Jedzenie4 sposoby na obniżenia cholesterolu*

4 sposoby na obniżenia cholesterolu*

4 sposoby na obniżenia cholesterolu*

Wiele osób może wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu, zmieniając spożywane posiłki. Jeśli jesteś fanem cheeseburgerów, jedząc mniejszą ilość mięsa (lub jego chudszego rodzaju), więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, możesz obniżyć cholesterol o 25% lub więcej. Ograniczenie tłuszczów nasyconych (znajdujących się w mięsie i produktach mlecznych) oraz tłuszczów trans (częściowo uwodornionych olejów) potrafi obniżyć poziom cholesterolu o 5% do 10%.

Według specjalnego raportu zdrowotnego „Managing Your Cholesterol” z Harvard Medical School, możesz obniżyć poziom cholesterolu, zmieniając to, co spożywasz.
Oto cztery etapy stosowania diety w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

  1. Nie rezygnuj z tłuszczów nienasyconych i unikaj tłuszczów nasyconych i trans. Większość tłuszczów roślinnych (olejów) składa się z tłuszczów nienasyconych, które są zdrowe dla serca. Pokarmy zawierające zdrowe tłuszcze to tłuste ryby, orzechy, nasiona i niektóre warzywa. Jednocześnie ogranicz spożycie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, które znajdują się w wielu produktach mięsnych i mlecznych. Trzymaj się z dala od tłuszczów trans. Należą do nich wszelkie produkty spożywcze wykonane z „częściowo uwodornionych olejów roślinnych”.
  2. Spożywaj więcej rozpuszczalnego błonnika. Jedz więcej rozpuszczalnego błonnika, takiego jak ten znajdujący się w płatkach owsianych i owocach. Ten rodzaj błonnika może obniżać poziom cholesterolu we krwi, gdy jest spożywany w ramach zdrowej diety tłuszczowej.
  3. Włącz do swojej diety stanole i sterole roślinne. Te naturalnie występujące związki roślinne są podobne w strukturze do cholesterolu. Pomagają ograniczyć ilość cholesterolu, który zostaje wchłaniany przez organizm. Sterole i stanole roślinne znajdują się w coraz większej liczbie produktów spożywczych, takich jak pasty do smarowania, soki i jogurty.
  1. Znajdź odpowiednią dla siebie dietę. Kiedy przyjaciel lub krewny opowie Ci, jak bardzo spadł u niego poziom cholesterolu po spróbowaniu określonej diety, możesz ulec pokusie, aby również takiej spróbować. Jeśli tak zrobisz, a po kilku miesiącach odkryjesz, że nie uzyskujesz takich samych korzyści, być może będziesz musiał przypisać to różnicom genetycznym i fizjologicznym. Nie ma jednej uniwersalnej diety na kontrolę cholesterolu. Prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować różne rodzaje diety, aby znaleźć taki, który Ci jest dla Ciebie najlepszy.

    Dieta może być prostym i skutecznym sposobem na poprawę poziomu cholesterolu. Jednak u niektórych osób odgrywa większą rolę niż u innych. Nie zniechęcaj się, jeśli przestrzegałeś diety, ale nie osiągnąłeś docelowego poziomu krwi. Postaraj się dalej kontynuować. Nawet jeśli w końcu będziesz potrzebować leków, aby utrzymać poziom cholesterolu pod kontrolą, prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej, niż gdybyś nie wprowadził żadnych zmian związanych ze zdrowym odżywianiem.

Odwiedź stronę http://www.health.harvard.edu, aby znaleźć więcej informacji lub raportów dotyczących Ciebie lub Twojej rodziny.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...