FitnessBól stawów...czy to choroba zwyrodnieniowa?*

Ból stawów…czy to choroba zwyrodnieniowa?*

Ból stawów…czy to choroba zwyrodnieniowa?*

Od czasu do czasu boli Cię kolano, a może twoje palce nie wydają się tak zwinne jak kiedyś? Czy to choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów, na który cierpi 27 milionów Amerykanów. Wiele osób uważa, że ​​jest to wyniszczająca i nieunikniona część starzenia się. Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów, możesz podjąć kroki w celu ochrony stawów, zmniejszenia dyskomfortu i poprawy mobilności. Leczenie jest lepsze, a wiele osób starzeje się dobrze bez większego zapalenia stawów.

[subscribe_to_unlock_form]


Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się, gdy chrząstka, elastyczna tkanka wyściełająca stawy, ulega degradacji. W efekcie przestrzeń między kośćmi stopniowo się zwęża, a powierzchnie kości zmieniają swój kształt. Z czasem prowadzi to do uszkodzenia stawów i bólu.


Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle rozwijają się przez wiele lat. Pierwszym objawem jest często ból stawów po wzmożonej aktywności lub nadużywaniu stawu. Stawy mogą być sztywne rano, ale rozluźniają się po kilku minutach ruchu lub staw może być lekko tkliwy, a ruch może powodować uczucie trzeszczenia lub tarcia. Niektórzy ludzie czują ciągły ból stawów, który zakłóca sen.


Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów często mają ją w więcej niż jednym stawie. Najczęściej występuje w kolanach, biodrach, dolnej części pleców, szyi i niektórych stawach palców.

Kolana. Kiedy choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka kolana, wynikiem jest ból, obrzęk i sztywność tego stawu. To, co zaczyna się jako pewien dyskomfort po okresie nieużywania, może przekształcić się w trudności z chodzeniem, wspinaniem się, kąpielą oraz wstawaniem z łóżka.


Ręce. Choroba zwyrodnieniowa stawów dłoni często zaczyna się od sztywności oraz bolesności palców i podstawy kciuka, szczególnie rano. Może się okazać, że uszczypnięcie staje się trudniejsze a stawy trzeszczą podczas poruszania. Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk mogą mieć trudności z wykonywaniem rutynowych ruchów, takich jak otwieranie słoika, przekręcanie klucza lub pisanie.


Biodra i kręgosłup.
Kiedy choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka biodra ból może być odczuwany w pachwinie, w dolnej części uda, a nawet w kolanie. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego (w szyi) może powodować ból w barkach i ramionach. Kiedy dotyka dolnego odcinka kręgosłupa ból może rozprzestrzeniać się na pośladki lub nogi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – zapobieganie

Utrzymuj zdrową wagę lub chudnij, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowa waga powoduje nacisk na duże, obciążone stawy, takie jak kolana, biodra i śródstopie. Eksperci z Osteoarthritis Health Center szacują, że każdy 1 funt (0,5 kg) masy ciała dodaje około 4 funty (1,8 kg) obciążenia do kolana. Oznacza to, że jeśli stracisz zaledwie 5 funtów (2,3 kg), możesz zdjąć 20 funtów (9,1 kg) obciążenia z kolan.
Chroń swoje stawy. Staraj się nie wykonywać zadań, które powodują ból lub obrzęk stawów oraz staraj się używać największych stawów lub najsilniejszych mięśni do wykonywania czynności. Pojedynczy poważny uraz stawu lub kilka mniejszych urazów może z czasem uszkodzić chrząstkę.


Pozostań aktywny.
Brak ruchu może spowodować osłabienie mięśni i stawów, ale lekkie lub umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc utrzymać silne mięśnie oraz zmniejszyć ból i sztywność stawów. Na przykład, jeśli twój czworogłowy (mięśnie z przodu uda) jest słaby, możesz być bardziej podatny na zapalenie stawów kolanowych. Ćwiczenia złożone – ruchy angażujące więcej niż jeden staw, takie jak przysiady czy wyciskanie nóg – również aktywują więcej mięśni, zwiększając zarówno spalanie kalorii, jak i siłę. Eksperymentuj z użyciem ciężarków lub obciazeń.


Więcej informacji na temat utrzymywania zdrowych stawów i sposobów łagodzenia bólu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów można znaleźć w artykule Living Well with Osteoarthritis, Specjalny raport zdrowotny Harvard Medical School i Osteoarthritis Health Center www.webmd.com

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Objazd; Ambro na FreeDigitalPhotos.net

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...