Zdrowie & RodzinaZdrowie & RodzinaOch, moje bolące stopy – czy Twoje buty zagrażają Twojemu zdrowiu?*

Och, moje bolące stopy – czy Twoje buty zagrażają Twojemu zdrowiu?*

Och, moje bolące stopy – czy Twoje buty zagrażają Twojemu zdrowiu?*

Niezależnie od tego, czy są inspirowane wyczuciem mody, czy kierują się impulsem, aby Twoje stopy były o krok przed najnowszymi trendami w modzie, kobiety zaopatrują swoje szafy w szeroką gamę modnych butów. Od klasycznych szpilek po sandałki z paskami, boleśnie szukamy idealnego stroju do nowego garnituru lub akcesorium do sukienki noszonej na wyjątkowy wieczór.

[subscribe_to_unlock_form]

Dla wielu kobiet klasyczna szpilka lub but na wysokim obcasie może sprawić, że strój zacznie błyszczeć. Niestety, podczas gdy twoje ubrania są szczęśliwe, gdy są sparowane z tymi „jakże perfekcyjnymi czółenkami”, twoje stopy często nucą boleśnie inną melodię. Zbyt często buty mogą powodować ból stóp. „Bóle podbicia, wrastające paznokcie, odciski, modzele i haluksy są często wynikiem noszenia niewłaściwych butów” – mówi podolog, Earl Friedman, D.P.M. Nowego Jorku, Nowy Jork.

Chociaż być może już wiesz, że zapłacisz cenę kilku pęcherzy lub dyskomfortu w wyniku spędzenia dnia w parze butów, czy wiesz, że Twoje buty mogą również powodować długotrwałe uszkodzenia?

„Oprócz potencjalnych urazów stopy, twoje buty wpływają również na biodra, kolana i postawę.” – mówi kręgarz RD Pendergraft, DC z Redondo Beach w Kalifornii.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, najczęstsza forma zapalenia stawów powodująca zwyrodnienie chrząstki stawowej w kolanie, może wynikać ze zbyt długiego przebywania na piętach. Jedno z badań wykazało, że nacisk wywierany na kolano lub szpotawość powoduje, że mięsień czworogłowy uda intensywniej pracuje, co z kolei powoduje większy nacisk na rzepkę. Ten dodatkowy nacisk był głównym czynnikiem powodującym degenerację chrząstki stawu kolanowego, a wiele butów uważano za „złe dla kolana i czynnik przyczyniający się do choroby zwyrodnieniowej stawów”.

W badaniu naukowcy odkryli, że szerokość i wysokość obcasa buta wpływa również na postawę, długość kroku i stabilność kobiety. Umieszczając znaczny moment obrotowy na kolanach kobiety, buty na wąskich obcasach powodowały prawie o 35 procent większy nacisk na kolana niż chodzenie boso lub w butach z piętą poniżej jednego cala. Szerokie buty na wysokim obcasie powodują takie same, jeśli nie większe zmiany nacisku na kolana, jak buty na wąskim obcasie i powodują o 30 procent większy nacisk na kolana niż chodzenie boso.

Oprócz bólu w kolanie, podolodzy często leczą pacjentów szukających ulgi w różnych urazach stóp i komplikacjach związanych z noszeniem określonych butów. „Buty, które nie zapewniają podparcia łuku stopy, nie są odpowiednio dopasowane lub ograniczają palce, mogą przyczynić się do wielu problemów” – dodaje dr Friedman.

Bez względu na wzrost, konsekwentne noszenie butów ze szpiczastymi palcami może przyczynić się do drętwienia palców u nóg lub bólu związanego z haluksami. „Pozwolenie na krótkie okresy rozciągnięcia stóp może pomóc w zapobieganiu tym stanom” – mówi Friedman.

Wygląd a komfort

Czy strach przed zapaleniem stawów lub groźba kontuzji stopy musi ograniczać swobodę ponownego noszenia butów na obcasie? „Nie” mówi dr Friedman.

„Właściwe podparcie pięty i łuku stopy może zadecydować o tym, czy jest wygodnie czy nie” – dodaje dr Friedman. Założenie podbicia łuku stopy z nową parą lub ulubionymi butami zapewnia wsparcie potrzebne do skorygowania lub zapobiegania wielu urazom stopy związanym z butami.

Podparcie łuku lub pięty można włożyć do większości butów, o ile but ma mocną podeszwę środkową i jest wystarczająco głęboki, aby pomieścić wkładki podbicia łuku.

„Mam w biurze zapasową parę butów „komfortowych”. Kiedy siedzę przy biurku, pracując nad projektem lub pracuję do późna w nocy, zsuwam obcasy i daję stopom szansę na relaks w butach przyjaznych stopom” – mówi Diana Crabb z Crystal Lake w stanie Illinois. Wielu pracowników służby zdrowia zaleca odpoczynek dla stóp poprzez noszenie butów na niskim obcasie lub bez obcasów i zmienianie rodzaju butów noszonych, aby zapewnić stopom oderwanie się od ciągłego napięcia palców lub wysokich obcasów.

„Zbyt wiele kobiet nosi buty, które są dla nich za małe” – mówi dr Friedman.

Kobiety sprzeciwiają się wybieraniu rozmiaru większego lub szerszego z powodu błędnego przekonania lub nieporozumienia, że ​​„małe stopy są bardziej seksowne”. „Połowa rozmiaru lub jeden pełny rozmiar nie ma prawie żadnej różnicy w wyglądzie”, mówi dr Friedman, „Ponadto różnicy między jednym pełnym rozmiarem nie da się stwierdzić gołym okiem. Dłuższe stopy pozwalają lepiej chodzić na wysokich obcasach.”

Wszystkie buty powinny zapewniać co najmniej jedną ósmą miejsca na rozłożenie stóp podczas chodzenia i nigdy nie należy kupować pary, która jest nawet trochę ciasna. Obcisłe buty mogą powodować siniaki, niepotrzebny ból i problemy. Dr Friedman ostrzega: „Kobiety powinny ignorować mit, że „skóra się rozciąga”, ponieważ zanim skończysz rozciągać parę ciasno dopasowanych skórzanych butów, prawdopodobnie doświadczysz wielu problemów ze stopami i bólu. Z drugiej strony buty, które są za duże lub zbyt luźne, mogą dodatkowo obciążać kostki i nie będą dobrze wyglądać na stopach – mówi.

Dzień po chodzeniu i umożliwieniu puchnięcia stopom i osiągnięcia ich „największego” rozmiaru zmierz obie stopy, aby określić właściwy rozmiar butów, które powinieneś nosić. „Niektóre kobiety muszą kupić dwie pary butów na wysokim obcasie lub kozaków. „W końcu zdecydowałam, że taniej będzie zapłacić za dodatkową parę butów, niż płacić za wszystkie wizyty u podiatry i ból” — zauważa Karen Spano z Cato w stanie Nowy Jork.

Prawdziwa skóra i tkanina mogą się rozciągać i wchłaniać wilgoć lub pot, pozwalając im na odparowanie. Sztuczna skóra nie przepuszcza wilgoci wystarczająco szybko, powodując mokre stopy i wysypki skórne. Skóra sztuczna jest odpowiednia do sandałów i butów z odkrytymi palcami, ale spróbuj ograniczyć noszenie obuwia ze sztucznej skóry do trzech lub czterech godzin dziennie.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...