Dom & Ty

Style aranżacji wnętrz: Czym jest Japandi?*

Co otrzymasz, gdy połączysz najlepsze techniki minimalistyczne z japońskiego i skandynawskiego wzornictwa? Japandi, modny styl aranżacji wnętrz, który szybko zyskuje na popularności wśród fanów stylu less-is-more.

Choć jest to wciąż stosunkowo nowy trend, Japandi pojawia się w domach w całym kraju, a także w przestrzeniach komercyjnych. Oto o co w nim chodzi i kilka szybkich wskazówek, jak wprowadzić ten opływowy styl do własnej przestrzeni.

[subscribe_to_unlock_form]

Co to jest Japandi?

Japandi to rodzaj wzornictwa łączącego japońskie i skandynawskie elementy minimalistyczne. (Stąd nazwa, która jest połączeniem słów Japan i Scandi). W japońskim wzornictwie widzimy silny nacisk na naturalne cechy i materiały, a także bogate kolory, które dodają głębi minimalistycznemu otoczeniu. Z kolei ze skandynawskiego wzornictwa czerpiemy rodzaj gładkich, prostych i funkcjonalnych elementów, które sprawiły, że jest ono tak wszechobecne w nowoczesnych domach.

Ponieważ Japandi jest hybrydowym trendem wzorniczym, nie chodzi tylko o czerpanie kluczowych cech z obu typów wzornictwa, ale także o ich zrównoważenie, aby stworzyć jedną spójną przestrzeń. Japońskie elementy wprowadzają ciepło do czasami surowego charakteru skandynawskich wnętrz, podczas gdy w przeciwnym kierunku, skandynawskie elementy wnoszą ciekawy kontrast do japońskiego designu i pomagają przełożyć na niego bardziej zachodni punkt widzenia. I jest to łatwiejsze do ogarnięcia we własnym domu niż mogłoby się wydawać.

Elementy wzornictwa japońskiego

Japandi wykorzystuje najlepsze elementy japońskiego i skandynawskiego wzornictwa, aby stworzyć wnętrza, które są równie przyjazne, co nienagannie wystylizowane. Niezależnie od budżetu, istnieje wiele podstawowych elementów, które możesz wykorzystać w swoim własnym domu.

Główne elementy projektu Japandi obejmują:

Minimalizm – To prawdopodobnie nie jest dużą niespodzianką, ponieważ zarówno japońskie, jak i skandynawskie wnętrza są zakorzenione w minimalistycznej mentalności. Od mebli po wystrój, minimalizm jest filarem japońskiego designu, z wysokim priorytetem położonym na przedmioty dobrane i uzupełniające, które istnieją w harmonii bez jakiegokolwiek stopnia zagracenia.

Funkcjonalność – Wszystko ma swój cel we wnętrzu japońskim, niezależnie od tego, czy ta funkcja jest ukierunkowana na użytek, czy ma na celu jedynie zrównoważenie przestrzeni. Inne rodzaje funkcjonalnych materiałów, które można znaleźć, to m.in. mnóstwo naturalnych roślin, które nie tylko dodają piękna do przestrzeni, ale także zapewniają inne korzyści, w tym redukują stres i niepokój, promują kreatywność i pomagają się skupić.

Spokojne palety – W japońskim designie zdecydowanie stosuje się kreatywne użycie kolorów, ale odcienie są wybierane całkiem świadomie, aby wywołać ciepło, spokój i wyciszenie. Ze względu na wpływy skandynawskie zobaczysz wiele neutralnych kolorów, ale także wiele nasyconych żółci, zieleni i błękitów. Można nawet znaleźć bogatsze odcienie, takie jak lakierowane czernie i fiolety, choć są one stosowane dość oszczędnie.

Jak urządzić się w stylu japońskim

Chcesz ożywić ten wyjątkowy styl wnętrzarski w swoim domu? Zasady stylu Japandi z natury opierają się na prostocie, więc większość procesu będzie prawdopodobnie polegała na zmniejszaniu, a nie zwiększaniu.

Oto kilka sposobów na wprowadzenie japońskiego designu do swojej własnej przestrzeni.

Wprowadź hygge

Jeśli znasz skandynawski design, to z pewnością słyszałeś o koncepcji „hygge”, która odnosi się do niepowtarzalnej jakości ciepła i serdeczności w przestrzeni. To samo podejście jest głównym elementem Japandi i można je osiągnąć dzięki prostym elementom, takim jak rozsądne użycie świec i zwiększona ilość naturalnego światła, a także książki, poduszki i przytulne kąciki, które zachęcają do zwinięcia się w kłębek.

Bądź rozważny

Pamiętaj: prawdziwie japońskie wnętrze to takie, w którym wszystko służy jakiemuś celowi. Starannie dobieraj przedmioty, które znajdą się w każdym pomieszczeniu, zamiast próbować wypełnić przestrzeń ozdobami. Dotyczy to zarówno małych przedmiotów, takich jak dekoracje, jak i większych, takich jak meble i dzieła sztuki. Pamiętaj o japońskiej koncepcji danshari, która polega na odnajdywaniu radości w prostych rzeczach.

Wybierz kontrastujące kolory

Japoński design w dużym stopniu wykorzystuje kolory, ale w sposób przemyślany. Obejmuje to intensywne wykorzystanie kontrastujących kolorów, szczególnie odważnych kontrastujących neutralnych kolorów, takich jak czarny i biały, zmieszanych z okazjonalnym zielonym, brązowym lub niebieskim. Nie jesteś wolny od przynoszenia okazjonalnych jaśniejszych odcieni, ale trzymaj się neutralności w głównej palecie kolorów i używaj innych kolorów jako oszczędnych akcentów. A kiedy masz wątpliwości, zdecyduj się na białe ściany i dodaj kontrast.

Wcielenie się w naturę

Drewno, rośliny i naturalne światło są nieodłączną częścią japońskiego designu. Inne naturalne elementy, które mają swoje miejsce w tym stylu wnętrz to kamień – w tym marmur – a także woda. Dowiedz się więcej o projektowaniu z wykorzystaniem naturalnych elementów w naszym krótkim przewodniku po feng shui, które, choć opiera się na nieco innych zasadach, oferuje wiele punktów wspólnych z japońskim designem.

Wykorzystaj teksturę

Japońskie domy często posiadają unikalne teksturowe punkty centralne, które dodają wizualnego zainteresowania do skądinąd bardzo minimalistycznego wnętrza. Zamiast malowanych faktur, ten rodzaj tekstury jest częściej osiągany poprzez akcenty drewniane – pomyśl o ścianach wyłożonych cienkimi bambusowymi listwami lub drewnianych belkach na suficie.

Mieszaj i dopasowuj swoje meble

Istnieje wiele podobieństw między japońskimi i skandynawskimi meblami, ale wiele rzeczy, które je odróżniają, również. Dla prawdziwego japońskiego projektu, będziesz chciał wnieść trochę obu, w tym proste linie i jasne kolory kawałków Scandi i bardziej tradycyjne kształty i ciemniejsze kolory japońskich elementów. Jak zawsze, dąż do równowagi, tworząc spójną przestrzeń, która nie polega zbyt mocno na jednym rodzaju mebli, ale zamiast tego bez wysiłku miesza dwa razem w sposób, który po prostu ma sens.

Przepływ elementów w całej przestrzeni

W projektowaniu Japandi to, jak twój pokój płynie, jest ściśle związane z tym, co zawiera. Ta tendencja do projektowania „bez przeszkód” jest jedną z podstawowych cech każdego minimalistycznego wnętrza i odnosi się zarówno do linii wzroku, jak i sposobu, w jaki fizycznie poruszasz się po swojej przestrzeni.

Trzymaj się z dala od bałaganu

Mówiąc o projektowaniu bez przeszkód, prawdziwa przestrzeń Japandi to taka, która jest pozbawiona bałaganu i to nie tylko takiego, który kojarzy nam się z byciem niechlujnym. Weź pod uwagę, że bałagan dotyczy również wystroju i upewnij się, że obszary takie jak półki z książkami i blaty posiadają sporą ilość pustej przestrzeni. To idzie ręka w rękę z dbaniem o twoje środowisko i trzymaniem się rzeczy, które naprawdę potrzebują tam być. Jeśli musisz trzymać inne przedmioty pod ręką, trzymaj je poza zasięgiem wzroku poprzez kreatywne wykorzystanie mebli.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Daria Lukaszek

Share
Published by
Daria Lukaszek

Recent Posts

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych pędów jadalnych gatunków bambusa, takich jak…

2 lata ago

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie jest bynajmniej nową wiadomością. Z pewnością…

2 lata ago

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i każdego ćwiczenia na siłowni, być może…

2 lata ago

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości akcji serca ponad poziom spoczynkowy. Jest…

2 lata ago

Czy powinieneś skorzystać z usług trenera personalnego?*

Trening personalny nie jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą uzyskać idealnie napięte ciało. Wiele…

2 lata ago

Wywołana ćwiczeniami molekuła hamuje głód, może pomóc w leczeniu otyłości*

Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i śmiertelności ze wszystkich przyczyn. Ćwiczenia są…

2 lata ago