ZdrowieCzy tatuaże są bezpieczne? *

Czy tatuaże są bezpieczne? *

Czy tatuaże są bezpieczne? *

Tatuaże są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Według Harris Poll z 2015 r. około 3 na 10 (29%) ankietowanych osób ma przynajmniej jeden tatuaż. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) również otrzymuje doniesienia o infekcjach spowodowanych skażonymi tuszami do tatuażu, a także o niepożądanych reakcjach na same tusze. Przez lata FDA otrzymała setki zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych związanych z tatuażami: 363 z lat 2004-2016.

[subscribe_to_unlock_form]

Zanim zrobisz sobie tatuaż, zastanów się nad kluczowymi pytaniami, na które odpowiedziała dr Linda Katz, MD, MPH, dyrektor Biura Kosmetyków i Kolorów FDA.

 1. Czy powinienem martwić się niebezpiecznymi praktykami lub samym tuszem do tatuażu?
  Tak. Chociaż niehigieniczne praktyki i sprzęt, który nie jest sterylny, mogą spowodować poważne infekcje, ale mogą one również wynikać z tuszu, który został zanieczyszczony bakteriami lub pleśnią. Używanie niesterylnej wody do rozcieńczania pigmentów (składników nadających kolor) jest częstym winowajcą, choć nie jedynym.
  Nie ma pewności, czy atrament jest bezpieczny, może być zanieczyszczony, nawet jeśli pojemnik jest zaplombowany lub etykieta mówi, że produkt jest sterylny.
 2. Co zawiera tusz do tatuażu?
  Opublikowane badania wykazały, że niektóre atramenty zawierają pigmenty używane w tonerach do drukarek lub lakierach samochodowych. FDA nie zatwierdziła żadnych pigmentów do wstrzykiwania w skórę w celach kosmetycznych.
  FDA dokonuje przeglądu raportów dotyczących działań niepożądanych infekcji od konsumentów i pracowników służby zdrowia. O takich przypadkach możemy dowiedzieć się od władz państwowych, które nadzorują salony tatuażu.
 3. Jakie reakcje mogą wystąpić po zrobieniu tatuażu?
  Możesz zauważyć wysypkę – zaczerwienienie lub guzki – w okolicy tatuażu.
  Bardziej agresywne infekcje mogą powodować wysoką gorączkę, dreszcze i poty. Leczenie takich infekcji może wymagać różnych antybiotyków – prawdopodobnie przez kilka miesięcy – a nawet hospitalizacji i/lub operacji. Wysypka może również oznaczać reakcję alergiczną. A ponieważ atramenty są trwałe, reakcja może się utrzymywać.

Jest to przykład reakcji alergicznej na tatuaż. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

 1. Czy po wykonaniu tatuażu może powstać blizna?
  Podczas wykonywania tatuażu może tworzyć się tkanka bliznowata lub mogą pojawić się „ziarniniaki”, małe sęki lub guzki, które organizm postrzega jako obce ciało. Jeśli masz tendencję do bliznowców – blizn, które rozrastają się poza normalne granice – możesz doświadczyć tego samego rodzaj reakcji na tatuaż.
 2. Co muszę wiedzieć o rezonansie magnetycznym, jeśli zrobię sobie tatuaż?
  Niektóre osoby mogą mieć obrzęk lub pieczenie tatuażu podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), chociaż zdarza się to rzadko i nie trwa długo. Poinformuj pracownika służby zdrowia, że ​​masz tatuaż, zanim zlecisz wykonanie rezonansu magnetycznego.
 3. A co z tuszami i zestawami do tatuażu „zrób to sam”?
  Atramenty i zestawy sprzedawane konsumentom jako „zrób to sam” są kojarzone z infekcjami i reakcjami alergicznymi. FDA obawia się również, że konsumenci mogą nie wiedzieć, jak kontrolować i unikać wszystkich źródeł skażenia.
 4. Czy później mogą wystąpić inne problemy?
  Chociaż w FDA i gdzie indziej trwają badania, wciąż istnieje wiele pytań dotyczących długoterminowego wpływu pigmentów, innych składników i możliwych zanieczyszczeń w tuszach do tatuażu. FDA otrzymała doniesienia o złych reakcjach na tusze do tatuażu zaraz wykonaniu zabiegu, a nawet wiele lat później. Możesz również być uczulony na inne produkty, takie jak farby do włosów, jeśli twój tatuaż zawiera p-fenylenodiamen (PPD).
  Nie znamy krótko, ani długoterminowych konsekwencji rozpadu pigmentów po zabiegu laserowym. Wiemy jednak, że niektóre procedury usuwania tatuaży mogą pozostawić trwałe blizny.
 5. Co powinienem zrobić, jeśli po zrobieniu tatuażu, rozwinie się infekcja lub inna reakcja?
  Najpierw skontaktuj się ze służbą zdrowia.
  Po drugie, powiadom tatuażystę, aby mógł zidentyfikować tusz i uniknąć ponownego użycia. Zapytaj o markę, kolor i numer partii, aby określić źródło problemu i sposób jego leczenia.
  Po trzecie, niezależnie od tego, czy jesteś konsumentem, tatuatorem, czy pracownikiem służby zdrowia, zawiadom FDA. Podaj jak najwięcej szczegółów na temat pigmentu oraz swojej reakcji i wyniku. Raporty od konsumentów są jednym z naszych najważniejszych źródeł informacji o bezpieczeństwie.

Usuwanie tatuaży może być trudniejsze niż myślisz, więc pomyśl, zanim zaczniesz tatuować. Rozważ ryzyko. Pamiętaj też, że usunięcie tatuażu to żmudny proces, a całkowite usunięcie bez blizn może być niemożliwe.
Jeśli zdecydujesz się na tatuaż, upewnij się, że salon tatuażu i artysta przestrzegają przepisów stanowych i lokalnych. Narodowa Konferencja Legislatur Stanowych posiada stronę internetową poświęconą wymogom stanowym dotyczącym tatuażu. Aby uzyskać informacje na temat lokalnych przepisów, skontaktuj się z wydziałem zdrowia hrabstwa lub miasta.

Źródło: Aktualizacje konsumenckie FDA. Zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay, FDA’s CU

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...