Wielu osobom rozmowy związane z chorobami, takimi jak rak, czy cukrzyca sprawiają trudność. Powodem tego może być stres związany z obawami o kwestie leczenia, jak i objawów. Niektóre dolegliwości są dla chorych również krępujące. Jednak nie doświadczasz tych problemów jedyny i nie są one powodem do wstydu. Większość ze stanów, które wydają się wstydliwe, nie zagraża życiu. Warto zebrać w sobie odwagę i porozmawiać o nich z lekarzem. „Przekonasz się, że twój lekarz jest doświadczony i przeszkolony w rozmowach o delikatnych kwestiach w sposób, który jest zarówno rozważny, jak i pouczający, ” mówi nowojorski internista i gastroenterolog, dr Niket Sonpal.
[subscribe_to_unlock_form]
Podczas gdy wciąż zbierasz odwagę, aby umówić się na wizytę u swojego lekarza, przedstawiamy 5 najważniejszych pytań, które być może chciałbyś zadać.
Jestem jeszcze młoda i mam hemoroidy. Dlaczego tak się dzieje i co mogę z tym zrobić?
Chociaż hemoroidy występują częściej u dorosłych w wieku 40-65 lat, młodzi ludzie także mogą mieć objawy z nimi związane. Szacuje się, że w pewnym okresie wieku cierpi na nie 75% populacji. Hemoroidy są powszechne i zwykle nie zagrażają życiu. „Musisz pamiętać, że hemoroidy są objawem różnych schorzeń” – mówi dr Sonpal. „Obserwuj swoje objawy i zgłaszaj swojemu lekarzowi, co czujesz. Zwłaszcza w przypadku silnego krwawienia z odbytu, bólu w dole brzucha i nieoczekiwanej utraty wagi. To wszystko są objawy poważniejszego schorzenia, takiego jak rak okrężnicy lub odbytnicy, który występuje najczęściej u osób powyżej 40 roku życia.
Mam opryszczkę na ustach. Czy uprawiając seks oralny z moim partnerem, istnieje ryzyko, że ją przekażę?
„Tak, jest możliwe i powszechne, że ktoś z opryszczką jamy ustnej nieświadomie przenosi wirusa na partnera seksualnego poprzez seks oralny”, wyjaśnia dr Sonpal. Zabezpieczanie się to najbezpieczniejszy sposób, aby temu zapobiec nawet podczas seksu oralnego. Opryszczka jest przenoszona przez kontakt ze skórą, więc bariery, takie jak prezerwatywy, skutecznie zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa. Zazwyczaj ludzie są bardziej ostrożni w przypadku nieplanowanych ciąż i chorób przenoszonych przez płyny niż w przypadku seksu oralnego i często zdarza się, że uprawiają seks oralny bez prezerwatyw. Może to prowadzić nie tylko do przenoszenia opryszczki, ale także innych wirusów, takich jak wspomniany wcześniej HPV. Dr Sonpal radzi, aby nie bać się poprosić lekarza o odpowiednie badania, jeśli wiesz, że byłeś narażony.
Dlaczego mój stolec jest zielony?
Dr Sonpal wyjaśnia, że „Ludzie doświadczają tego po raz pierwszy, ale rzadko jest to związane z poważną chorobą. Zielony jest pod parasolem dopuszczalnych kolorów stolca. Najczęściej stolec jest koloru brązowego, ale w zależności od tego, co jesz, mogą zdarzyć się sytuacje, w których ilość spożywanych warzyw ze względu na chlorofil wpływa na jego kolor”.
Innymi przyczynami mogą być barwniki spożywcze. „Dzieci są narażone na to doświadczenie prędzej czy później z powodu zbóż. Nie jest to związane z czymś poważnym” – mówi dr Sonpal.
Przyczynami mogą być także leki, kawa, alkohol i ostre potrawy. Dr Sonpal wyjaśnia, że jeśli zielonemu stolecowi nie towarzyszy biegunka, nudności lub ból, które mogą wskazywać na zatrucie pokarmowe, nie powinieneś się tym martwić.
Dlaczego jestem bardziej opuchnięta podczas mojego okresu?
Badania wykazały, że wysoki odsetek kobiet z zespołem jelita drażliwego (IBS) i bez niego skarży się na zwiększone gazy i wzdęcia podczas menstruacji. „Hormony twojego organizmu działają i możesz być bardziej wrażliwa na niektóre pokarmy niż zazwyczaj” – wyjaśnia dr Sonpal. Zaleca unikanie pokarmów bogatych w błonnik. To właśnie one mają tendencję do zwiększania wzdęć, ponieważ mają na celu utrzymanie sytości na dłużej. „Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, już wtedy Twój układ trawienny może działać wolniej. Nie pomijaj rutyny fitness lub późnego popołudniowego spaceru. Może to być kluczowy element utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego podczas okresu” – mówi dr Sonpal. Zaleca również odstawienie słodkich i gazowanych napojów, które zwiększają wzdęcia.
Jestem młoda, dlaczego mam ciągłą potrzebę oddawania moczu w ciągu dnia, a przede wszystkim w nocy?
To trudny temat dla wielu ludzi. Dla osób starszych jest to oznaka starzenia się i tak to postrzegają. Piętno nietrzymania moczu nie pozwala im rozmawiać o tym z lekarzami, dopóki problem nie wymknie się całkowicie spod ich kontroli. Dla młodych ludzi doświadczanie nietrzymania moczu lub nadpobudliwego pęcherza jest szokujące. Dorastamy nie zdając sobie sprawy, że tego typu problemy mogą dotykać ludzi w młodszym wieku. Nietrzymanie moczu najczęściej dotyka kobiety i osoby po 40 roku życia. Jednak jest możliwość, że osoba w wieku 20 lat sobie z tym poradzi.
Jestem kobietą – dlaczego mam włosy na sutkach?
Dr Sonpal stwierdza, że „Owłosione sutki są normalne dla kobiet. Widok czarnych, żylastych włosów rosnących wokół otoczek może być zaskakujący, ale nie jest to nic złego. Odsetek kobiet z owłosionymi sutkami o niejasnym odcieniu nie zgłasza tego swojemu lekarzowi.
W większości przypadków owłosione sutki nie są powodem do niepokoju. Dla większości ludzi są one normalną częścią zmian na ciele”. Nie musisz usuwać ciemnych włosków wokół sutków. Nie spowodują żadnych problemów. Możesz je jednak usunąć ze względów estetycznych za pomocą depilacji laserowej, elektrolizy, woskowania, trymowania itp. Porozmawiaj z lekarzem o tym, która metoda jest najbezpieczniejsza.
Czy ma pachnieć „tam na dole?”
„Twoja pochwa i jej wydzielina powinny mieć zapach, ale nie powinien to być nieprzyjemny zapach i nie powinieneś być w stanie wyczuć go z daleka” – mówi dr Sonpal. Dodaje: „Wydzielina z pochwy i zapachy zależą od zmian hormonalnych, zmian nastroju, nawyków higienicznych, aktywności seksualnej, aktywności fizycznej i ubrania”. Jeśli się pocisz lub ostatnio uprawiałeś seks, możesz zauważyć zapach, ale zwykle nie ma się czym martwić. Jeśli jednak odczuwasz nieprzyjemny zapach oraz swędzenie, pieczenie lub podrażnienie, może to być uleczalna infekcja pochwy, jak bakteryjne zapalenie pochwy lub rzęsistkowica STI. „Nie opryskuj” — ostrzega dr Sonpal. To po prostu usunie zdrowe bakterie, których organizm potrzebuje do naturalnego oczyszczenia pochwy.
O dr Nikecie Sonpalu:
Dr Niket Sonpal jest adiunktem w Touro College of Osteopathic Medicine oraz instruktorem klinicznym w Kingsbrook Jewish Medical Center na Brooklynie, który specjalizuje się w gastroenterologii. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Hope Medical Institute w Polsce. Po ukończeniu rezydentury w zakresie chorób wewnętrznych w Lenox Hill Hospital, został wybrany na stanowisko Chief Resident w latach 2013-2014 w Lenox Hill Hospital – Northshore LIJ Health System. Dr Sonpal ukończył stypendium w zakresie gastroenterologii i hepatologii w szpitalu Lenox Hill i kontynuuje swoją pracę w dziedzinie przygotowywania testów dla studentów medycyny i rezydentów. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora programowego programu Internal Medicine Residency Program w centrum medycznym Brookdale University.
Jest współautorem bestsellerów Master the Boards: USMLE Step 2 CK, Master the Boards Step 3 oraz Master the Boards: Internal Medicine. Jest również dyrektorem ds. operacyjnych Medquest Test Prep, dyrektorem Edukacji Medycznej w zakresie przygotowania do testów pikmonicznych i uznanym ekspertem w zakresie przygotowania testów medycznych.
[/subscribe_to_unlock_form]
Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych pędów jadalnych gatunków bambusa, takich jak…
To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie jest bynajmniej nową wiadomością. Z pewnością…
Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i każdego ćwiczenia na siłowni, być może…
Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości akcji serca ponad poziom spoczynkowy. Jest…
Trening personalny nie jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą uzyskać idealnie napięte ciało. Wiele…
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i śmiertelności ze wszystkich przyczyn. Ćwiczenia są…