Dom & TyJak leczyć użądlenie pszczół*

Jak leczyć użądlenie pszczół*

Jak leczyć użądlenie pszczół*

To może nastąpić szybko. W jednej chwili dzieci bawią się spokojnie na zewnątrz w ciepły, wiosenny dzień. W następnej minucie przeszywający krzyk ujawnia, że pszczoła użądliła jedno z nich. Aby złagodzić panikę, dermatolodzy z Amerykańskiej Akademii Dermatologii twierdzą, że dobrym pomysłem jest wiedzieć, co robić – a czego nie – w leczeniu użądlenia pszczół.

„Pierwszą rzeczą do zrobienia jest szybkie usunięcie żądła” – powiedziała certyfikowana przez radę dermatolog Carrie Kovarik, MD, FAAD, profesor nadzwyczajny dermatologii, dermatopatologii i chorób zakaźnych na University of Pennsylvania w Filadelfii. „Im dłużej żądło pozostaje w skórze, tym więcej jadu uwalnia, zwiększając ból i obrzęk osoby”.

W leczeniu użądlenia pszczoły, osy lub szerszenia dr Kovarik zaleca następujące postępowanie:

  1. Zachowaj spokój. Większość pszczół zwykle żądli tylko raz, ale osy i szerszenie mogą to zrobić ponownie. Jeśli zostaniesz użądlony, spokojnie oddal się od miejsca wypadku, aby uniknąć dodatkowych ataków ze strony innych owadów, które mogą się tam jeszcze znajdować.
  2. Usuń żądło. Jeśli żądło pozostaje w skórze, usuń je za pomocą paznokci lub kawałka gazy. Nigdy nie używaj do tego pęsety, ponieważ ściśnięcie żądła może spowodować uwolnienie większej ilości jadu.
  3. Umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem.
  4. Zastosuj zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli jednak obrzęk przeniesie się na inne części ciała, takie jak twarz lub szyja, natychmiast udaj się na pogotowie, ponieważ możesz mieć reakcję alergiczną. Inne objawy reakcji alergicznej to trudności w oddychaniu, nudności, pokrzywka lub zawroty głowy. Osoby ze zdiagnozowaną alergią na użądlenia pszczół powinny porozmawiać ze swoim lekarzem o epinefrynie.
  5. Rozważ przyjęcie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Użądlenia pszczół, os i szerszeni są bolesne. Środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból. Jeśli użądlenie swędzi, rozważ zażycie leku przeciwhistaminowego dostępnego bez recepty. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i stosuj odpowiednią dawkę.

„Chociaż większość ludzi nie odczuwa poważnych reakcji na użądlenia pszczół, dobrze jest mieć oko na każdego, kto został użądlony, na wypadek wystąpienia poważniejszych objawów” – powiedział dr Kovarik. „Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki reakcji alergicznej lub jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, był wielokrotnie użądlony – szczególnie jeśli jest dzieckiem – natychmiast zgłoś się lekarzowi”.


Te wskazówki przedstawiono w filmie „Jak leczyć użądlenie pszczoły” zamieszczonym na stronie internetowej AAD i kanale YouTube. Ten film jest częścią serii „Wideo miesiąca” AAD, która zawiera wskazówki, których ludzie mogą używać, aby odpowiednio dbać o swoją skórę, włosy i paznokcie. Co miesiąc na stronie AAD i na kanale YouTube pojawia się nowy film z serii.

Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.


O firmie
Z siedzibą w Rosemont, Illinois, Amerykańska Akademia Dermatologii, założona w 1938 roku, jest największym, najbardziej wpływowym i najbardziej reprezentatywnym ze wszystkich stowarzyszeń dermatologicznych. Zrzeszając ponad 19 000 lekarzy na całym świecie, AAD angażuje się w: postęp w diagnostyce oraz leczeniu medycznym, chirurgicznym i kosmetycznym skóry, włosów i paznokci; propagowanie wysokich standardów w praktyce klinicznej, edukacji i badaniach dermatologicznych; oraz wspieranie i ulepszanie opieki nad pacjentem, aby zapewnić zdrowszą skórę, włosy i paznokcie przez całe życie. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z AAD pod adresem (888) 462-DERM (3376) lub aad.org. Śledź AAD na Facebooku (Amerykańska Akademia Dermatologii), Twitterze (@AADskin) lub YouTube (AcademyofDermatology).

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...