Bez kategorii3 powody, których należy unikać lub opóźniać operację wymiany stawu kolanowego*

3 powody, których należy unikać lub opóźniać operację wymiany stawu kolanowego*

3 powody, których należy unikać lub opóźniać operację wymiany stawu kolanowego*

Osiągnięcie 50 lub 60 lat może przynieść kilka zmian w życiu, a coraz częściej obejmują one sztuczne stawy. Dla większości starzejącej się populacji Stanów Zjednoczonych w szczególności oznacza to kolana.

Według The Journal of Bone & Joint Surgery w USA rocznie przeprowadza się ponad 600 000 operacji wymiany stawu kolanowego. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 3 milionów do roku 2030, wynika z opublikowanych badań , częściowo dlatego, że ludzie pracują dłużej, a otyłość rośnie.

[subscribe_to_unlock_form]

Chociaż wymiana stawu kolanowego staje się popularną operacją planową, niektóre badania szacują, że 20 procent lub więcej biorców nie jest zadowolonych z wyniku. Eksperci medyczni kwestionują czy operacja wymiany stawu kolanowego jest wykonywana zbyt wcześnie – czy też niektórzy ludzie w ogóle nie potrzebują nowego kolana.


„Chirurgia powinna być wykonywana tylko w ostateczności”, mówi dr Victor Romano (www.romanomd.com), ortopeda i autor książki Finding The Source: Maximizing Your Results – With Orthopaedic Surgery and without her. „Wymiana stawu kolanowego może zmienić życie, ale może być również bolesna, przedwcześnie zużywać się i ulegać infekcji.”


„Jeśli towarzyszy Ci wyniszczający ból i masz trudności z chodzeniem z powodu zwyrodnieniowego zapalenia stawów, operacja może być najlepszą opcją bez względu na wiek. W przeciwnym razie istnieją uzasadnione powody, aby unikać wymiany stawu kolanowego, a przynajmniej odłożyć ją na bardziej odpowiedni czas”.


Romano mówi, że istnieją trzy główne powody, dla których warto unikać lub odkładać operację wymiany stawu kolanowego:

· Plastikowe szczątki. Całkowita wymiana stawu kolanowego składa się z elementów metalu poruszającego się po plastiku. Plastik zużywa się z czasem, co może być uciążliwe – fizycznie i finansowo – dla pacjentów, którzy mogą być zmuszeni do wymiany protezy raz, dwa lub więcej razy. „Plastikowe szczątki gromadzą się w stawie kolanowym” – mówi Romano. „Im bardziej jesteś aktywny, im cięższy jesteś, tym więcej gruzu. Białe krwinki, które atakują obce ciała zaczynają atakować otaczającą kość. Kiedy nadejdzie czas wymiany plastikowego stawu, musimy również wymienić kość – a to poważna i nieprzyjemna operacja”.
· Proteza nie trwa 30 lat. Jest to główny powód, dla którego Romano uważa, że ​​młodsi kandydaci na zastępstwo powinni czekać tak długo, jak to możliwe. „Całkowita wymiana stawu u 70-letniego pacjenta zwykle trwa 15 lat” – mówi Romano. „Przy średniej oczekiwanej długości życia wynoszącej 85 lat, są szanse, że byłaby to jedyna wymiana stawu kolanowego, jakiej potrzebowałby pacjent. Ale dla 40-latka, który jest bardziej aktywny, może to trwać tylko 10 lat. I pamiętaj, powrót do zdrowia jest trudny. Lepiej więc poczekać, aż technologia nadrobi zaległości. Im lepsza będzie wymiana stawu kolanowego”.
· Inne środki mogą pomóc. Wiele osób doświadczających przewlekłego bólu kolana ma nadwagę lub otyłość. „Zdrowa dieta i program ćwiczeń mogą obniżyć wagę i odciążyć kolana” – mówi Romano. „Ponadto zawiasowa orteza stawu kolanowego, suplementy pomagające w naprawie zużytej chrząstki oraz zastrzyki, takie jak kortyzon lub kwas hialuronowy, mogą zmniejszyć ból i przywrócić jakość życia”.

„Są sposoby, żeby przynajmniej kupić czas”, mówi Romano. „I są pacjenci, którym powiedziano, że potrzebują wymiany stawu kolanowego, ale z zachowawczymi opcjami terapii, szczęśliwie odkryli inne metody i powrócili do swoich ulubionych zajęć bez bólu”.

dr Victorze Romano
Dr Victor Romano jest chirurgiem ortopedą z Oak Park w stanie Illinois i autorem książki Finding The Source: Maximizing Your Results – With Orthopaedic Surgery and without.
Posiada certyfikat z ortopedii i medycyny sportowej z ponad 25-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Notre Dame oraz studia medyczne na Uniwersytecie Loyola-Chicago.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...