[subscribe_to_unlock_form]
Czy to prawda, że tłuszcze są dla nas korzystne? Odpowiedź brzmi – tak, są wręcz niezbędne dla optymalnego zdrowia. Tłuszczy w diecie potrzebujemy do wchłaniania rozpuszczalnych w nich witamin A, D, E i K.
Czy tłuszcze rzeczywiście mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów? Z całą pewnością. Trawienie tłuszczów stymuluje uwalnianie hormonu, który według ekspertów powoduje uczucie sytości. Tłuszcze trawią dłużej niż białka lub węglowodany. Możemy więc dłużej czuć się pełniejsi po zjedzeniu tłustego posiłku niż posiłku bogatego w węglowodany.
Ile tłuszczu mogę zjeść, aby utrzymać wagę? Według USDA tłuszcze nie powinny stanowić więcej niż 30 procent dziennego spożycia kalorii. Jeden gram każdego rodzaju tłuszczu zawiera 9 kalorii, więc jeśli Twoje dzienne spożycie kalorii wynosi 1800, spożywaj do 60 gramów tłuszczu; jeśli jest 1500, do 50 gramów.
Czy powinienem unikać wszystkich tłuszczów, jeśli zależy mi na schudnięciu? Nie, po prostu ogranicz spożycie tłuszczu do 20-25% całkowitego dziennego spożycia kalorii. „Kiedy coś jest beztłuszczowe, niektórzy myślą, że daje im to prawo do jedzenia tyle, ile chcą, więc ostatecznie jedzą więcej”, mówi dr John Foreyt, dyrektor Centrum Badań Medycyny Behawioralnej w Baylor College medycyny. Ponadto produkty beztłuszczowe są często pakowane w cukier.
Jakich pokarmów powinienem unikać? Tych, które zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych, jak na przykład mleko z pełną zawartością tłuszczu, masło i czerwone mięso. Aby zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych, usuń skórę z drobiu. Spróbuj korzystać z dostępnych zamienników (na przykład pij mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone). Unikaj również produktów bogatych w tłuszcze trans, takich jak margaryny i większość przetworzonych wypieków, popcorn przygotowywany w mikrofalówce, czy fast foody.
Jakie tłuszcze są najlepsze? Wszystkie mają taki sam wpływ na naszą wagę, ale pod względem zdrowotnym niektóre tłuszcze zapewniają korzyści, podczas gdy inne mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Główne grupy, na które dzielimy tłuszcze to nienasycone (ciekłe w temperaturze pokojowej) i nasycone (zwykle stałe w temperaturze pokojowej). Tłuszcze nienasycone (wielonienasycone i jednonienasycone) mogą obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i podnieść poziom dobrego (HDL) cholesterolu. Powinny one stanowić co najmniej 90 procent całkowitego dziennego spożycia tłuszczu. Natomiast tłuszcze nasycone mają tendencję do zwiększania HDL i LDL. Najgorszy może być jednak tłuszcz trans (lub uwodorniony) – chemicznie zmieniony tłuszcz dodawany do żywności w celu wydłużenia jej trwałości i lepszej konsystencji. Podnosi twój LDL, a może nawet obniżać twój HDL. Eksperci sugerują całkowite unikanie tłuszczów trans.
Jakie pokarmy najlepiej spożywać? Zdecydowanie produkty zawierające tłuszcze nienasycone, na przykład pochodzące od roślin, czy rośliny same w sobie, takie jak migdały, awokado, oliwa z oliwek i masło orzechowe . Warto jeść również tłuste ryby, takie jak łosoś.
Czy powinno się unikać żywności o wysokiej zawartości cholesterolu? Jeśli nie jesteś na diecie wegańskiej, nie będziesz w stanie całkowicie uniknąć cholesterolu. Chociaż powinno się ograniczyć jego dzienne spożycie do 300 mg, uważa się, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczu wpływa na poziom cholesterolu we krwi bardziej niż żywność o wysokiej zawartości cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty niskotłuszczowe, takie jak skorupiaki i jajka, mają szokująco wysoki poziom cholesterolu. Na przykład pięć dużych kawałków obranych krewetek zawiera około 221 mg cholesterolu.
Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie CircleREI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
[/subscribe_to_unlock_form]