ZdrowieZdrowieKurkuma może chronić płuca wcześniaków*

Kurkuma może chronić płuca wcześniaków*

Kurkuma może chronić płuca wcześniaków*

Kurkuma, kluczowy składnik pikantnych dań curry, od dawna znana jest z właściwości leczniczych. Nowe badania wykazały, że kurkuma, kurkumina może zapewnić trwałą ochronę przed potencjalnie śmiertelnym uszkodzeniem płuc u wcześniaków.

[subscribe_to_unlock_form]

Wcześniaki często potrzebują pomocy respiratorów i wymuszonej terapii tlenowej, ponieważ często rodzą się z nieprawidłową czynnością płuc. Te terapie mogą spowodować u niemowląt trwałe uszkodzenie płuc, a nawet śmierć. Naukowcy z Los Angeles Biomedical Research Institute w Harbour-UCLA Medical Center (LA BioMed), wykorzystując modele choroby, stwierdzili, że kurkumina zapewnia długotrwałą ochronę przed tymi uszkodzeniami.

Ich badanie, opublikowane online przez American Journal of Physiology, Lung Cellular and Molecular Physiology, wykazało, że kurkumina zapewnia ochronę przed dysplazją oskrzelowo-płucną (BDP), stanem charakteryzującym się bliznami i stanem zapalnym, a także przed hiperoksją, w której do organizmu dostaje się zbyt dużo tlenu. Poprzednie badanie LA BioMed wykazało, że kurkumina zapewnia ochronę do siedmiu dni po urodzeniu.

„To pierwsze badanie, w którym odkryto długoterminowe korzyści stosowania kurkuminy w celu ochrony czynności płuc u wcześniaków” – powiedział dr Virender K. Rehan, główny badacz LA BioMed, który jest autorem badania. „Kurkumina ma silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, co czyni ją obiecującą terapią dla wcześniaków, które wymagają terapii tlenowej po urodzeniu”.

BDP jest obecnie najczęstszą przewlekłą chorobą płuc wieku niemowlęcego w Stanach Zjednoczonych. Przy większej liczbie wcześniaków przeżywających dzięki poprawie opieki noworodkowej liczba przypadków BPD wzrosła. Badanie z 2010 r. wykazało, że 67,3% dzieci urodzonych w 22-25 tygodniu ciąży rozwinęło BPD, w porównaniu z 36,6% niemowląt urodzonych w 26-30 tygodniu ciąży.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...