ZdrowieZdrowieCo powoduje niską energię u mężczyzn?*

Co powoduje niską energię u mężczyzn?*

Co powoduje niską energię u mężczyzn?*

Wiele stylów życia i czynników medycznych może powodować niską energię. Niektóre z nich są unikalne dla mężczyzn lub są bardziej powszechne u mężczyzn niż u kobiet.

Wielu mężczyzn czuje się zmęczonych i przytłoczonych każdego dnia, zwłaszcza przy intensywnym życiu, które wielu ludzi prowadzi. Czynniki stylu życia mogą powodować niski poziom energii, takie jak wzorce snu, ćwiczenia i dieta.

[subscribe_to_unlock_form]

Warunki medyczne, takie jak niski poziom testosteronu i bezdech senny, mogą również powodować niski poziom energii u mężczyzn.

W tym artykule, szukamy możliwych przyczyn niskiego poziomu energii u mężczyzn oraz jak można zwiększyć ich poziom energii.

Objawy niskiej energii

Osoba doświadczająca niskiej energii może czuć się zmęczona przez cały czas i może nie być w stanie wykonać podstawowych zadań bez uczucia znużenia lub wyczerpania.

Inne objawy związane z niską energią lub zmęczeniem obejmują:

 • uczucie senności w ciągu dnia
 • zamglenie mózgu lub trudności z koncentracją
 • brak motywacji

Przyczyny niskiej energii u mężczyzn

Istnieje kilka powodów, dla których mężczyzna może mieć niską energię lub przewlekłe zmęczenie.

Poniżej omawiamy możliwe powody, dla których mężczyzna może doświadczać niskiego poziomu energii.

1. Dieta

Słaba dieta lub niedobory żywieniowe mogą powodować, że ludzie mają niski poziom energii.

Zdrowa dieta zawierająca dużo warzyw, pełnych ziaren i białek może zwiększyć poziom energii u mężczyzny.

Jedzenie diety, w której brakuje głównych składników odżywczych, lub takiej, która nie zawiera wystarczającej ilości kalorii może powodować zmęczenie lub niską energię.

Posiadanie tych niedoborów jest szczególnie powszechne u młodszych mężczyzn, którzy mogą dużo ćwiczyć lub u starszych mężczyzn, którzy nie jedzą wystarczająco dużo lub mają problemy z niedożywieniem.

2. Wzorce ćwiczeń

Ludzie mogą zauważyć, że ich poziom energii spada po spędzeniu długiego czasu bez ćwiczeń. Ćwiczenia zwiększają poziom adrenaliny i energii.

Z czasem brak ćwiczeń może spowodować osłabienie mięśni, co może powodować zmęczenie po wykonaniu podstawowych czynności.

Zbyt dużo ćwiczeń może również prowadzić do zmęczenia. Znalezienie właściwej równowagi dla optymalnego poziomu energii jest ważne.

3. Niski poziom testosteronu

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Odgrywa istotną rolę w psychicznych i fizycznych poziomach energii.

Z wiekiem mężczyzn, ilość testosteronu, który ich organizm produkuje naturalnie maleje.

Niski poziom testosteronu, zwany również męskim hipogonadyzmem, może powodować niski poziom energii, zmęczenie i depresję u mężczyzn. Męski hipogonadyzm staje się bardziej powszechny, gdy mężczyzna się starzeje.

Inne objawy niskiego testosteronu obejmują.

 • zmniejszenie energii i wytrzymałości
 • depresja
 • drażliwość
 • trudności z koncentracją
 • anemia
 • uderzenia gorąca
 • zaburzenia erekcji
 • niepłodność
 • zmniejszenie wzrostu włosów na brodzie i ciele
 • spadek masy mięśniowej
 • rozwój tkanki piersi zwanej ginekomastią
 • utrata masy kostnej zwana osteoporozą

4. Bezdech senny

Bezdech senny jest zaburzeniem snu, w którym oddychanie osoby zostaje przerwane podczas snu. Mogą one zatrzymać oddychanie na około 10 sekund na raz i wiele razy każdej nocy.

Bezdech senny występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet oraz u osób z nadwagą.

Głównym objawem bezdechu sennego jest nadmierna senność w ciągu dnia. Inne objawy obejmują:

 • niespokojny sen
 • głośne chrapanie
 • poranne bóle głowy
 • kłopoty z koncentracją
 • drażliwość
 • niepokój lub depresja

Objawy te nie zawsze sygnalizują bezdech senny. Jeśli osoba podejrzewa, że ma bezdech senny, powinna porozmawiać z lekarzem, ponieważ nieleczony, stan ten może zagrażać życiu.

5. Bezsenność

Bezsenność i inne problemy ze snem mogą powodować niską energię u mężczyzn. Choć bardziej powszechne u starszych dorosłych, bezsenność może mieć wpływ na mężczyzn w każdym wieku.

Istnieje wiele różnych przyczyn bezsenności, w tym przyczyny fizyczne, emocjonalne i psychologiczne.

6. Depresja

Depresja jest stanem medycznym, który dotyka dużą liczbę mężczyzn. Objawy depresji mogą być różne u mężczyzn i kobiet.

Mężczyźni z depresją mogą czuć się tak, jakby mieli bardzo mało energii. Mogą stracić zainteresowanie obszarami swojego życia, takimi jak praca, rodzina czy hobby.

Depresja u mężczyzn może powodować następujące objawy:

 • smutek i drażliwość
 • złość lub agresję
 • kłopoty z zasypianiem
 • trudności z koncentracją
 • trudności w wykonywaniu codziennych zadań
 • problemy z pożądaniem i sprawnością seksualną
 • wycofanie się z grona przyjaciół i rodziny

Mężczyźni mniej skłonni niż kobiety, aby uznać, mówić o i szukać możliwości leczenia depresji. Należy jednak zmierzyć się z tymi emocjami, rozmawiając z bliską osobą lub lekarzem i szukając leczenia.

7. Anemia

Anemia z niedoboru żelaza jest powszechnym niedoborem żywieniowym spowodowanym brakiem żelaza.

Chociaż występuje również u kobiet, krwawienie w przewodzie pokarmowym u mężczyzn, np. z wrzodu lub zapalenia żołądka, jest najczęstszą przyczyną tego typu anemii.

8. Zaburzenia pracy tarczycy

Tarczyca produkuje hormony, które kontrolują metabolizm organizmu i inne istotne funkcje. Kiedy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości pewnych hormonów, powoduje to stan znany jako niedoczynność tarczycy.

Kobiety są znacznie bardziej narażone na niedoczynność tarczycy, ale mężczyźni w każdym wieku mogą również rozwijać ten stan.

Objawy zaburzeń tarczycy obejmują:

 • zmęczenie
 • zamglenie mózgu
 • zmiany w apetycie
 • nietolerancję na zimno

9. Warunki medyczne

Istnieje kilka warunków medycznych i czynników towarzyszących, które mogą również powodować zmęczenie.

Do najczęstszych należą:

 • cukrzyca
 • choroba serca
 • niektóre leki

Niska energia może pojawić się, gdy ktoś jest pod wpływem stresu, ćwiczy za dużo lub za mało lub ma złą dietę. Kiedy to są przyczyny, to proste zmiany w stylu życia spowodują znaczny wzrost ich poziomów energii.

Każdy człowiek, który konsekwentnie doświadcza tych objawów powinien umówić się do swojego lekarza, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne.

W wielu przypadkach, ludzie mogą korzystać z następujących metod, aby zwiększyć swoje codzienne poziomy energii:

Dieta

Jedzenie zbyt wielu przetworzonych, wysokotłuszczowych lub wysokocukrowych pokarmów może powodować niedobory żywieniowe i zmęczenie. Powinno się zawsze starać upewnić, że spełniają swoje dzienne wymagania żywieniowe.

Jedzenie zdrowej, bogatej w energię żywności może pomóc zwiększyć poziom energii. Dieta bogata w owoce, warzywa, chude białko i pełne ziarna zapewni mnóstwo zdrowej energii.

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna zwiększa poziom hormonów, w tym testosteronu i adrenaliny, co daje zastrzyk energii.

Znalezienie motywacji do ćwiczeń może być trudniejsze, gdy poziom energii jest niski, ale korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń są ogromne.

Spróbuj zacząć od delikatnych ćwiczeń, takich jak spacer i kontynuować od tego miejsca.

Z czasem regularne ćwiczenia mogą zwiększyć poziom energii i zmniejszyć zmęczenie. Regularne ćwiczenia mogą również poprawić jakość snu i pomóc uzyskać więcej odpoczynku.

Sen

Wiele osób nie dostaje wystarczającej ilości snu lub wystarczająco dobrej jakości snu. Poświęcenie więcej czasu i energii na uzyskanie wystarczającej ilości snu i dobrej higieny snu, takiej jak utrzymanie regularnego czasu snu, może znacznie poprawić poziom energii.

Ludzie powinni dążyć do uzyskania 7-8 godzin dobrego snu każdej nocy.

Woda

Ciało potrzebuje dużo wody, aby pozostać napędzane. Odwodnienie może zmniejszyć poziom energii i spowodować zmęczenie. Mężczyznom łatwo jest się odwodnić, zwłaszcza jeśli są starsi lub bardzo aktywni.

Staraj się nosić przy sobie butelkę z wodą i często pić, aby pozostać nawodnionym, zwłaszcza w ciepłe dni lub podczas wykonywania ćwiczeń.

Podsumowanie

To normalne, że mężczyźni czują się zmęczeni lub mają niski poziom energii od czasu do czasu, choć niska energia może przeszkadzać w codziennym życiu. Niektóre przyczyny niskiego poziomu energii są specyficzne dla mężczyzn lub częściej występują u mężczyzn.

W wielu przypadkach mężczyźni mogą poprawić swój poziom energii poprzez wprowadzenie prostych zmian w stylu życia, takich jak zmiana ćwiczeń, snu lub nawyków żywieniowych. Jeśli te zmiany nie pomagają, mężczyźni powinni porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...