Dom & TyDom & Ty8 naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów*

8 naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów*

8 naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów*

Czy chwasty stoją na drodze do Twojego idealnego trawnika? Chociaż herbicydy są często określane jako najskuteczniejszy sposób ich zwalczania, istnieje wiele powodów, dla których nie chcesz stosować środków chemicznych – zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów, które mogą być równie pomocne w osiągnięciu idealnego podwórka.

[subscribe_to_unlock_form]

Czym są chwasty?

Chwast to nie tyle klasa roślin, co każdy rodzaj rośliny, która rośnie w miejscu, w którym jej nie chcemy. Często można je znaleźć rosnące obok istniejących (i pożądanych) roślin i drzew, a także w trawie.

Istnieją trzy rodzaje chwastów:

Chwasty jednoroczne – Chwasty o sezonowej lub rocznej żywotności, które rozsiewają swoje nasiona, aby promować przyszły wzrost. Chwasty jednoroczne letnie, takie jak trawa krabowa i rdest, giną podczas pierwszych przymrozków jesienią, natomiast chwasty jednoroczne zimowe, takie jak koniczyna królicza i cieciorka, kiełkują późnym latem lub wczesną jesienią, przechodzą w stan uśpienia w zimnych miesiącach i kiełkują następnego lata (choć nie są w stanie przetrwać całego sezonu letniego).

Chwasty dwuletnie – chwasty o dwuletnim cyklu życiowym. Pierwszy rok poświęcony jest na kiełkowanie, natomiast w drugim roku pojawiają się kwiaty i nasiona. Przykładami chwastów dwuletnich są: koronka królowej Anny, łopian pospolity i henbit.

Chwasty wieloletnie – Chwasty, które powracają rok po roku w tym samym miejscu. Chwasty wieloletnie mają długie systemy korzeniowe, które pozwalają im gromadzić zapasy żywności w zimie i ponownie zakwitać na wiosnę. Przykładami są mniszek lekarski, bluszcz pospolity i koniczyna biała.

Kiedy szukasz naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów, często ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, z jaką klasą chwastów masz do czynienia. To pomoże Ci określić, czy możesz po prostu potraktować widoczną część chwastu, czy też lepiej będzie usunąć cały system korzeniowy, aby nie wyrastał ponownie w następnym roku.

Naturalne sposoby na pozbycie się chwastów

Istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów, z których wszystkie są lepsze dla zdrowia i bezpieczeństwa środowiska, ludzi i zwierząt niż zabiegi herbicydowe. Problemy z chwastami mogą wymagać powtarzania zabiegów, ale zawsze warto wypróbować naturalne opcje przed wprowadzeniem środków chemicznych do równania.

Oto osiem naturalnych sposobów na pozbycie się chwastów, które możesz wypróbować.

1. Ręczne usuwanie chwastów

Może to być czasochłonne, ale najlepszym sposobem na pozbycie się chwastów – zwłaszcza wieloletnich – jest usunięcie ich systemów korzeniowych. Aby to zrobić, wystarczy wyrwać je z ziemi, pamiętając o wyrwaniu zarówno części kwitnącej nad ziemią, jak i korzeni pod nią. W ten sposób można nie tylko uzyskać natychmiastowo lepiej wyglądający trawnik, ale także zapewnić, że chwasty nie powrócą.

Najlepszym sposobem na wyrywanie chwastów jest wyrywacz do chwastów – długie narzędzie, które pozwala łatwo dotrzeć do korzeni. Szukaj wyrywaczy do chwastów, które nie wymagają garbienia się przez wiele godzin. Jeśli nie chcesz kupować nic nowego, możesz również użyć kielni z istniejących zapasów ogrodowych, ale są one nieco mniej precyzyjne i mogą napowietrzać dodatkową glebę, co zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się dodatkowych nasion.

Noś rękawiczki podczas wyrywania chwastów, aby chronić swoje ręce i zmniejszyć ryzyko, że przypadkowo rozprzestrzenisz nasiona gdzieś indziej na swoim podwórku.

2. Mulcz

Jak wszystkie rośliny, chwasty potrzebują światła słonecznego i tlenu do wzrostu. Gruba warstwa mulczu zablokuje oba te czynniki, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się nasion i ich kontaktowi z glebą.

3.Gazeta

Użyj gazety oprócz mulczu, aby nie tylko stłumić chwasty, ale także zapewnić bonusowe składniki odżywcze dla gleby.

Jest to przyjazna metoda zabijania chwastów, zwilż obszar, a następnie umieść warstwę gazety na górze chwastów (około osiem do 10 stron grubości). Przykryj kilkoma calami mulczu i gotowe.

4. Ocet

Ocet może również służyć jako naturalny herbicyd.

Aby go użyć, umieść ocet w butelce z rozpylaczem i opryskaj chwasty na swoim trawniku. Użyj specjalnego octu ogrodniczego, który znajdziesz w centrach ogrodniczych, a nie standardowego białego octu, który trzymasz w szafce do czyszczenia lub spiżarni. Ocet ogrodniczy ma wyższą kwasowość niż ten, który możesz kupić w sklepie spożywczym i będzie skutecznie pracować, aby zniszczyć korzenie wielu rodzajów chwastów.

5. Glutenowa mączka kukurydziana

Możesz użyć kukurydzianej mączki glutenowej (aka mączki kukurydzianej), aby zapobiec kiełkowaniu nasion chwastów. Nie pozbędziesz się istniejących chwastów, ale możesz zatrzymać przyszłe chwasty.

Wpływa tylko na kiełkowanie, a nie na istniejące rośliny. Wielu ogrodników posypuje nią glebę po letnich zbiorach jako środek zapobiegający zakorzenieniu się zimowych chwastów jednorocznych.

6. Wrząca woda

Nalej ją bezpośrednio na koronę chwastu, który próbujesz zniszczyć, upewniając się, że idziesz powoli i umieścić swoje ciało tak, że nie przypadkowo rozpryskiwać żadnych na siebie. Woda będzie spalać system korzeniowy, choć może trzeba użyć tej metody kilka razy, zanim otrzymasz wyniki.

7. Wódka

Czasami wódka rzeczywiście jest rozwiązaniem. Użyj jej do wysuszenia chwastów, zwłaszcza tych, które są narażone na dużo światła słonecznego. Wystarczy wymieszać jedną uncję wódki w butelce z rozpylaczem z dwoma kubkami wody i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Pryskaj chwasty w razie potrzeby, upewniając się, że chronisz zdrowe rośliny, które chcesz zachować.

8.Sól

Użyj soli, aby zakłócić wewnętrzną równowagę wodną. Zacznij od rozcieńczonego roztworu 1:2 soli do wody w butelce z rozpylaczem, który zaatakuje korzenie bez stwarzania zagrożenia dla otaczających roślin i gleby. Jeśli to nie załatwi problemu, zrób mocniejszą miksturę z 2:1 soli do wody lub nawet 3:1 soli do wody.

Bądź ostrożny z tą metodą, ponieważ sól może poważnie zaszkodzić glebie i utrudnić wzrost wszystkiego, co nowe. Ogranicz to jednak do samego chwastu i podlej otaczającą glebę zdrową dawką wody po zastosowaniu soli w pobliżu, na wszelki wypadek.

Jak zapobiegać powstawaniu chwastów

Kolejnym świetnym naturalnym sposobem na pozbycie się chwastów jest zapobieganie ich powstawaniu w pierwszej kolejności.

Chwasty rozwijają się w słonecznych, otwartych miejscach na podwórku. W miejscach, w których aktywnie uprawiasz ogród, hoduj rośliny blisko siebie, aby zapewnić mniej idealne środowisko dla chwastów do prosperowania. W tym czasie obficie ściółkuj grządki ogrodowe jako środek zapobiegawczy lub stosuj metodę z gazetami opisaną powyżej – nawet jeśli chwasty nie stanowią obecnie problemu.

Jeśli chodzi o ogólne najlepsze praktyki, warto również stale usuwać chwasty w trakcie sezonu, gdy tylko się pojawią. Im częściej będziesz to robić, tym mniej chwastów pojawi się z czasem. Upewnij się, że wyrzucasz wyrwane chwasty do kosza na śmieci, gdzie nie będą mogły przypadkowo rozprzestrzeniać swoich nasion. Jeśli pojawią się młode chwasty, usuń je natychmiast, aby zminimalizować szkody, jakie mogą wyrządzić. (Wskazówka: wyrywaj chwasty zaraz po deszczu, kiedy gleba jest wilgotna i najłatwiej jest wyrwać zarówno chwasty, jak i system korzeniowy).

Dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...