JedzenieJedzenieChemikalia do wapowania mogą wytwarzać toksyczny gaz ketenowy*

Chemikalia do wapowania mogą wytwarzać toksyczny gaz ketenowy*

Chemikalia do wapowania mogą wytwarzać toksyczny gaz ketenowy*

Według nowych badań przeprowadzonych przez RCSI University of Medicine and Health Sciences w Dublinie substancja chemiczna znajdująca się w niektórych produktach do wapowania po podgrzaniu może wytwarzać bardzo toksyczny gaz.

Badanie prowadzone przez naukowców z Wydziału Chemii RCSI zostało opublikowane w bieżącym wydaniu PNAS (PNAS opublikowany po raz pierwszy 10 marca 2020 r., https://doi.org/10.1073/pnas.1920925117).
W sierpniu 2019 r. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zgłosiło rosnącą liczbę urazów płuc po użyciu niektórych produktów do wapowania, a octan witaminy E został zidentyfikowany jako jedna z możliwych przyczyn. Chociaż niektóre biopsje płuc pacjentów wykazały oznaki oparzeń chemicznych, których sam octan witaminy E nie powinien powodować.
Octan witaminy E, występujący głównie w nielegalnie wytwarzanych płynach do waporyzacji na bazie THC i jest uważany za nietoksyczny w suplementach witaminowych oraz kremach do skóry. Te nowe badania wykazały, że podgrzewanie octanu witaminy E poprzez waporyzację może wytwarzać keten, wysoce toksyczny gaz.
Keten to bezbarwny gaz o przenikliwym zapachu. Wdychany może spowodować poważne uszkodzenie płuc do 24 godzin po ekspozycji. W wysokich stężeniach jest śmiertelny, a w niższych może podrażniać oczy i płuca oraz upośledzać centralny układ nerwowy.


Naukowcy połączyli urządzenie do waporyzacji z serią szklanych naczyń, co pozwoliło im na pobranie próbek octanu witaminy E z urządzenia.


Oprócz chemicznego wychwytywania toksycznego gazu ketenowego, naukowcy odkryli również, że podgrzanie octanu witaminy E wytwarza inne substancje rakotwórcze, które znajdują się w zwykłym dymie tytoniowym.
„Należy jednak zauważyć, że te eksperymenty miały na celu określenie wpływu wapowania na pojedynczą, czystą substancję na poziomie chemii molekularnej. Określenie dokładnego związku tych wyników z bezpośrednią przyczyną uszkodzenia płuc wymaga dalszych badań ze względu na różnorodność urządzeń do wapowania, mieszanin i sposobów ich użycia” – powiedział główny autor badania i profesor chemii RCSI Donal O’Shea.


Octan witaminy E zwykle znajduje się w nielegalnych waporyzatorach kupionych na ulicy. Jednak naukowcy wciąż ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z ciągle rosnącą liczbą substancji chemicznych występujących w produktach do wapowania.
„Wysokie temperatury powstające w urządzeniach do wapowania mogą prowadzić do nieprzewidzianych reakcji chemicznych. Dlatego też inne składniki mieszanek e-papierosów, w tym aromaty i dodatki, również wymagają zbadania, ponieważ one również mogą wytwarzać toksyczne i rakotwórcze substancje po podgrzaniu” – powiedział profesor O’Shea.

O RCSI
RCSI University of Medicine and Health Sciences znajduje się wśród 250 najlepszych (najlepszych 2%) uniwersytetów na całym świecie w rankingu Times Higher Education World University Rankings (2020), a jego badania zajmują pierwsze miejsce w Irlandii pod względem cytowań. Jest to międzynarodowa uczelnia non-profit z siedzibą w Dublinie, która koncentruje się na edukacji i badaniach mających na celu poprawę zdrowia ludzi na całym świecie. RCSI otrzymała akredytację Athena Swan Bronze za pozytywną praktykę płci w szkolnictwie wyższym.

Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...