ZdrowieSAMOCHÓD PRZYSZŁOŚCI: Terapia przeciwnowotworowa *

SAMOCHÓD PRZYSZŁOŚCI: Terapia przeciwnowotworowa *

SAMOCHÓD PRZYSZŁOŚCI: Terapia przeciwnowotworowa *

Czy słyszałeś o futurystycznym samochodzie, który może niedługo wyprzedzić raka?
Nie jest to nowy samochód, który dopiero zostanie wypuszczony, jest to coś bardziej ekscytującego. Ten rodzaj auta to terapia przeciwnowotworowa, która trafia na pierwsze strony gazet i jest obecnie na drodze do bycia jednym z leków przyszłości.
W nawiązaniu do Modelu T Henry’ego Forda, ta innowacja medyczna nazywa się terapią komórkami CAR. CAR oznacza Chimeryczny Receptor Antygenowy. Ten rodzaj immunoterapii komórkowej polega na ekstrakcji przez lekarzy określonego typu białych krwinek z krwi pacjenta (limfocytów T), a następnie dołączaniu ich do jednego z tych sztucznych receptorów. Gdy komórki te zostaną ponownie wprowadzone do organizmu pacjenta, zaczynają się namnażać i pod kierunkiem receptora rozpoznają komórki rakowe zawierające ten sam antygen.

[subscribe_to_unlock_form]

Jest to terapia przeciwnowotworowa, która została odkryta w 1989 roku, ale dopiero od niedawna zmienia sposób leczenia pacjentów z nowotworami krwi, którzy nie reagowali na inne terapie. Chociaż technologia została opisana prawie trzy dekady temu, wdrożenie kliniczne nie miało szans. Terapia komórkami CAR T nie jest jeszcze dobrze znana ogółowi społeczeństwa, ale pędzi po medycznej autostradzie i nie widać miejsca na odpoczynek.

To szybkie tempo ma ogromną wartość, ponieważ nowotwory hematologiczne (nowotwory krwi) są czwartym najczęstszym nowotworem w Stanach Zjednoczonych. Chłoniak nieziarniczy jest najczęstszym z nich, a wyniki w podtypach agresywnych i opornych na leczenie są słabe. Spośród tej choroby najczęstszym podtypem jest chłoniak rozlany z dużych komórek B, w którym tylko niewielki odsetek pacjentów z nawrotem choroby lub chorobą oporną na leczenie początkowe jest następnie wyleczony za pomocą przeszczepu komórek macierzystych. Chociaż to leczenie zostało zatwierdzone dla pacjentów poniżej dwudziestego piątego roku życia z ostrą białaczką limfoblastyczną, do niedawna ten rodzaj terapii był ograniczony wyłącznie do mniejszych badań klinicznych dotyczących innych zaawansowanych i agresywnych chorób.

Jednak pozytywny odsetek odpowiedzi z badań, zwrócił uwagę badaczy i lekarzy na całym świecie. Wyniki te pokazały, że pacjenci, u których nie powiodła się konwencjonalna terapia, nie tylko zaobserwowali stabilizację choroby, ale także znaczącą poprawę. Ostatnie badania wykazały trwającą remisję trwającą od 18 do 24 miesięcy. We wczesnych badaniach u ponad 70% pacjentów zauważono utrzymujące się limfocyty CAR T po 1 roku. Trwałe wyniki utrzymywały się u pacjentów z wykrywalnymi, utrzymującymi się limfocytami CAR T i bez nich. Chociaż te analizy mogą się pogłębiać i poprawiać z czasem, zaobserwowano również, że trwająca odpowiedź tych komórek może się zmniejszyć, gdy występuje większe obciążenie guzem.

Czy ten ekscytujący SAMOCHÓD przyszłości jest odpowiedni dla każdego pacjenta? Nie. To zależy od osoby, jej choroby i kilku innych czynników. Ponadto nadal istnieją pewne skutki uboczne, o których pacjenci powinni wiedzieć, zanim wezmą CAR na przejażdżkę. Jednym z nich jest „burza cytokin” lub zespół uwalniania cytokin (CRS), którego może doświadczyć około 70-90% pacjentów. Można to porównać do awarii chłodnicy, co prowadzi do przegrzania silnika z poważnymi objawami grypy, takimi jak gorączka i ból ciała. Dzieje się to wtórnie do aktywności namnażania komórek T, prowadząc do dynamicznej odpowiedzi immunologicznej.

Inny efekt uboczny, znany jako „CRES” (zespół encefalopatii związanej z komórkami CAR), może wystąpić kilka dni po infuzji komórek, gdzie pacjenci stają się zdezorientowani. Wpływa to jak awaria transmisji. Pacjent nie jeste w stanie mentalnie zmieniać biegów, tworzyć skomplikowanych zdań i myśli, które kiedyś tworzył bez problemu. Podobnie jak w przypadku zabierania samochodu do ruchliwego sklepu, powrót do normy zajmuje kilka dni. Te niekorzystne efekty są odwracalne dzięki odpowiedniej mechanice i umiejętnemu dostrojeniu.

O dr Joshua Mansour, MD:

Dr Joshua Mansour jest certyfikowanym przez radę hematologiem/onkologiem pracującym w dziedzinie transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych i immunoterapii komórkowej w Stanford w Kalifornii. Ostatnio udało mu się opublikować ponad 10 abstraktów i ponad 10 rękopisów w cenionych czasopismach oraz wygłosić niezliczone prezentacje na konferencjach w innych instytucjach. Pomógł zaprojektować i wdrożyć badania kliniczne w celu oceny bieżących planów leczenia, współpracował przy składaniu wniosków o dotacje i kierował opublikowanymi wieloinstytucjonalnymi badaniami retrospektywnymi.

Połączone w: https://www.linkedin.com/in/joshua-mansour-md-698a51146/
Instagram (gdzie daje pomocne wskazówki i mini blog): @DoctorJosh_MD

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...