Nie ma innego takiego miejsca jak dom. A jeśli Twój dom nie daje Ci ciepłych i przytulnych wibracji, których szukasz, być może nadszedł czas, aby wprowadzić trochę hygge.
[subscribe_to_unlock_form]
Hygge (wymawiane jako „hoo-gah”) to trend w aranżacji wnętrz, który nabrał tempa w ciągu ostatnich kilku lat – i nie bez powodu. W samym sercu hygge chodzi o to, aby Twój dom stał się miejscem, w którym naprawdę uwielbiasz przebywać i jest to osiągalny trend, którym możesz się cieszyć bez względu na swój budżet czy szerszy styl osobisty.
Jeśli właśnie się przeprowadziłeś i szukasz sposobów na wprowadzenie uroku do swojej nowej przestrzeni lub jeśli po prostu potrzebujesz pomocy, aby Twój dom stał się bardziej jak dom, zapoznaj się z praktyką hygge poniżej i dowiedz się o wszystkich różnych rzeczach, które możesz zrobić, aby zmienić swój dom w swoje ulubione miejsce na świecie.
Co to jest hygge?
Hygge to duńska koncepcja projektowania, która koncentruje się na uczynieniu Twojego domu tak ciepłym i przytulnym, jak to tylko możliwe. Jest zakorzeniona zarówno w uczuciach, jak i w przedmiotach i praktykach, oraz obejmuje szczegóły zarówno małe, jak i duże w Twojej przestrzeni. Podobnie, prawdziwe hygge jest niezwykle osobiste. Chodzi o rzeczy, które sprawiają, że czujesz się komfortowo w swojej przestrzeni, w przeciwieństwie do uniwersalnego podejścia do projektowania, które można powtarzać w kółko. Mimo to, istnieją zdecydowanie unikalne elementy hygge, które definiują ten styl i które możesz wykorzystać w swoim domu, aby uzyskać natychmiastowy efekt przytulności.
Historia hygge
Hygge jest ideą kulturową i trendem w projektowaniu, który po raz pierwszy pojawił się gdzieś na początku XIX wieku w Danii i Norwegii (choć koncepcja ta jest o wiele bardziej kluczowa dla duńskiego stylu życia). Uważa się, że pochodzi od jednego lub więcej z kilku staronordyckich terminów: hyggja, co oznacza „myśleć”, hugga, co oznacza „komfort” oraz hugr, który oznacza duszę i umysł i ostatecznie stał się słowem „przytulać”.
Pomimo swojej długiej historii, dopiero w XXI wieku hygge naprawdę przekroczyło duńską granicę. Największy rozgłos zyskało w 2016 i 2017 roku, kiedy to opublikowano ponad 30 książek – i niezliczoną ilość artykułów – na ten temat. W 2016 roku trafił również na krótką listę Oxford’s Word of the Year, ilustrując tylko, jak potężna była ta wygodna koncepcja, gdy zyskała szerszą popularność.
Jak uzyskać więcej hygge w domu
Wszyscy wiemy, że dom ma być wygodnym miejscem, ale hygge to coś więcej niż puszysta pościel i kilka poduszek na kanapie w salonie. Wszystko, od ulubionej pary puchatych kapci po sznur lampek na patio, przyczynia się do stworzenia domu hygge, podobnie jak zapachy, dźwięki, kolory, smaki i tekstury, którymi się otaczasz.
Ponieważ jest to uczucie, hygge może również wykraczać poza zakupione przedmioty. To kot skulony na parapecie i ulubiona książka, na którą z niecierpliwością czekasz każdego wieczoru. To osobiste i znaczące uczucie, w pełni zależne od konkretnych rzeczy, które przynoszą Ci radość.
Tylko Ty wiesz, co przynosi Ci wewnętrzne uczucie hygge w domu, ale z pewnością istnieją pewne powszechnie uznane skróty, które możesz zastosować, aby wejść w styl życia hygge, jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć. Oto kilka sposobów na stworzenie domu hygge i wprowadzenie więcej przytulności do każdego dnia.
Postaw na ciepłe oświetlenie
Powiedz „nie” białemu oświetleniu i zamień żarówki na ciepłe, żółte. Ciepłe oświetlenie jest bardziej naturalne dla oka niż sztuczne białe i kojarzy się z wczesnymi porankami, późnymi wieczorami i deszczowymi dniami spędzonymi w domu z filmem i kocem.
Zapal świece
Zapach jest ogromną częścią domu hygge, a w szczególności świece, ponieważ emitują one również ciepły blask. (To prawdopodobnie pomaga wyjaśnić, dlaczego Duńczycy są największymi konsumentami świec w Europie, spalając imponującą ilość 13 funtów świec na osobę rocznie). Trzymaj się sezonowych zapachów, aby naśladować ogólny nastrój wokół siebie i w miarę możliwości wybieraj wysokiej jakości świece o niskim poziomie dymu.
Rozpal w kominku
Mówiąc o ciepłym blasku, rozpalenie kominka w chłodne dni to kolejny świetny sposób na stworzenie przytulniejszego domu. Pamiętaj jednak, aby przed rozpaleniem kominka w chłodne dni najpierw go przetestować, aby przypadkiem nie wpuścić przez przewód kominowy zimnego powietrza.
Popijaj ciepłe napoje
Gorąca czekolada, herbata i parujące latte oczywiście dobrze smakują. A jako bonus, są one również nieodłączną częścią przytulnego domowego stylu życia. Najlepiej pić je w ulubionych, wygodnych bluzach i wełnianych skarpetach, oczywiście.
Utrzymuj czystość
Bałagan i zagracenie mogą zakłócić Twoją zdolność do prawdziwego relaksu. Postaraj się regularnie sprzątać i stosować proste techniki organizacyjne, aby mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu. Możesz również zaadaptować zasady minimalizmu – w tym filozofię „mniej znaczy więcej”, która jest również kluczowa dla skandynawskiego domu.
Rozkoszuj się wygodami
Pomyśl o rzeczach, które sprawiają, że czujesz się najbardziej komfortowo, a następnie wprowadź ich więcej do swojego domu. Przykładem mogą być niektóre tkaniny, takie jak grube dzianiny lub ciepłe polary; wygodne jedzenie, takie jak miski zupy lub świeżo upieczone ciasto; oraz elementy wystroju, takie jak mosiężne antyki i wypchane krzesła. Zasadniczo, jeśli coś sprawia, że czujesz się jak otulony, chcesz mieć tego jak najwięcej w swoim domu.
Używaj kolorów hygge
Paleta kolorów hygge to ciepłe neutrale. Biały, taupe, beżowy, szałwia i bogate żółcienie wszystkie pasują i mogą być używane pojedynczo i razem, aby każdy pokój w twoim domu stał się trochę bardziej przyjazny.
Inne „przytulne” koncepcje projektowe
Z jakimi stylami hygge naturalnie dobrze się komponuje? Jeśli jesteś zainteresowany przejściem na całość koncepcji komfortu, to wypróbuj hygge jako część – lub dodatek do – jednego z tych innych stylów projektowania opartych na cieple:
Wabi-Sabi – Japońska filozofia projektowania wnętrz skupiona wokół minimalizmu i wdzięcznej akceptacji niedoskonałości w naszej przestrzeni. Termin wabi-sabi pochodzi od dwóch słów: wabi, które oznacza prostą i duchową samotność oraz sabi, czyli cykl życia wszystkich rzeczy oraz celebrację wad i nietrwałości.
Lagom – szwedzka koncepcja oparta na minimalizmie i zadowoleniu z tego, co się ma – nic więcej i nic mniej. Słowo lagom oznacza „wystarczająco” lub „wystarczający” i jest częścią słynnego szwedzkiego przysłowia Lagom är bäst, czyli „odpowiednia ilość jest najlepsza”.
Japandi – Japandi łączy japoński i skandynawski design w jedną koncepcję, która skupia się na spokoju i funkcjonalności w domu. Hygge jest głównym założeniem designu Japandi, co sprawia, że te dwie koncepcje są ze sobą powiązane.
Wszystkie te koncepcje (w tym hygge) łączy to, że dom jest miejscem, w którym powinieneś otaczać się rzeczami, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Jeśli masz wrażenie, że przedmioty w Twoim domu bardziej Ci ciążą niż Cię podnoszą, zastanów się, czy nie powinieneś przejść przez kolejne pomieszczenia i nie ograniczyć swoich rzeczy do tych, które przynoszą Ci spokój i komfort lub pełnią określoną funkcję. Możesz pracować nad dodaniem przedmiotów, które dadzą ci to tak ważne przytulne uczucie, obejmując proste przyjemności życia w dążeniu do bardziej przytulnego domu.
Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
[/subscribe_to_unlock_form]