Umysł

Jak zamienić stres na Twoją korzyść?*

Kiedy myślimy o słowie „stres”, często jest ono negatywne: epidemia stresu i lęku, fizyczne objawy chronicznego stresu itp. Ale stres może być pozytywny w zależności od tego, jak na niego zareagujemy, mówi ekspert uważnośći i przywództwa Laurie J. Cameron. Autorka nadchodzącej książki National Geographic „Dzień uważności: Praktyczne sposoby na znalezienie skupienia, spokoju i radości od rana do wieczora”.


[subscribe_to_unlock_form]

3 klucze uważności, które zamienią stres na twoją korzyść
Reakcja organizmu na stres – szybkie bicie serca i oddychanie, zawężone widzenie i zastrzyk adrenaliny – to ewolucyjna adaptacja mająca na celu zmobilizowanie nas do działania.


„Kiedy masz termin u klienta, egzamin następnego dnia lub wyścig narciarski, aby wygrać, ta fizjologiczna reakcja może dać ci energię i skupienie, aby osiągnąć sukces” – mówi Laurie. „Niestety, przez większość czasu wzorce w naszym umyśle wpływają na to, jak interpretujemy wydarzenia w naszym życiu. Przypisujemy znaczenie terminom, egzaminom i zachowaniom innych ludzi, które hamują naszą zdolność do wykonywania.


Ponieważ jesteś stworzony do przetrwania, własny system alarmowy twojego mózgu skanuje w poszukiwaniu zagrożeń i wyzwala reakcję stresową typu „walcz, uciekaj, zamrażaj”, aby uciec od tego, co interpretujesz jako niebezpieczeństwo. „Czasami niebezpieczeństwa są realne – ale w dzisiejszych czasach wyzwalają nas przez cały dzień komentarz, niespodziewana decyzja, gniewny tekst, a także sposób, w jaki odnosimy się do naszych obowiązków i ludzi wokół nas” – opisuje Laurie. „Jako człowiek, twoja neurobiologia jest zaprojektowana tak, aby reagować szybko, a nie przemyślanie reagować; odczuwać stres, a nie równowagę i wysłuchaj swojego wewnętrznego krytyka, a nie pozytywnych, zachęcających słów o możliwości”.

Oto trzy sposoby na zwiększenie mistrzostwa w reagowaniu na stres:

  1. Zmień sposób, w jaki interpretujesz sygnały swojego ciała: sposób, w jaki interpretujemy wydarzenia w naszym życiu, ma wiele wspólnego z tym, jak bardzo się stresujemy. Co by było, gdybyśmy zinterpretowali sygnały ciała jako dające nam energię, moc i motywację do sukcesu? Następnym razem, gdy poczujesz zbliżający się stres, pomyśl, że te uczucia mobilizują Cię do działania.
  2. Wybierz inną perspektywę: Nasze nastawienie wpływa na to, jak interpretujemy stres. Gdy stajemy się bardziej uważni, jesteśmy w stanie być świadkami naszych myśli i zobaczyć, kiedy tworzymy wewnętrzną rozmowę, która napędza negatywną narrację. Postrzeganie stresujących wydarzeń jako tymczasowych, postrzeganie siebie jako osoby upoważnionej do podjęcia działań w porównaniu z ofiarą okoliczności oraz postrzeganie wydarzeń jako okazji do rozwoju zwiększa naszą odporność.
  3. Trenuj z medytacją Body Scan: Podstawową praktyką medytacji uważności z nadchodzącej książki Laurie jest Body Scan. Siedź cicho i systematycznie kieruj uwagę z jednej części ciała na drugą, zaczynając od czubka głowy i przechodząc do stóp (lub odwrotnie). To wzmacnia wyspę, część mózgu związaną z naszą zdolnością do przechwytywania (mniej znany zmysł, który pomaga nam zrozumieć i poczuć, co dzieje się w naszym ciele). Ta zdolność leży u podstaw bycia świadomym, empatycznym i emocjonalnie zwinnym. Kiedy uczymy się zmieniać reakcję organizmu na stres, otwieramy przestrzeń na współczucie dla siebie i umiejętne działanie dla siebie i innych.

    „Gdy stajemy się coraz lepsi w stawaniu się bardziej świadomymi w naszym codziennym życiu, możemy z większą świadomością widzieć nasze myśli (w co wierzę w tej sytuacji) i odczucia naszego ciała (co moje ciało mówi mi teraz)” – mówi Laurie. „Kiedy to robimy, możemy stworzyć przestrzeń, aby uspokoić umysł i ciało oraz być bardziej zręcznym w bardzo pełnym, a czasem intensywnym życiu, które prowadzimy”.

O Laurie J. Cameron:
Ekspert uważnego przywództwa, Laurie J. Cameron, jest autorką książki „Dzień uważności: Praktyczne sposoby na znalezienie skupienia, spokoju i radości od rana do wieczora” (2018). Laurie jest założycielem i dyrektorem generalnym PurposeBlue (http://purposeblue.com), organizacji, która dostarcza oparte na dowodach programy świadomego przywództwa firmom, twórcom zmian, uniwersytetom i agencjom federalnym.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych pędów jadalnych gatunków bambusa, takich jak…

2 lata ago

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie jest bynajmniej nową wiadomością. Z pewnością…

2 lata ago

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i każdego ćwiczenia na siłowni, być może…

2 lata ago

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości akcji serca ponad poziom spoczynkowy. Jest…

2 lata ago

Czy powinieneś skorzystać z usług trenera personalnego?*

Trening personalny nie jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą uzyskać idealnie napięte ciało. Wiele…

2 lata ago

Wywołana ćwiczeniami molekuła hamuje głód, może pomóc w leczeniu otyłości*

Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i śmiertelności ze wszystkich przyczyn. Ćwiczenia są…

2 lata ago