JedzenieŚwieże produkty: bezpieczny wybór i serwowanie *

Świeże produkty: bezpieczny wybór i serwowanie *

Świeże produkty: bezpieczny wybór i serwowanie *

Owoce i warzywa są ważnym elementem zdrowej diety. Lokalne rynki oferują szeroki wybór świeżych owoców i warzyw. Jednak szkodliwe bakterie mogą znajdować się w glebie lub wodzie oraz wejść w kontakt z uprawami i je zanieczyścić. Świeże produkty mogą również ulec skażeniu po zebraniu, na przykład podczas przechowywania lub przygotowywania. Spożywanie skażonych produktów może prowadzić do chorób przenoszonych przez żywność, często nazywanych „zatruciem pokarmowym”. Aby cieszyć się zdrową żywnością, postępuj zgodnie ze wskazówkami bezpiecznego obchodzenia się z nimi, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

[subscribe_to_unlock_form]

Kup dobrze
Możesz pomóc zachować bezpieczeństwo produktów, podejmując mądre decyzje zakupowe.
· Wybieraj produkty, które nie są uszkodzone.
· Kupując wstępnie przygotowane, pokrojone lub zapakowane produkty — takie jak pół arbuza lub sałatki — wybieraj tylko te, które są schłodzone lub otoczone lodem.
· Podczas zakupów, pakuj owoce i warzywa oddzielnie od surowego mięsa, drobiu i owoców morza.

Przechowuj prawidłowo. Właściwe przechowywanie świeżych produktów może wpłynąć zarówno na jakość, jak i bezpieczeństwo.
· Przechowuj łatwo psujące się świeże owoce i warzywa (takie jak truskawki, sałata, zioła i grzyby) w czystej lodówce w temperaturze 4°C lub niższej. Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt powinien być przechowywany w lodówce, zapytaj sprzedawcę.
· Przechowuj w lodówce wszystkie produkty, które zostały zakupione jako wstępnie przygotowane, pokrojone lub zapakowane.

Oddzielaj dla bezpieczeństwa
Przechowuj owoce i warzywa, które będą spożywane na surowo, oddzielnie od surowego mięsa, drobiu i owoców morza oraz od przyborów kuchennych używanych do tych produktów.
· Pomiędzy przygotowywaniem surowego mięsa, drobiu i owoców morza a przygotowywaniem produktów, które nie będą gotowane, myj deski do krojenia, naczynia, sztućce i blaty płynym do naczyń z gorącą wodą.
· Jeśli to możliwe, używaj jednej deski do krojenia świeżych produktów i oddzielnej do surowego mięsa i owoców morza.
· Jeśli używasz plastikowych lub innych nieporowatych desek do krojenia, myj je w zmywarce po każdym użyciu.

Przygotuj bezpiecznie
Przygotowując świeże produkty, zacznij od czystych rąk. Myj ręce przez co najmniej 20 sekund mydłem i ciepłą wodą przed i po przygotowaniu.
· Wytnij wszelkie uszkodzone lub stłuczone miejsca na świeżych owocach i warzywach przed ich przygotowaniem i/lub jedzeniem. Wyrzuć wszystkie produkty, które wyglądają na zgniłe.
· Przed przygotowaniem i/lub jedzeniem dokładnie umyj wszystkie produkty pod bieżącą wodą, w tym produkty wyhodowane w domu lub kupione w sklepie spożywczym lub na targu. Mycie owoców i warzyw mydłem lub innym detergentem nie jest zalecane.
· Nawet jeśli nie planujesz jeść skórki, nadal ważne jest, aby najpierw umyć produkt, aby brud i bakterie nie zostały przeniesione z powierzchni podczas obierania lub krojenia.
· Wyszoruj niektóre produkty, takie jak melony czy ogórki, czystą szczotką.
· Po umyciu wysusz produkt czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym, aby zredukować bakterie, które mogą być obecne na powierzchni.

A co z produktami wstępnie umytymi?
Wiele pokrojonych i zapakowanych produktów jest wstępnie umyta i gotowa do spożycia. Jeśli tak jest, zostanie to oznaczone na opakowaniu, możesz używać produktu bez dalszego mycia.
Jeśli zdecydujesz się na mycie produktów oznaczonych jako „wstępnie umyte” lub „gotowe do spożycia”, upewnij się, że nie mają one kontaktu z nieczystymi powierzchniami lub naczyniami. Pomoże to uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego.

Choroby przenoszone drogą pokarmową


Poznaj objawy
Spożywanie niebezpiecznych bakterii przenoszonych przez żywność zwykle powoduje chorobę w ciągu 1 do 3 dni od spożycia skażonej żywności. Jednak zatrucie może również wystąpić w ciągu 20 minut lub do 6 tygodni później. Chociaż większość osób wyzdrowieje w krótkim czasie, u niektórych mogą wystąpić przewlekłe, poważne, a nawet zagrażające życiu problemy zdrowotne.
Choroby przenoszone przez żywność można czasem pomylić z innymi chorobami, które mają podobne objawy. Objawy chorób przenoszonych drogą pokarmową mogą obejmować:
· Wymioty, biegunkę i ból brzucha
· Objawy grypopodobne, takie jak gorączka, ból głowy i ból ciała


Podejmij działanie
Jeśli uważasz, że Ty lub członek Twojej rodziny zachorował na chorobę przenoszoną drogą pokarmową, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ponadto zgłoś podejrzenie choroby przenoszonej drogą pokarmową do:
· Skontaktuj się z Koordynatorem ds. Reklamacji Konsumentów w Twojej okolicy
· Skontaktuj się z MedWatch, programem FDA dotyczącym bezpieczeństwa i zgłaszania zdarzeń niepożądanych: Telefonicznie: 1-800-FDA-1088 Online: Złóż dobrowolne zgłoszenie na stronie http://www.fda.gov/medwatch

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...