PodróżePodróżeMuzea Watykańskie*

Muzea Watykańskie*

Muzea Watykańskie*

Założone przez papieża Juliusza II na początku XVI wieku i powiększane przez kolejnych papieży, Muzea Watykańskie szczycą się jedną z największych na świecie kolekcji sztuki. Eksponaty, które są wystawiane wzdłuż sal i korytarzy, obejmują egipskie mumie i etruskie brązy, starożytne popiersia, starych mistrzów i nowoczesne obrazy. Najważniejsze z nich to spektakularna kolekcja klasycznych posągów w Museo Pio-Clementino, zestaw pomieszczeń ozdobionych freskami Rafaela oraz namalowana przez Michała Anioła Kaplica Sykstyńska.

[subscribe_to_unlock_form]

Ten ogromny kompleks o powierzchni 13,6 ha składa się z dwóch pałaców – oryginalnego pałacu watykańskiego (bliżej św. Piotra) i XV-wiecznego Palazzetto di Belvedere – połączonych dwoma długimi galeriami. Wewnątrz znajdują się trzy dziedzińce: Cortile della Pigna, Cortile della Biblioteca i od południa, Cortile del Belvedere. Nie da się tego wszystkiego ogarnąć w jeden dzień, więc opłaca się być wybrednym.

Museo Chiaramonti i Braccio Nuovo

Museo Chiaramonti to w rzeczywistości długi korytarz, który biegnie w dół po wschodniej stronie Pałacu Belwederskiego. Jego ściany są wyłożone tysiącami posągów i popiersi przedstawiających wszystko, od nieśmiertelnych bogów do zabawnych cherubinów i brzydkich rzymskich patrycjuszy. W pobliżu końca sali, po prawej stronie, znajduje się Braccio Nuovo (Nowe Skrzydło), w którym znajduje się słynny posąg Nila jako leżącego boga pokrytego przez 16 niemowląt.

Museo Gregoriano Egizio (Muzeum Egipskie)

Założone przez Grzegorza XVI w 1839 roku, to muzeum zawiera elementy zabrane z Egiptu w czasach rzymskich. Fascynujące eksponaty obejmują fragmentaryczny posąg Ramzesa II na jego tronie, żywo malowane sarkofagi z około 1000 roku p.n.e. i makabryczną mumię.

Museo Gregoriano Etrusco

Na szczycie 18-wiecznych schodów Simonetti, Museo Gregoriano Etrusco zawiera artefakty odkryte w grobowcach Etrusków w północnym Lazio, jak również wspaniałą kolekcję waz i rzymskich antyków. Szczególnie interesujący jest Marte di Todi (Mars z Todi), czarny brąz wojownika z końca V wieku p.n.e., znajdujący się w sali III.

Museo Pio-Clementino

To oszałamiające muzeum zawiera jedne z najlepszych klasycznych posągów w Muzeach Watykańskich, w tym bezkonkurencyjny Apollo Belvedere i Laocoön z I wieku, oba w Cortile Ottagono (Dziedziniec Ośmiokątny). Zanim wejdziesz na dziedziniec, poświęć chwilę, aby podziwiać Apoxyomenos z I wieku, jedną z najwcześniejszych znanych rzeźb przedstawiających postać z podniesionym ramieniem.

Po lewej stronie, gdy wchodzisz na dziedziniec, Apollo Belvedere jest II-wieczną rzymską kopią greckiego brązu z IV wieku przed naszą erą. Pięknie proporcjonalne przedstawienie boga słońca Apolla, jest uważane za jeden z wielkich arcydzieł rzeźby klasycznej. Nieopodal, Laocoön przedstawia muskularnego trojańskiego kapłana i jego dwóch synów w śmiertelnej walce z dwoma wężami morskimi.

Wracając do środka, Sala degli Animali jest wypełniona rzeźbionymi stworzeniami i kilkoma wspaniałymi mozaikami z IV wieku. Kontynuując, dochodzisz do Sala delle Muse, skupionej wokół Torso Belvedere, kolejnego z obowiązkowych punktów muzeum. Fragment muskularnej rzeźby greckiej z I w. p.n.e. został znaleziony na Campo de’ Fiori i użyty przez Michała Anioła jako model do jego ignudi (aktów męskich) w Kaplicy Sykstyńskiej.

W następnym pomieszczeniu, Sala Rotonda, znajduje się wiele kolosalnych posągów, w tym pozłacany brązowy Ercole (Herkules) oraz wspaniała mozaika podłogowa. Ogromny basen w centrum sali został znaleziony w Domus Aurea Nerona i jest wykonany z jednego kawałka czerwonego kamienia porfirowego.

Pinacoteca

Często pomijana przez zwiedzających, ale pełna ważnych dzieł, papieska galeria obrazów zawiera ostatnie dzieło Rafaela, La Trasfigurazione (Przemienienie; 1517-20), jak również obrazy Giotta, Fra Angelico, Filippo Lippi, Perugino, Tycjana, Giovanniego Belliniego, Guido Reni, Guercino, Pietro da Cortona, Caravaggio i Leonarda da Vinci, którego nawiedzający San Girolamo penitente nel deserto (Św. Jerome modlący się na pustyni; ok. 1480-82) nigdy nie został ukończony.

Kaplica Sykstyńska

Domem dla dwóch najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie – fresków Michała Anioła na suficie (1508-12) i jego Giudizio Universale (Sąd Ostateczny; 1536-41) – Kaplica Sykstyńska jest miejscem, które każdy chce zobaczyć, a w najbardziej ruchliwy dzień można znaleźć się tam dzieląc go z 2000 osób.

Projekt sufitu Michała Anioła, który najlepiej oglądać z głównego wejścia do kaplicy w dalekiej ścianie wschodniej, obejmuje całą powierzchnię 8611 stóp kwadratowych. Z malowanymi elementami architektonicznymi i obsadą kolorowych postaci biblijnych, koncentruje się na dziewięciu panelach przedstawiających historie z Księgi Rodzaju.

Stanze di Raffaello (Pokoje Rafaela)

Te cztery freskowane komnaty, obecnie częściowo odrestaurowane, były częścią prywatnych apartamentów papieża Juliusza II. Sam Rafael namalował Stanza della Segnatura (1508-11) i Stanza d’Eliodoro (1512-14), natomiast Stanza dell’Incendio (1514-17) i Sala di Costantino (1517-24) zostały ozdobione przez uczniów według jego projektów.

Pierwszym pomieszczeniem, do którego trafisz jest Sala di Costantino, w której znajduje się ogromny fresk przedstawiający pokonanie Maksencjusza przez Konstantyna w bitwie przy Moście Milwijskim.

Galleria delle Carte Geografiche (Galeria Map)

Ostatnia z trzech galerii na górnym piętrze – pozostałe dwie to Galleria dei Candelabri (Galeria Kandelabrów) i Galleria degli Arazzi (Galeria Gobelinów) – ten korytarz o długości 394 stóp obwieszony jest 40 XVI-wiecznymi mapami topograficznymi Włoch.

Bilety i inne praktyczne aspekty

Sprawdź w Internecie, jakie są dostępne wycieczki, wśród których są obejmujące Ogrody Watykańskie lub Castel Gandolfo. Uniknij okropnych kolejek do muzeum, kupując bilet z wyprzedzeniem przez Internet. Wydrukuj voucher i wymień go na bilet w wyznaczonym czasie w atrium wejściowym.

Ogólnie rzecz biorąc, eksponaty nie są dobrze oznakowane, więc rozważ wynajęcie audioprzewodnika (8 € lub 9,66 $) lub zakup przewodnika po muzeach.

Muzea są dobrze wyposażone dla osób niepełnosprawnych, z sugerowanymi trasami zwiedzania, windami i specjalnie wyposażonymi toaletami. Wózki inwalidzkie są dostępne bezpłatnie w punkcie Special Permits w holu wejściowym, można je też zarezerwować wysyłając e-mail na adres accoglienza.musei@scv.va. Rodzice z małymi dziećmi mogą zabrać do muzeów wózki.

Restauracje na miejscu/ w pobliżu

W Cortile della Pigna znajduje się znakomite bistro, w pobliżu Pinakoteki – zespół kawiarni samoobsługowych oraz kawiarnia z patio na świeżym powietrzu.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...