Dom & TyDom& TyJak uporać się z czyszczeniem. 6 prostych wskazówek, jak wykonać pracę bez...

Jak uporać się z czyszczeniem. 6 prostych wskazówek, jak wykonać pracę bez kontuzji*

Jak uporać się z czyszczeniem. 6 prostych wskazówek, jak wykonać pracę bez kontuzji*

To ta pora roku, kiedy wiele osób czuje się zmuszonych do posprzątania swoich szaf, domów lub garaży i pozbycia się stosów „rzeczy”, które nagromadziły się w miesiącach zimowych. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że te obowiązki mogą być niezwykle trudne dla ich mięśni i kości oraz mogą prowadzić do bólu i kontuzji. W rzeczywistości spośród milionów urazów związanych z domem, które pojawiają się każdego roku, wiele z nich wynika ze sprzątania.

„Ludzie starają się zrobić zbyt dużo, zbyt szybko” – wyjaśniła Jennifer Maximos, terapeutka zajęciowa w Kessler Institute for Rehabilitation (http://www.kessler-rehab.com). „Prace porządkowe obejmują rozciąganie, podnoszenie, pchanie, ciągnięcie, wspinanie się, skręcanie i obracanie, a większość ludzi ma tendencję do przesadzania. Ponadto większość z nas nie podejmuje niezbędnych środków ostrożności. Wielu powszechnym urazom, takim jak nadwyrężenia, skręcenia, zapalenie ścięgna , a nawet złamaniom, można zapobiec, stosując odpowiednie techniki, takie jak zginanie kolan podczas podnoszenia i stosując odpowiednie strategie bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczanie i stabilizowanie drabiny przed wejściem.

Aby pomóc w wykonaniu pracy i uniknąć kontuzji, Kessler, krajowy lider w dziedzinie medycyny fizycznej i rehabilitacji, zaleca następujące „Sześć kroków do wiosennych porządków”:

 1. Wyznacz realistyczne cele. Nie od razu Rzym zbudowano, a gruntowne coroczne sprzątanie również nie zostanie wykonane w jednym dniu. Zaplanuj realizację projektu przez kilka dni lub kilka weekendów, aby zapewnić organizmowi odpoczynek pomiędzy nimi.
 2. Sprawdź sprzęt. Drabiny, taborety i rusztowania mogą być potrzebne do osiągnięcia sufitów i wysokich miejsc, dlatego przed użyciem należy sprawdzić te elementy. W rzeczywistości nadszedł czas, aby sprawdzić wszystkie narzędzia i sprzęt do czyszczenia oraz dokonać niezbędnych napraw, aby uniknąć potencjalnych obrażeń.
 3. Bądź bezpieczny. Utrzymuj wszystkie obszary, zwłaszcza korytarze i klatki schodowe, dobrze oświetlone i wolne od bałaganu. Upewnij się, że podłogi są suche przed chodzeniem po nich. Używając roztworów czyszczących, pracuj w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i trzymaj je z dala od dzieci i zwierząt.
 4. Uzyskaj pomoc. Poproś członków rodziny lub przyjaciół o pomoc. Przydziel zadania tak, aby wszyscy uczestniczyli w pracy i posiadali niezbędny sprzęt.
 5. Stosuj odpowiednie techniki. Stosowanie odpowiedniej mechaniki ciała może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń. Oto kilka wskazówek:
  Podnoszenie i przenoszenie: Zawsze miej kogoś do pomocy podczas przenoszenia mebli lub ciężkich pudeł. Podczas podnoszenia ugnij kolana i podnoś „z nóg” zamiast pleców. Ponadto trzymaj pudełka lub inne przedmioty blisko ciała, zamiast wyciągać ręce.

  Odkurzanie: Skręcanie i obracanie podczas odkurzania powoduje zwiększoną kompresję kręgosłupa i szyi. Aby uniknąć problemów, trzymaj maszynę lub wąż blisko przedniej środkowej części ciała i na wysokości pasa. Połóż obie ręce na uchwycie i pchaj odkurzacz przed siebie, idąc w długiej linii, a następnie odciągnij, wykonując ten sam ruch. Nigdy nie pchaj i nie ciągnij krótkimi ruchami.
  Okna: Trzymaj stopy na ziemi lub na bezpiecznej drabinie/stołku (nigdy nie wchodź na meble lub parapety!) i bądź na poziomie czyszczonego obszaru, aby uniknąć rozciągania. Utrzymuj również proste plecy i unikaj przechylania głowy do góry lub do tyłu, zwłaszcza przez dłuższy czas.
  Mopowanie: myj podłogi mopem, kiedy tylko jest to możliwe, zamiast klękać do szorowania. Zacznij od małych obszarów, pchając do przodu, a następnie do tyłu bez pochylania się do przodu. Jeśli konieczne jest szorowanie, umieść podkładkę lub ręczniki pod kolanami i unikaj sięgania zbyt daleko w dowolnym kierunku.

  Wanny i prysznice: Nie zaleca się klękania, zginania i rozciągania. Zamiast tego stań na zewnątrz wanny z wyprostowanymi plecami i użyj mopa do czyszczenia ścian z płytek i wanny.
  Malowanie: Trzymaj pędzle i wałki przed sobą i do pasa, aby kręgosłup był prosty. Patrzenie na wysokie ściany lub sufity przez dłuższy czas może wywierać dodatkowy nacisk na nerwy i powodować szczypanie i drętwienie. Maluj w krótkich odstępach czasu i rób częste przerwy.
 6. Skorzystaj z ćwiczenia. Wiosenne porządki mogą być naprawdę dobrym ćwiczeniem. Możesz spalić setki kalorii podczas odkurzania, prania i wycierania. Rób częste przerwy na odpoczynek i ponowne nawodnienie.

  „Wiosenne porządki mogą w rzeczywistości pomóc podnieść na duchu i zwiększyć energię” – powiedział Maximos. „I chociaż trudno jest uniknąć wszystkich drobnych dolegliwości związanych z tymi obowiązkami i naszą naturalną tendencją do przesadzania z zadaniami, przestrzeganie tych prostych wskazówek może pomóc w zapobieganiu poważniejszym urazom”.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...