Zdrowie & RodzinaZdrowie & RodzinaJak do tego wszystkiego mają się dostosować rodziny i ich hałaśliwe dzieci?*

Jak do tego wszystkiego mają się dostosować rodziny i ich hałaśliwe dzieci?*

Jak do tego wszystkiego mają się dostosować rodziny i ich hałaśliwe dzieci?*

Coraz większa liczba Australijczyków mieszka w mieszkaniach. Model kompaktowego miasta niesie ze sobą wiele korzyści, ale mieszkanie blisko siebie wiąże się również z wyzwaniami.

Szybki rozwój budownictwa mieszkaniowego w ostatnich dekadach doprowadził do wzrostu liczby skarg i sporów związanych z hałasem w całej miejskiej Australii. Gospodarstwa domowe z dziećmi znajdują się na pierwszej linii takich napięć. Są one jedną z najszybciej rosnących grup demograficznych zamieszkujących mieszkania. Analiza ostatnich danych spisu powszechnego pokazuje na przykład, że rodziny z dziećmi w wieku poniżej 15 lat stanowią 25% populacji mieszkań w Sydney.

[subscribe_to_unlock_form]

Projektowanie mieszkań i kulturowa akceptacja rodzin w pionowym mieście nie nadążają za tą zmianą form mieszkalnych. Kulturowe oczekiwania, że rodziny z dziećmi powinny mieszkać w domach jednorodzinnych są trwałe. Projektanci mieszkań i deweloperzy powielają te oczekiwania poprzez zaniedbywanie dzieci w projektach budynków i marketingu.

W związku z tym, że odgłosy dzieci są trudne do przewidzenia lub kontrolowania, zmiany w demografii mieszkaniowej są problemem zarówno dla planistów, jak i mieszkańców.

Starając się być dobrymi rodzicami i dobrymi sąsiadami

Moje prace badają codzienne doświadczenia rodzin mieszkających w mieszkaniach w Sydney. Okazuje się, że rodzice, którzy próbują pogodzić życie w mieszkaniu, zmagają się z emocjonalną żonglerką.

Mieszkanie często stwarza emocjonalny dylemat pomiędzy byciem dobrym rodzicem a dobrym sąsiadem. Rodzice chcą pozwolić dzieciom na bycie dziećmi, ale ciągle obawiają się, że będą denerwować sąsiadów.

Miasta są nafaszerowane wieloma różnymi dźwiękami, ale dom jest postrzegany jako prywatna przestrzeń ciszy i spokoju. Dźwięki, które przeszkadzają, są uważane za hałas. „Dobry” sąsiad unika dźwięków, które przenikają do domów sąsiadów.

Jest to prawie niemożliwe, gdy w grę wchodzą dzieci – a zwłaszcza, gdy mieszkania są źle zaprojektowane. Kluczowe punkty nacisku to płacz w nocy oraz zabawa i bieganie w ciągu dnia.

Rodzice mówili o wyzwaniach związanych z treningiem snu w mieszkaniu. Chcieli być troskliwymi sąsiadami, więc czuli się zaniepokojeni i winni, gdy ich dzieci nie przestrzegały zasad. Niektórzy otrzymywali gniewne listy od sąsiadów lub słyszeli, jak wołają i walą w ściany i sufity w ramach protestów o północy.

Chociaż nie wszystkie rodziny zgłosiły takie negatywne doświadczenia, prawie wszystkie odczuwały niepokój z powodu hałasu i znali opowieści znajomych, którzy doświadczyli problemów.

Dźwięki wydawane przez dzieci były zawsze na pierwszym planie. Świadomi nadzoru sąsiadów i (czasem jawnych) ocen moralnych, zmienili swoje domowe zwyczaje i zmodyfikowali swoje domy tak bardzo, jak to było możliwe.

Ludzie potrzebują mieszkań stworzonych dla rodzin

Potrzebne są szersze zmiany. Rodziny mieszkające z dziećmi w mieszkaniach kwestionują normy, które określają dom jako miejsce ciszy; które definiują „dobrych sąsiadów” jako spokojnych; i które pozycjonują dzieci jako należące do innego miejsca (domy jednorodzinne). I napotykają na takie normy w mieszkaniach, które utrudniają ich najlepsze wysiłki w zakresie regulacji dźwięku.

Rodziny mieszkające w mieszkaniach aktywnie realizują strategie, dzięki którym codzienne życie „działa”. Jednak jednostki mogą zmienić tylko tyle. Szerszy problem, jakim jest zły projekt i parametry akustyczne mieszkań, nadal istnieje.

Zarówno normy kulturowe jak i techniczne muszą ulec zmianie, jeśli paradygmat polityki konsolidacji miast ma mieć jakąkolwiek nadzieję na zaspokojenie potrzeb zróżnicowanej populacji.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...