FitnessStatystyki dotyczące kontuzji sportowych sugerują: golf jest bardziej niebezpieczny niż rugby*

Statystyki dotyczące kontuzji sportowych sugerują: golf jest bardziej niebezpieczny niż rugby*

Statystyki dotyczące kontuzji sportowych sugerują: golf jest bardziej niebezpieczny niż rugby*

Golf jest ogólnie uważany za sport niskiego ryzyka kontuzji, który uprawia około 60 milionów ludzi na całym świecie. Statystyki pokazują jednak, że kontuzje w golfie nie są tak rzadkie, jak się powszechnie uważa. Ponadto często nie docenia się również ciężkości urazu.

• Sporty rekreacyjne – w tym golf – mają wskaźnik kontuzji 1,8 na 1000 osób, wyższy niż rugby, hokej i inne sporty zespołowe (1,5 na 1000 osób)
• Częstość kontuzji wśród golfistów amatorów wynosi od 15,8% do 40,9% rocznie; wśród profesjonalistów częstość występowania waha się od 31% do 90% rocznie
• Urazy kręgosłupa stanowią 15,2% do 34% wszystkich urazów golfowych, a urazy łokcia (7% do 27%), barku (4% do 19%) i nadgarstka 10%
• Każdego roku około 40 000 golfistów szuka pomocy w nagłych wypadkach z powodu urazów głowy spowodowanych przez zbłąkane piłki golfowe i latające główki kijów

Aby dowiedzieć się więcej na temat kontuzji podczas gry w golfa, Golfsupport.com przeanalizował kilka raportów na temat urazów związanych ze sportem i rekreacją, w tym raport National Health Statistics (NHSR), który zbadał 8,6 miliona urazów w różnych dyscyplinach sportowych. Co zaskakujące, żaden z bardziej „brutalnych” sportów, takich jak piłka nożna, boks i rugby, nie miał najwyższego wskaźnika kontuzji.


Serwis Golfsupport.com stwierdził, że przy wskaźniku 5,3 na 1000 osób ćwiczenia ogólne – aerobik, ćwiczenia, bieganie, jogging i podnoszenie ciężarów – są statystycznie najbardziej niebezpiecznym sportem/aktywnością fizyczną. Drugi co do wielkości wskaźnik kontuzji – 3,3 na 1000 osób – odnotowano w koszykówce, a następnie w piłce nożnej (3,1 na 1000 osób), kolarstwie (2,5 na 1000 osób) i piłce nożnej (2,1 na 1000 osób).


Przy wskaźniku 1,8 na 1000 osób sporty rekreacyjne – w tym golf – okazały się bardziej „niebezpieczne” niż rugby, hokej i inne sporty zespołowe, które mają wskaźnik „tylko” 1,5 na 1000 osób. Bazując na wynikach NHSR, jeszcze bezpieczniej jest trenować sporty walki (wskaźnik 1,2 na 1000 osób) i uprawiać sporty na śniegu (wskaźnik 1,1 na 1000 osób) niż grać w golfa, tenisa, badmintona i inne sporty rakietowe, a także kręgle, wędkarstwo, piesze wycieczki i inne sporty rekreacyjne.


Dalsze badania nad ryzykiem kontuzji w golfie wykazały, że od 15,8% do 40,9% golfistów-amatorów doznaje kontuzji każdego roku, podczas gdy częstość występowania kontuzji w ciągu całego życia waha się od 25,2% do 67,7%. Badanie przeprowadzone przez British Journal of Sports Medicine ujawnia również, że częstość kontuzji jest jeszcze wyższa u zawodowych golfistów: od 31% do 90% rocznie i od 31% do 88,5% w ciągu życia.

Stwierdzono również, że urazy golfowe są potencjalnie bardzo poważne, a nawet śmiertelne, zwłaszcza te dotyczące głowy. Według badań przeprowadzonych przez Golf Digest, każdego roku około 40 000 golfistów szuka pomocy w nagłych wypadkach z powodu urazów spowodowanych przez zbłąkane piłki golfowe i latające główki kijów.
Wysokie ryzyko poważnych obrażeń wiąże się również z użytkowaniem wózków golfowych. Według badań opublikowanych przez American Journal of Preventive Medicine wózki golfowe są odpowiedzialne za aż 15 000 kontuzji rocznie, ale należy pamiętać, że nie wszystkie urazy są związane z golfem.

Gary Swift, dyrektor zarządzający Golfsupport.com skomentował:
„Wyniki badań analizujących ryzyko kontuzji w poszczególnych dyscyplinach sportowych, a w szczególności w golfie, pokazują, że ryzyko to jest znacznie wyższe niż się powszechnie uważa. Jeśli możemy zaufać statystykom, więcej osób jest kontuzjowanych podczas gry w golfa, badmintona, tenisa, wędkarstwa, a nawet kręgli, by wymienić tylko kilka sportów rekreacyjnych, niż grając w rugby, hokej i podobne sporty zespołowe, które są ogólnie uważane za sporty wysokiego ryzyka.
Wyniki badań sugerują również, że ani ryzyko, ani stopień obrażeń w golfie nie są traktowane wystarczająco poważnie. Jest wiele materiałów na temat tego, jak poprawić swoje umiejętności gry w golfa, ale bardzo niewiele jest o tym, jak zachować bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas gry. Biorąc pod uwagę, że prawie 7 na 10 amatorów i 9 na 10 profesjonalistów dozna kontuzji związanej z golfem przynajmniej raz w życiu, jestem głęboko przekonany, że tej kwestii należy poświęcić więcej uwagi niż obecnie”.

*Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...