Jeśli angażowałeś się w związek to prawdopodobnie zdarzyło ci się przeżyć z „ciche dni”. Chociaż większość ludzi nigdy nie używała, ani nawet nie słyszała o tym określeniu, milczące porozumienia są obecne w naszym codziennym życiu, gdzie czają się w cieniu naszych relacji – w domu, w kręgach towarzyskich i w miejscu pracy. Są to te niewypowiedziane „zasady” naszych relacji, które wyrastają z tematów, o których nie rozmawiamy – potrzeb, życzeń i oczekiwań, których nie podzielamy. Najczęściej druga strona robi to samo, co dodaje warstwy, które sprawiają, że ciche porozumienia są jeszcze bardziej skomplikowane, trudne do zwalczenia.
Czasami zbiegają się niewypowiedziane oczekiwania dwojga ludzi, a kiedy to robią, zbiegają się również ich ciche umowy. Wtedy relacje mogą dalej spokojnie trwać. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem jedna z osób w danej relacji nie zgadza się na przemilczenie tematu. Wobec litanii niewypowiedzianych oczekiwań, które ludzie często mają wobec siebie na każdym froncie (pieniądze, zaangażowanie, intymność, dzieci, praca i kariera, problemy zdrowotne, technologia i powiązania z mediami społecznościowymi) zmowy milczenia mogą istnieć w wielu aspektach życia. Czasami nieświadomość tych wartości lub oczekiwań może skutkować długotrwałymi komplikacjami, a nawet całkowitym chaosem w związku.
„Niezależnie od tego, czy w zgodzie z innymi, czy nie, w wielu przypadkach zmowy milczenia, które mamy między sobą samym lub wobec innych, nie są uznawane, ani otwarcie dyskutowane” – zauważa psycholog kliniczny dr Michele L. Owens. „Wynika to w dużej mierze z faktu, że my sami możemy nie być świadomi oczekiwań, które niesiemy. Innym razem czujemy, że mamy zbyt wiele do stracenia, jeśli rozmawiamy otwarcie, lub uważamy milczenie za mniej przerażające niż to, co by się stało, gdybyśmy opowiedzieli „prawdziwą” historię o tym, co myślimy i czego pragniemy od innej osoby. Dlatego unikamy omawiania prawdziwych problemów, ponieważ boimy się zakłócić status quo. Każdy z tych scenariuszy stwarza okazję, a niektórzy mogą powiedzieć, że istnieje prawdopodobieństwo rozczarowań, nieporozumień, wypaczeń, fałszywych założeń i urazy między jednostkami. Im bardziej w związku brakuje świadomości tych cichych porozumień, tym bardziej wszechobecne są milczące porozumienia i tym bardziej ryzykujemy utratę autentycznej komunikacji”.
„Często błędnie wierzymy, że nasze milczące umowy z innymi są zrozumiałe lub implikowane, myśląc, że podzielamy to samo zrozumienie lub znaczenie niewypowiedzianych oczekiwań”, ujawnia psycholog kliniczny dr Linda Anderson. „Jedna osoba może mieć określone postrzeganie niewypowiedzianego problemu, podczas gdy druga doświadcza czegoś zupełnie innego. Rezultat może być wyniszczający i wręcz śmiertelny dla związków. Ciche umowy, które nie pasują, zazwyczaj w końcu wysuwają się na pierwszy plan z powodu komplikacji i wyzwań, jakie stanowią dla związku. A w międzyczasie rosną i potencjalnie zbierają na tobie swoje żniwo na inne nieznane sposoby. Unikanie komunikacji nie jest zdrowym sposobem radzenia sobie z nią, a wraz z upływem czasu trudniej jest ukryć się za ciszą”.
„Ciche umowy to nie tylko słaba komunikacja w twoich związkach” – mówi dr Sonia R. Banks, licencjonowany psycholog kliniczny. „W przeciwieństwie do tego, cicha umowa to sytuacja, w której świadomie lub nieświadomie zgodziłeś się na coś z inną osobą, nie omawiając tego w ogóle. Ta niewypowiedziana zgoda i nieodebrana rozmowa pojawiają się w twoich interakcjach i mogą mieć konsekwencje nie tylko dla twoich relacji, ale także dla wielu innych aspektów twojego życia. Kiedy staniesz się bardziej świadomy swoich cichych umów, możesz zidentyfikować i dokonać wyborów dotyczących tych, które uniemożliwiają Ci realizację potencjału Twojego związku. Będziesz znacznie lepiej przygotowany, aby zacząć przełamywać ciszę i rozmawiać. Niestety, stosunkowo niewielu ma świadomość i spostrzeżenia potrzebne do rozpoznania i rozwiązania milczących umów, które negatywnie wpływają na ich relacje i życie”.
Ciche porozumienia często obracają się wokół tych kwestii, których ludzie nie rozpoznają lub są zbyt niekomfortowe, aby je swobodnie przedyskutować. Czasami ludzie milczą, aby uchronić się przed ujawnieniem swoich niepewności lub lęków. Rozważ te 6 przykładów typowych problemów, które często skutkują milczącymi dniami:
Ludzie, którzy byli niezadowoleni ze swojej pracy i mimo to zostali, często zawierają ciche porozumienia, które skutkują straconymi szansami. Być może są lojalni wobec osoby lub powodują, że nie pasuje do nich. Rodzaj umowy, z którą żyją, utrudnia kontynuowanie ścieżki kariery, której naprawdę pragną. Ta cicha umowa zaczyna się od ciebie i strachu przed zmianą. Bardziej wzbogacające milczące porozumienie musi najpierw zacząć się od rozmowy z samym sobą. Uznaj wyzwanie związane z pójściem dalej i stwórz sposób na odejście, nawet gdy odczuwasz dyskomfort.
Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych pędów jadalnych gatunków bambusa, takich jak…
To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie jest bynajmniej nową wiadomością. Z pewnością…
Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i każdego ćwiczenia na siłowni, być może…
Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości akcji serca ponad poziom spoczynkowy. Jest…
Trening personalny nie jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą uzyskać idealnie napięte ciało. Wiele…
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i śmiertelności ze wszystkich przyczyn. Ćwiczenia są…