JedzenieIle kofeiny to za dużo?*

Ile kofeiny to za dużo?*

Ile kofeiny to za dużo?*

Czy pijesz tylko jedną filiżankę kawy lub herbaty z samego rana, mając nadzieję, że zawarta w niej kofeina przyspieszy Twój dzień? Czy kontynuujesz dzień z napojem z kofeiną lub dwoma, a następnie wypijasz kilka kolejnych filiżanek kawy w ciągu dnia?

Czy to ma znaczenie?
Według naukowców z FDA kofeina może być częścią zdrowej diety dla większości ludzi, ale jej nadmiar może stanowić zagrożenie. W zależności od czynników, takich jak masa ciała, przyjmowane leki i indywidualna wrażliwość, „za dużo” może się różnić dla danej osoby.

[subscribe_to_unlock_form]

Dowiedz się więcej o kofeinie w poniższych pytaniach i odpowiedziach.

 1. Jakie rodzaje żywności i napojów zawierają kofeinę?
  Kofeinę można znaleźć naturalnie w roślinach, których używamy do robienia kawy, herbaty i czekolady. Występuje również w niektórych roślinach używanych jako aromaty, takich jak guarana lub w alternatywnych herbatach popularnych w Ameryce Południowej, takich jak yerba mate (Ilex paraguariensis) i Ilex guayusa. Kofeina może być również dodawana jako składnik żywności i napojów.
 2. Skąd wiesz, ile kofeiny zawiera jedzenie lub napój?
  Wiele pakowanych produktów spożywczych, w tym napoje i suplementy diety zawierających kofeinę podają na etykiecie informacje o zawartości kofeiny. Konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność podczas spożywania po raz pierwszy nowego produktu z dodatkiem kofeiny, jeżeli jej ilość nie jest zadeklarowana na etykiecie.

  Istnieje kilka internetowych baz danych, które zawierają szacunki dotyczące zawartości kofeiny w niektórych produktach spożywczych i napojach, takich jak kawa i herbata. Jednak ilość w tych zaparzonych napojach może się różnić w zależności od takich czynników, jak sposób i miejsce uprawy oraz przetwarzania ziaren kawy i liści herbaty oraz sposób przygotowania napoju.
  Dla porównania 12-uncjowa puszka napoju bezalkoholowego z kofeiną zawiera zazwyczaj od 30 do 40 miligramów kofeiny, 8-uncjowa filiżanka zielonej lub czarnej herbaty 30-50 miligramów i 8-uncjowa filiżanka kawy bliższa 80-100 miligramom. Kofeina w napojach energetycznych może wynosić od 40 do 250 mg na 8 uncji napoju.
 3. Jeśli kawa lub herbata mówi „bezkofeinowa”, czy oznacza to, że nie zawiera kofeiny?
  Nie. Kawa i herbaty bezkofeinowe zawierają mniej kofeiny niż ich zwykłe odpowiedniki, ale nadal zawierają trochę kofeiny. Na przykład kawa bezkofeinowa zazwyczaj zawiera 2-15 miligramów w 8-uncjowej filiżance. Jeśli silnie reagujesz na kofeinę w negatywny sposób możesz całkowicie zrezygnować z tych napojów.
 4. Ile kofeiny to za dużo?
  W przypadku zdrowych osób dorosłych FDA podaje 400 miligramów dziennie — to około cztery lub pięć filiżanek kawy — jako ilość, która nie jest ogólnie związana z niebezpiecznymi, negatywnymi skutkami. Jednak istnieje duże zróżnicowanie zarówno pod względem wrażliwości osób na działanie kofeiny, jak i szybkości jej metabolizowania (rozkładania).
  Niektóre stany sprawiają, że ludzie są bardziej wrażliwi na działanie kofeiny, podobnie jak niektóre leki. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, próbujesz zajść w ciążę, karmisz piersią lub obawiasz się innej choroby lub leków, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem na temat tego czy musisz ograniczyć spożycie kofeiny.
  FDA nie ustaliła poziomu dla dzieci, ale Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spożywanie kofeiny przez dzieci i młodzież.
 5. Skąd wiesz, czy spożyłeś więcej kofeiny, niż jesteś w stanie tolerować?
  Nadmierne spożywanie kofeiny może powodować:
  · bezsenność
  · zdenerwowanie
  · niepokój
  · szybkie tętno
  · rozstrój żołądka
  · mdłości
  · bół głowy
  · uczucie nieszczęścia (dysforia)
 6. Czy kofeina stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia?
  FDA szacuje, że efekty toksyczne, takie jak drgawki, można zaobserwować przy szybkim spożyciu około 1200 miligramów kofeiny lub 0,15 łyżki czystej kofeiny.
  Czyste i wysoce skoncentrowane produkty kofeinowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i przyczyniły się do co najmniej dwóch zgonów w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilku lat. W kwietniu FDA podjęła działania mające na celu ochronę konsumentów przed tymi produktami. Są one często oznaczane są jako suplementy diety, składają się z czystej lub wysoce skoncentrowanej kofeiny w postaci proszku lub płynu. Sprzedawane w opakowaniach zbiorczych zawierających do tysięcy porcji w pojemniku wymagają od konsumenta odmierzenia bezpiecznej porcji, ponieważ większa dawka może być toksyczna lub nawet śmiertelna.
  Ryzyko przedawkowania kofeiny wzrasta wraz ze wzrostem stężenia kofeiny w produkcie, co oznacza, że ​​nawet małe dawki silnie skoncentrowanego produktu mogą prowadzić do niebezpiecznych skutków. Tylko jedna łyżeczka czystej sproszkowanej kofeiny może zawierać tyle samo kofeiny co 28 filiżanek kawy, a pół filiżanki płynnego, silnie skoncentrowanego produktu kofeinowego zawiera równowartość ponad 20 filiżanek kawy. Są to toksyczne ilości, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym śmierć.
 7. Czy dzieci mogą spożywać kofeinę?
  Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania porady dotyczącej spożycia kofeiny przez Twoje dziecko.
 8. Czy picie dużej ilości kofeiny zastępuje sen?
  Nie. Kofeina jest środkiem pobudzającym, który może powodować większą czujność i czuwanie, ale nie zastępuje snu. Zazwyczaj metabolizowanie połowy spożytej przez organizm dawki może zająć od 4 do 6 godzin. Tak więc filiżanka kawy podczas kolacji może sprawić, że nie zaśniesz jak zwykle.
 9. Jak mogę ograniczyć kofeinę bez powodowania nieprzyjemnych skutków ubocznych?
  Jeśli jesteś przyzwyczajony do codziennego picia napojów zawierających kofeinę i chcesz je ograniczyć, najlepiej robić to stopniowo.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...