Zdrowie & RodzinaStopy, jak bardzo są ważne?*

Stopy, jak bardzo są ważne?*

Stopy, jak bardzo są ważne?*

Siedemdziesiąt pięć procent Amerykanów odczuwa długotrwały ból stóp. Stopa ma 26 kości, 133 stawy, 107 więzadeł i 19 mięśni. Fizyczne dolegliwości chorób ogólnoustrojowych mogą najpierw objawiać się w stopach, w tym cukrzyca, zapalenie stawów, choroba naczyń obwodowych i choroby serca. Z kolei zła postawa ciała powoduje dyskomfort i ból stóp, kostek, kolan, bioder i pleców.

[subscribe_to_unlock_form]


Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać z dr Ira Spinnerem, aby dowiedzieć się o typowych dolegliwościach stóp. Dr Spinner jest członkiem American College of Foot and Ankle Surgeons, American Board of Podiatric Surgery, American Podiatric Medical Association oraz członkiem zespołu leczenia ran w Delray Medical Center. Dr Spinner, posiada certyfikat w zakresie chirurgii stóp.


P: Dlaczego miałbym iść do podiatry zamiast ortopedy lub dermatologa z powodu choroby stóp?
O: Wybór należy do Ciebie. W ramach obu specjalizacji lekarze pomagają z dolegliwościami stóp. W podologii nasza specyfikacja ograniczona jest dla wszystkich dolegliwości od kolan w dół. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami i wybierz lekarza, który ma certyfikat.

P: Jak ważny są buty? Czy chodzenie boso nie jest naturalne?
O: Stopa została zaprojektowana jako mobilna część ciała adaptująca do terenu, takiego jak brud i piasek. Dziś chodzimy po twardych powierzchniach, takich jak płytki, beton i podłogi drewniane. Przystosowując się do powierzchni, stopa nadmiernie kompensuje pronację (obracanie stopy do wewnątrz) i supinację (obracanie podeszwy do góry). Oba nadmierne ruchy wysyłają siły przez stopę i w górę ciała, jak w łańcuchu z wieloma ogniwami. Negatywny wpływ tych sił na mięśnie i stawy może powodować bóle stóp, kostek, kolan, bioder, pleców i szyi. Dlatego zalecane jest jednak noszenie obuwia, które będzie absorbować te siły. Dobry but zawiera piętę lub klin, podeszwę środkową, mocną cholewkę, zapiętek i gumową podeszwę. Do chodzenia i ćwiczeń wybierz buty sportowe. Ponieważ nie ma dwóch takich samych stóp, wybierz takie buty, które pasują do Twojej stopy. Obuwie powinny być o połowę lub rozmiar większe niż Twój normalny rozmiar stopy. W przypadku eleganckiego obuwia, wybierz te z szerokim noskiem. Pięta powinna mieć wysokość od – 2,5 cm. Unikaj płaskich butów i bardzo wysokich obcasów. Polecam gumową i skórzaną podeszwę. Sandały powinny mieć co najmniej dwa paski, w tym jeden wokół kostki. Postaw na wygodę, a nie styl. Czasami ładny wygląd jest bolesny, zwłaszcza gdy nosi się buty, które przyczyniają się do nieprawidłowego ustawienia całego ciała, powodując ból i trwałe uszkodzenie stawów.

P: Czy możesz wyjaśnić różnicę między ostrogą piętową, a zapaleniem powięzi podeszwowej? Wiem, że powodują ból pięt.
O: Objawy są identyczne. Osoby zazwyczaj opisują swój ból i dyskomfort, gdy pojawia się po raz pierwszy lub gdy odczuwają go po dłuższym siedzeniu. Powięź podeszwowa to duża opaska, która biegnie od piłki do pięty stopy. Jego głównym celem jest stabilizacja łuku stopy. Wraz ze wzrostem aktywności i wiekiem powięź podeszwowa staje się mniej jak gumka, a bardziej jak lina. Tracąc elastyczność, staje się bardziej podatny na urazy, które mogą być ostre lub pojawiają się stopniowo, gdy są spowodowane nadmiernym chodzeniem w niewłaściwym obuwiu. Ból jest spowodowany stanem zapalnym lub nagromadzeniem płynu w miejscu przyczepienia powięzi do pięty. Kiedy do ciała działa wystarczająca siła, próbuje chronić piętę, tworząc ostrogę zwapniającą, która znajduje się poza powierzchnią nośną i nie jest przyczyną bólu. Ostroga jest tylko objawem i nie jest leczona, gdy konieczna jest operacja.


P: Jak mogę zapobiegać bólowi pięty i jakie są dobre wspólne metody leczenia?
O: Zapobieganie jest zawsze najlepszą opieką. Rozciąganie i odpowiednio dobrane buty, oraz akcesoria do nich, w tym orteza, mogą zapobiec bólowi pięty. W przypadku pojawieniu się zapalenia powięzi leczenie obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizjoterapię, lód, modyfikacje butów, zastrzyki sterydowe i w ostateczności operację. Zanim udasz się do lekarza, spróbuj toczyć piłeczkę golfową po podeszwie stopy przez dziesięć minut, a następnie przez 20 minut trzymaj stopę w lodzie. Rób tak przez trzy tygodnie codziennie. Po pierwszym tygodniu dodaj rozciąganie. Najprostszym sposobem jest wzięcie książki telefonicznej lub drewnianego bloku o wysokości 2-3 cali, oparcia na nim stopy i opadnięcia pięty na podłogę. Zrelaksuj się, a następnie rozciągaj przez 30 sekund i powtórz to trzy razy.


P: Wspomniałeś o ortezach. Jak bardzo są ważne?
O: Stopa jest podstawą ciała, które potrzebuje mocnego fundamentu. Ortezy zostały zaprojektowane tak, aby konturować unikalne podbicie stopy każdej osoby. Orteza zwiększa wsparcie i pozwala na amortyzację wstrząsów. Gdybyśmy wszyscy nosili ortezy, uniknęlibyśmy wielu dolegliwości ortopedycznych.


P: Jaka jest historia z pedicure? Jeśli nadal będę chodzić do mojego salonu, czy dostanę jednego z tych grzybowych potworów, które widzę w reklamach telewizyjnych?
O: Nie. Wybierz salon ze względu na jego reputację, a nie oszczędności. Upewnij się, że wszystkie narzędzia znajdują się w sterylnych opakowaniach. Upewnij się, że wszystkie wanny są wyczyszczone i wysterylizowane przed włożeniem do nich stóp. Choroba cukrzycy nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z pedicure. Jeśli zostaniesz zraniony w salonie, natychmiast udaj się do podiatry. Warto zabrać ze sobą własny lakier do paznokci, ponieważ buteleczki z salonu stykają się z palcami innych klientów.


P: Co można zrobić, aby wyleczyć grzybicę paznokci?
O. Grzybica paznokci jest powszechna i jest czysto kosmetyczna. Zapobieganie obejmuje dokładne osuszanie stóp po kąpieli i prysznicu, nakładanie niewielkiej ilości pudru na stopy oraz codzienną zmianę skarpet i butów. Pozwól skórze w butach wyschnąć przez jeden dzień. Typowe środki zaradcze są w większości nieskuteczne. Moi pacjenci stosowali środki samopomocy, w tym ocet, Vicks, Listerine, olejek z drzewa herbacianego i wybielacz. Te środki zmienią teksturę paznokcia i kolor; jednak zwykle nie zabijają mikroskopijnych zarodników wywołujących grzyby. Zalecam środki doustne, gdy problemem nie jest wyłącznie kosmetyczny. Przy prawidłowym stosowaniu leki doustne są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych.


W moim gabinecie leczę wszystko, od infekcji skóry i paznokci po schorzenia ortopedyczne, w tym urazy stóp, haluksy, palce młotkowate, nerwiaki, zapalenie powięzi, zapalenie stawów i wiele innych dolegliwości stóp. Większości można uniknąć dzięki dobrej higienie i odpowiednim obuwiu. Polecam codziennie rozciągać mięśnie i stawy. Ważne jest, aby wykonywać co najmniej 30 minut ćwiczeń serca 3 – 4 razy w tygodniu. Nie potrzebujesz urządzenia do ćwiczeń, aby chodzić. Jeśli nie masz czasu, wstawaj 15 minut wcześniej i kładź się spać 15 minut później, faktycznie poczujesz się mniej zmęczony i będziesz miał ogólne poczucie dobrego samopoczucia. Stopa jest lustrem do ogólnego stanu zdrowia ciała. Zadbaj o swoje stopy, a Twoje ciało pozostanie silne.


Dr Ira Spinner, DPM, F.A.C.F.A.S. znajduje się w Boynton Beach na Florydzie. członek Amerykańskiego Kolegium Chirurgów Stóp i Kostek; Członek American Board of Podiatric Surgery, American Podiatric Medical Association oraz członek zespołu leczenia ran w Delray Medical Center

Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...