Szacuje się, że 50-70 milionów dorosłych w USA ma jakiś rodzaj zaburzeń snu. A to, co jesz lub czego nie jesz, może mieć wpływ na Twój sen.
Wiele badań dostarcza dowodów na to, jak odżywianie wpływa na jakość snu, a także odgrywa rolę w zaburzeniach, takich jak bezdech senny, chrapanie, staw skroniowo-żuchwowy i bezsenność. Niektórzy lekarze twierdzą, że związek ten sięga jeszcze dalej – być może wstecz o jedno lub dwa pokolenia w drzewie genealogicznym.
[subscribe_to_unlock_form]
„Chociaż pacjenci często rozumieją rolę, jaką dieta odgrywa w ich ogólnym zdrowiu, wielu jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że czynniki takie jak to, co jadła ich matka lub co tradycyjnie jada ich rodzina, mogły również odgrywać rolę w ich problemach z oddychaniem, np. zaburzenia snu i TMJ” – mówi dr Shab Krish, autor książki Restore Your Rest: Solutions for TMJ and Sleep Disorders. „Dzieje się tak, gdy bodziec zewnętrzny wykryty przez organizm powoduje modyfikacje na poziomie komórkowym, znane jako epigenetyka. Dieta może mieć znaczący wpływ na zmiany w komórkach”.
„Kilka badań pokazuje, że uboga lub wysokotłuszczowa dieta jest szkodliwa dla zdrowia przez kilka pokoleń. Więc to, co je matka, gdy jest w ciąży, może wpływać na komórki płodu. Ale dobrą wiadomością jest to, że oznaki epigenetyczne są odwracalne i mogą reagować na zmiany środowiskowe jak zdrowa dieta”.
Dr Krish ma trzy zalecenia dietetyczne, które mogą prowadzić do zdrowszych komórek i lepszego snu:
Unikaj pokarmów zapalnych. Dr Krish mówi, że pokarmy takie jak cukier, produkty mleczne i gluten mogą powodować stany zapalne i przyrost masy ciała. To z kolei zwiększa szanse na zaburzenia snu. „Na przykład nadmiar tłuszczu w szyi może wywierać większy nacisk na drogi oddechowe” – mówi dr Krish. „Cukier jest najgorszy; powoduje zapalenie wszędzie, w tym w kanałach nosowych, co może powodować u osoby zły nawyk oddychania przez usta. A kiedy tak się dzieje, dolna szczęka jest cofnięta i opuszczona, co może prowadzić do złej pozycji języka i złych nawyków połykania. Wszystko to przyczynia się do problemów ze snem”.
Postaw na Omega 3s. „Typowa dieta zachodnia jest wypełniona rafinowanymi węglowodanami i białkami zwierzęcymi i nie zawiera wielu redukujących stany zapalne kwasów Omega 3 – kwasów tłuszczowych, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko zatrzymania akcji serca” – mówi dr Krish. Pokarmy Omega 3 polecane przez Krisha obejmują ryby – sardelę, makrelę, łososia, sardynki – orzechy i nasiona (orzechy włoskie, nasiona lnu), fasolę granatową i soję oraz warzywa, takie jak szpinak i brukselka.
Jedz dopalacze epigenetyczne. „Dieta epigenetyczna może zmaksymalizować zdrowie DNA” – mówi dr Krish. „Pokarmy takie jak brokuły, kurkuma i zielona herbata wykazały zdolność do spowalniania lub odwracania uszkodzeń DNA. Pokarmy bogate w kwas foliowy – witaminę B9 – poprawiają epigenetykę. Należą do nich owoce cytrusowe, truskawki i zielone warzywa liściaste. Pokarmy bogate w witaminę B12, takie jak mleko, mięso, ryby i jajka, również należą do rodziny kwasu foliowego i wzmacniają epigenetykę”.
„Jeśli chodzi o problemy ze snem, oddychanie przez nos oraz problemy ze szczęką i ustami to stan zapalny jest dużym winowajcą” – mówi dr Krish. „Zdrowa ogólna dieta znacznie wpływa na jego zmniejszenie”.
Poznaj dr Shaba Krish
Dr Shab Krish, autor książki Restore Your Rest: Solutions for TMJ and Sleep Disorders, jest dyrektorem TMJ & Sleep Therapy Center w Północnym Teksasie. Posiada certyfikaty zarządu American Academy of Craniofacial Pain i American Board of Craniofacial Dental Sleep Medicine. Jest również podwójnym specjalistą zarówno z periodontologii, jak i endodoncji.
Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
[/subscribe_to_unlock_form]