Dom & TyDom & TyJak opatrzyć drobne cięcia*

Jak opatrzyć drobne cięcia*

Jak opatrzyć drobne cięcia*

Niekiedy zdarzają nam się przypadkowe nacięcia ostrym nożem lub kawałkiem szkła. Często pojawiają się, gdy ludzie przygotowują jedzenie, zmywają naczynia, a nawet wykonują prace rzemieślnicze. Wystarczy poślizgnięcie się noża lub stłuczenie naczynia i nagle pojawia się krew. Jednak według dermatologów z Amerykańskiej Akademii Dermatologii, chociaż tego typu skaleczenia są zaskakujące, większość z nich można bezpiecznie opatrzyć w domu.

„Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest delikatne umycie rany, aby zapobiec infekcji” – powiedziała certyfikowana przez radę dermatolog Laura K. Ferris, MD, PhD, FAAD, profesor dermatologii na University of Pittsburgh Medical Center. „Większość drobnych skaleczeń i zadrapań szybko się goi za pomocą kilku prostych kroków”.

W leczeniu drobnych skaleczeń dr Ferris zaleca następujące postępowanie:

  1. Umyj ręce mydłem i wodą.
  2. Umyj nacięcie, aby zapobiec infekcji. Użyj chłodnej lub letniej wody i łagodnego mydła lub środka czyszczącego, aby delikatnie usunąć brud lub zanieczyszczenia.
  3. Zatrzymaj krwawienie. Dociśnij cięcie za pomocą czystej myjki lub gazy. Utrzymuj nacisk przez jedną do dwóch minut lub do ustania krwawienia.
  4. Zastosuj wazelinę. Pomoże to utrzymać wilgotność rany i przyspieszy gojenie. Nakładają ją regularnie, aż cięcie się zagoi. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się brudu i bakterii, rozważ użycie wazeliny z tubki zamiast słoika. Nie stosuj miejscowych antybiotyków.
  5. Przykryj nacięcie sterylnym bandażem. Pomoże to chronić cięcie i zapobiegnie jego ponownemu otwarciu. Codziennie zmieniaj bandaż i trzymaj ranę zakrytą, aż się zagoi.
  6. Rozważ przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Paracetamol może pomóc złagodzić bolesne skaleczenia.
  7. Upewnij się, że twoje szczepienie przeciw tężcowi jest aktualne, szczególnie jeśli cięcie pochodzi z brudnego lub zardzewiałego przedmiotu. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

„Większość drobnych skaleczeń goi się w ciągu tygodnia lub krócej; Jeśli jednak twoje cięcie jest dłuższe niż trzy czwarte cala, głębsze niż ćwierć cala lub nie przestaje krwawić, natychmiast poszukaj pomocy medycznej” – powiedział dr Ferris. „Gdy rana się goi, a ty zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji, takie jak ropa lub zwiększone zaczerwienienie, obrzęk lub ból, zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa posiadającego certyfikat zarządu”.


Te wskazówki zostały przedstawione w filmie „Jak leczyć drobne cięcia” zamieszczonym na stronie internetowej AAD i na kanale YouTube. Ten film jest częścią serii „Wideo miesiąca” AAD, która zawiera wskazówki, których można użyć, aby właściwie dbać o swoją skórę, włosy i paznokcie. Co miesiąc na stronie AAD i na kanale YouTube pojawia się nowy film z serii.


O AAD
Z siedzibą w Rosemont, Illinois, Amerykańska Akademia Dermatologii, założona w 1938 roku, jest największym, najbardziej wpływowym i najbardziej reprezentatywnym ze wszystkich stowarzyszeń dermatologicznych. Zrzeszając ponad 19 000 lekarzy na całym świecie, AAD angażuje się w: postęp w diagnostyce oraz leczeniu medycznym, chirurgicznym i kosmetycznym skóry, włosów i paznokci; propagowanie wysokich standardów w praktyce klinicznej, edukacji i badaniach dermatologicznych; oraz wspieranie i ulepszanie opieki nad pacjentem, aby zapewnić zdrowszą skórę, włosy i paznokcie przez całe życie. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z AAD pod adresem (888) 462-DERM (3376) lub aad.org. Śledź AAD na Facebooku (Amerykańska Akademia Dermatologii), Twitterze (@AADskin) lub YouTube (AcademyofDermatology).

Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...