Zdrowie & RodzinaZdrowie & RodzinaJak zapobiegać i leczyć pęcherze?*

Jak zapobiegać i leczyć pęcherze?*

Jak zapobiegać i leczyć pęcherze?*

Czy to dlatego, że zacząłeś więcej biegać, czy właśnie kupiłeś nową parę sandałów, wydaje się, że lato to pora na pęcherze. I chociaż często myślimy o pęcherzach na stopach, dermatolodzy twierdzą, że te bolesne podrażnienia skóry mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie części ciała ocierają się o siebie lub o ubranie. Na szczęście, mówią, pęcherzom można zapobiec, zapobiegając otarciom.

[subscribe_to_unlock_form]

„Zapobieganie jest naprawdę kluczem, jeśli chodzi o pęcherze”
Zapobieganie jest naprawdę kluczem, jeśli chodzi o pęcherze” – powiedział certyfikowany dermatolog Anthony Rossi, MD, FAAD, adiunkt dermatologii w Memorial Sloan Kettering Cancer Center, Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku. „Aby powstrzymać je, zanim się pojawią, zwracaj uwagę na swoją skórę i podejmuj środki ostrożności, jeśli wiesz, że będziesz dużo chodzić, biegać lub wykonywać inną aktywność fizyczną”.


Aby zapobiec otarciom, które mogą prowadzić do powstawania pęcherzy, dr Rossi zaleca następujące wskazówki:


Chroń stopy: aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach, noś nylonowe lub odprowadzające wilgoć skarpetki. Jeśli noszenie jednej pary skarpet nie pomaga, spróbuj założyć dwie pary, aby chronić skórę. Powinieneś również upewnić się, że twoje buty są odpowiednio dopasowane. Buty nie powinny być za ciasne ani za luźne.


Noś odpowiednią odzież: Podczas aktywności fizycznej noś luźne ubrania odprowadzające wilgoć. Unikaj ubrań wykonanych z bawełny, ponieważ bawełna wchłania pot i wilgoć, co może prowadzić do tarcia i otarć.


Rozważ zastosowanie miękkich bandaży: W przypadku obszarów problematycznych, takich jak stopy lub uda, rozważ użycie samoprzylepnych bandaży lub innych miękkich bandaży. Upewnij się, że bandaże są dobrze nałożone.


Zastosuj puder lub wazelinę do obszarów problematycznych: Pomaga to zmniejszyć tarcie, gdy skóra ociera się o siebie lub o ubranie.


Natychmiast przerwij aktywność, jeśli odczujesz ból lub dyskomfort lub jeśli Twoja skóra stanie się czerwona: w przeciwnym razie może zrobić się pęcherz.


„Jeśli pojawi się pęcherz, bądź cierpliwy i spróbuj zostawić go w spokoju” – powiedział dr Rossi.

„Większość pęcherzy goi się samoistnie w ciągu jednego do dwóch tygodni. Nie wznawiaj aktywności, która spowodowała pęcherz, dopóki się nie zagoi”.

Aby leczyć pęcherz, dr Rossi zaleca następujące wskazówki:

Zakryj pęcherz: Luźno przykryj pęcherz bandażem. Wsuń boki bandaża tak, aby środek bandaża był nieco uniesiony.


Użyj wyściółki: Aby chronić pęcherze w obszarach nacisku, takich jak spód stóp, użyj wyściółki. Wytnij wyściółkę na kształt pączka z otworem pośrodku i umieść ją wokół pęcherza. Następnie przykryj go i wyściółkę bandażem.


Unikaj pękania lub spuszczania pęcherza, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Jeśli jednak pęcherz jest duży i bardzo bolesny, może być konieczne jego opróżnienie, aby zmniejszyć dyskomfort. Aby to zrobić, wysterylizuj małą igłę za pomocą alkoholu. Następnie za pomocą igły ostrożnie przekłuj jedną krawędź, co pozwoli na spłynięcie części płynu.


Utrzymuj obszar w czystości i zakryj: Po osuszeniu pęcherza umyj obszar wodą z mydłem i nałóż wazelinę. Nie usuwaj „dachu” pęcherza, ponieważ ochroni to skórę podczas gojenia.


„Gdy pęcherz się goi, uważaj na oznaki infekcji” – powiedział dr Rossi. „Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie, ropę lub zwiększony ból lub obrzęk, umów się na wizytę u lekarza lub dermatologa posiadającego certyfikat”.


Te wskazówki przedstawiono w filmie „Jak zapobiegać i leczyć pęcherze”, zamieszczonym na stronie internetowej AAD i na kanale YouTube. Ten film jest częścią serii „Wideo miesiąca” AAD, która zawiera wskazówki, których można użyć, aby właściwie dbać o swoją skórę, włosy i paznokcie. Co miesiąc na stronie AAD i na kanale YouTube pojawia się nowy film z serii.


O Amerykańskiej Akademii Dermatologii
Założona w 1938 roku Amerykańska Akademia Dermatologiczna z siedzibą w Schaumburgu w stanie Illinois jest największym, najbardziej wpływowym i najbardziej reprezentatywnym ze wszystkich stowarzyszeń dermatologicznych. Zrzeszając ponad 18 000 lekarzy na całym świecie, AAD angażuje się w: postęp w diagnostyce oraz leczeniu medycznym, chirurgicznym i kosmetycznym skóry, włosów i paznokci; propagowanie wysokich standardów w praktyce klinicznej, edukacji i badaniach dermatologicznych; oraz wspieranie i ulepszanie opieki nad pacjentem, aby zapewnić zdrowszą skórę, włosy i paznokcie przez całe życie.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z AAD pod numerem 1-888-462-DERM (3376) lub www.aad.org

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...