FitnessFitnessMięśnie: Dlaczego są ważne?*

Mięśnie: Dlaczego są ważne?*

Mięśnie: Dlaczego są ważne?*

Mięśnie i włókna nerwowe pozwalają człowiekowi poruszać swoim ciałem i umożliwiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

W ciele człowieka znajduje się ponad 600 mięśni. Rodzaj elastycznej tkanki tworzy każdy mięsień, który składa się z tysięcy lub dziesiątek tysięcy małych włókien mięśniowych. Każde włókno składa się z wielu drobnych pasm zwanych fibrylami.

[subscribe_to_unlock_form]

Impulsy z komórek nerwowych kontrolują skurcz każdego włókna mięśniowego. Siła mięśnia zależy głównie od tego, jak wiele włókien jest w nim obecnych.

Aby zasilić mięsień, organizm wytwarza adenozynotrójfosforan (ATP), który komórki mięśniowe przekształca w energię mechaniczną.

Rodzaje mięśni

Ludzie i inne kręgowce mają trzy typy mięśni: szkieletowe, gładkie i sercowe.

Mięśnie szkieletowe

Mięśnie szkieletowe poruszają zewnętrzne części ciała i kończyny. Pokrywają one kości i nadają ciału kształt.

Ponieważ mięśnie szkieletowe ciągną tylko w jednym kierunku, pracują w parach. Kiedy jeden mięsień z pary kurczy się, drugi rozszerza się, to ułatwia ruch.

Mięśnie łączą się z silnymi ścięgnami, które albo przyczepiają się do kości, albo łączą się z nimi bezpośrednio. Ścięgna rozciągają się nad stawami, co pomaga utrzymać stabilność stawów. Osoba ciesząca się dobrym zdrowiem może świadomie kontrolować swoje mięśnie szkieletowe.

Większość widocznych ruchów ciała – takich jak bieganie, chodzenie, mówienie, poruszanie oczami, głową, kończynami lub palcami – odbywa się podczas skurczu mięśni szkieletowych.

Mięśnie szkieletowe kontrolują również całą mimikę twarzy, w tym uśmiechy, zmarszczki oraz ruchy ust i języka.

Mięśnie szkieletowe nieustannie dokonują drobnych korekt, aby utrzymać postawę ciała. Utrzymują plecy prosto lub utrzymują głowę w jednej pozycji. Wraz ze ścięgnami utrzymują kości we właściwej pozycji, tak aby stawy nie uległy zwichnięciu.

Mięśnie szkieletowe wytwarzają również ciepło, gdy się kurczą i zwalniają, a to pomaga utrzymać temperaturę ciała. Prawie 85% ciepła, które produkuje ciało pochodzi ze skurczu mięśni.

Rodzaje mięśni szkieletowych

Dwa główne typy mięśni szkieletowych są slow-twitch i fast-twitch.

Typ I, czerwony, czyli mięśnie wolnokurczliwe

Są one gęste i bogate w mioglobinę i mitochondria. Posiadają naczynia włosowate, które nadają im czerwony kolor. Ten typ mięśni może kurczyć się przez długi czas bez większego wysiłku. Mięśnie typu I mogą podtrzymywać aktywność tlenową, wykorzystując jako paliwo węglowodany i tłuszcze.

Typ II, biały, czyli mięśnie szybkorozciągliwe

Mięśnie te mogą się kurczyć szybko i z dużą siłą. Skurcz jest silny, ale krótkotrwały. Ten typ mięśni jest odpowiedzialny za większość siły mięśniowej organizmu i wzrost masy po okresach treningu siłowego. W porównaniu z mięśniami wolnokurczliwymi, są one mniej gęste w mioglobinę i mitochondria.

Co może pójść nie tak z mięśniami?

Szeroki zakres problemów może pojawić się z mięśniami.

Niektóre z nich są powszechne:

Skurcze mięśni: Mogą one wynikać z odwodnienia, niskiego poziomu potasu lub magnezu, niektórych zaburzeń neurologicznych lub metabolicznych oraz niektórych leków.

Wrodzone nieprawidłowości mięśni: Niektórzy ludzie rodzą się z mięśniami lub grupami mięśni, które nie są prawidłowo rozwinięte. Nieprawidłowości te mogą być pojedynczym problemem lub częścią zespołu chorobowego.

Osłabienie mięśni: Problemy z układem nerwowym mogą upośledzać przekazywanie informacji między mózgiem a mięśniami.

Słabość mięśni

Osłabienie mięśni może dotyczyć osób z dysfunkcją górnego lub dolnego neuronu ruchowego lub schorzeniami takimi jak myasthenia gravis, które wpływają na obszar, w którym nerwy łączą się z mięśniami. Udar, kompresja rdzenia kręgowego i stwardnienie rozsiane mogą również prowadzić do osłabienia mięśni.

Jeśli ktoś szuka pomocy medycznej dla osłabienia mięśni, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i oceni siłę mięśni przed podjęciem decyzji, czy dodatkowe testy są konieczne.

Prawdopodobnie użyją uniwersalnej skali do badania siły mięśni:

0: Brak widocznego skurczu mięśni

1: Widoczny skurcz mięśni bez ruchu lub z niewielkim ruchem

2: Ruch w pełnym zakresie, ale nie wbrew grawitacji

3: Ruch w pełnym zakresie wbrew grawitacji, ale bez oporu

4: Ruch w pełnym zakresie przy co najmniej pewnym oporze stawianym przez egzaminatora

5: Pełna siła

Jeśli lekarz znajdzie dowody na osłabienie mięśni, może zamówić testy w celu zidentyfikowania problemu leżącego u podstaw. Leczenie będzie zależeć od przyczyny.

Jeśli istnieje ból mięśni, może to być oznaką infekcji lub urazu.

Można złagodzić objawy urazu mięśni za pomocą metody RICE:

Odpoczywaj: Zrób sobie przerwę od aktywności fizycznej.

Lód: Zastosuj okład z lodu przez 20 minut kilka razy dziennie.

Kompresja: Bandaż uciskowy może zmniejszyć obrzęk.

Uniesienie: Podnieś dotkniętą część ciała, aby zmniejszyć obrzęk.

Jeśli ktoś doświadcza ekstremalnego i niewyjaśnionego bólu mięśni lub osłabienia mięśni, zwłaszcza jeśli ma również trudności z oddychaniem, powinien jak najszybciej udać się do lekarza.

Rozwijanie mięśni poprzez ćwiczenia

Rozwijanie mięśni poprzez ćwiczenia może poprawić równowagę, zdrowie kości i elastyczność, może zwiększyć siłę i wytrzymałość.

Ludzie mogą wybierać z szerokiej gamy opcji aktywności fizycznej, ale istnieją dwa główne rodzaje ćwiczeń: aerobowe i anaerobowe.

Ćwiczenia aerobowe

Sesje ćwiczeń aerobowych są zazwyczaj długotrwałe i wymagają średniego lub niskiego poziomu wysiłku. Ten rodzaj ćwiczeń wymaga od organizmu wykorzystania mięśni w stopniu znacznie poniżej ich maksymalnej wytrzymałości. Maraton jest przykładem ćwiczenia aerobowego o bardzo długim czasie trwania.

Ćwiczenia aerobowe opierają się głównie na systemie tlenowym organizmu. Wykorzystuje się w nich większą część włókien mięśniowych wolnobieżnych. Zużycie energii pochodzi z węglowodanów, tłuszczu i białka, a organizm wytwarza duże ilości tlenu i bardzo mało kwasu mlekowego.

Ćwiczenia anaerobowe

Podczas ćwiczeń anaerobowych mięśnie kurczą się intensywnie na poziomie zbliżonym do ich maksymalnej siły. Sportowcy, którzy chcą poprawić swoją siłę, szybkość i moc, skupią się bardziej na tym rodzaju ćwiczeń.

Pojedyncza aktywność anaerobowa trwa od kilku sekund do maksymalnie 2 minut. Przykłady obejmują podnoszenie ciężarów, sprint, wspinaczkę i skakanie na linie.

Ćwiczenia anaerobowe wykorzystują więcej włókien mięśniowych o szybkim przebiegu. Głównym źródłem paliwa jest ATP lub glukoza, a organizm zużywa mniej tlenu, tłuszczu i białka. Ten rodzaj aktywności wytwarza duże ilości kwasu mlekowego.

Ćwiczenia anaerobowe sprawią, że ciało będzie silniejsze, ale ćwiczenia aerobowe sprawią, że będzie sprawniejsze.

Aby utrzymać zdrowe mięśnie, ważne jest, aby regularnie ćwiczyć i w miarę możliwości stosować pożywną, zbilansowaną dietę.

Academy of Nutrition and Dietetics zaleca wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dla głównych grup mięśniowych – czyli nóg, bioder, klatki piersiowej, brzucha, pleców, barków i ramion – co najmniej dwa razy w tygodniu.

Mięśnie można wzmocnić podnosząc ciężary, używając taśmy oporowej lub wykonując codzienne czynności, takie jak praca w ogrodzie czy noszenie ciężkich zakupów.

Białko, węglowodany i tłuszcz są niezbędne do budowy mięśni. Akademia sugeruje, że 10-35% całkowitej ilości kalorii powinno stanowić białko.

Zaleca dobrej jakości, niskotłuszczowe węglowodany, takie jak chleb razowy, plus niskotłuszczowe mleko lub jogurt. Chociaż błonnik jest ważny, sugeruje unikanie pokarmów o jego wysokiej zawartości tuż przed lub w trakcie ćwiczeń.

Podsumowanie

Ciało ludzkie zawiera setki mięśni, z których istnieją trzy różne typy. Każdy rodzaj mięśni odgrywa inną rolę w pomaganiu ciału w poruszaniu się i prawidłowym funkcjonowaniu.

Skurcze i osłabienie mięśni mogą wskazywać na chorobę lub uraz. Niektórzy ludzie rodzą się z grupami mięśni, które nie są prawidłowo rozwinięte.

Specjaliści medyczni zalecają ćwiczenia dla rozwoju siły mięśni. Utrzymanie siły w mięśniach jest ważne dla różnych czynników, w tym równowagi, elastyczności i zdrowia kości.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...