Zdrowie & RodzinaZdrowie & RodzinaPozytywne relacje w rodzinie: dlaczego są ważne*

Pozytywne relacje w rodzinie: dlaczego są ważne*

Pozytywne relacje w rodzinie: dlaczego są ważne*

Silne i pozytywne relacje rodzinne są przyjemne dla samego siebie – po prostu dobrze jest być częścią ciepłej i kochającej rodziny. Ale pozytywne relacje rodzinne są ważne również z wielu innych powodów. Pomagają dzieciom czuć się bezpiecznymi i kochanymi, co daje im pewność w odkrywaniu ich świata, próbowaniu nowych rzeczy i uczeniu się. Mogą ułatwić rodzinie rozwiązywanie problemów, konfliktów i szanowanie różnic zdań oraz
dać dzieciom umiejętności potrzebne do budowania własnych zdrowych relacji.

[subscribe_to_unlock_form]




Dlatego warto utrzymywać i poprawiać relacje, które łączysz ze swoimi dziećmi i innymi członkami rodziny.

Istnieje wiele prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwinąć pozytywne relacje rodzinne.

Pozytywne relacje rodzinne są ważną częścią silnych rodzin. Silne rodziny wyrastają z miłości, bezpieczeństwa, komunikacji, więzi – a także kilku zasad i rutyny.

Jakość czasu i relacje rodzinne
Dobry czas dla rodziny polega na maksymalnym jego wykorzystaniu. Oto kilka sposobów, w jakie możesz spędzać czas w swojej rodzinie:

Korzystajcie z codziennego czasu, aby porozmawiać i pośmiać się. Na przykład posiłki rodzinne i podróż samochodem mogą być świetnym momentem na nadrobienie zaległości w ciągu dnia.
Spędźcie razem czas, gdy urządzenia elektroniczne są wyłączone i niewidoczne. Pomaga to wszystkim skupić się na tym, co w danej chwili robisz lub o czym mówisz.
Rozmawiaj jeden na jeden z każdym członkiem rodziny, aby wzmocnić indywidualne relacje. Może to być tylko pięć minut, zanim każde dziecko pójdzie spać.
Zarezerwuj czas ze swoim partnerem, jeśli go masz. Mógłbyś wyjaśnić swoim dzieciom, że dla twojego związku z partnerem dobrze jest spędzać razem ten wspaniały czas w samotności.
Róbcie regularne, zabawne rzeczy razem jako rodzina. Może to być tak proste, jak rodzinny mecz piłki nożnej w lokalnym parku w soboty lub cotygodniowa rodzinna noc gier planszowych.
Pozytywna komunikacja i relacje rodzinne
Pozytywna komunikacja polega na słuchaniu bez osądzania i wyrażaniu własnych myśli i uczuć otwarcie i z szacunkiem. Pomaga każdemu poczuć się rozumianym, szanowanym i docenianym, a to wzmacnia twoje relacje.

Wypróbuj te pozytywne pomysły na komunikację, aby wzmocnić relacje rodzinne:

Kiedy Twoje dziecko lub partner chce porozmawiać, spróbuj przerwać to, co robisz i słuchaj z pełną uwagą. Daj ludziom czas na wyrażenie swojego punktu widzenia lub uczuć.
Bądź otwarty na rozmowy o trudnych rzeczach – takich jak błędy – i wszelkiego rodzaju uczuciach, w tym złości, radości, frustracji, strachu i niepokoju. Ale najlepiej poczekać, aż uspokoisz się od silnych emocji, takich jak gniew, zanim zaczniesz o nich mówić.
Przygotuj się na spontaniczne rozmowy. Na przykład młodsze dzieci często lubią rozmawiać o swoich uczuciach, gdy są w wannie lub gdy kładą się do łóżka.
Zaplanuj trudne rozmowy, zwłaszcza z nastolatkami. Na przykład seks, narkotyki, alkohol, trudności w nauce i pieniądze to tematy, o których rodzinom może być trudno rozmawiać. Pomocne jest, aby przemyśleć swoje uczucia i wartości, zanim pojawią się te tematy.
Zachęcaj swoje dzieci pochwałą. Na przykład: „To duża pomoc, gdy wnosisz kosze bez proszenia, Leo. Dzięki!’
Niech wszyscy w rodzinie wiedzą, że ich kochasz i doceniasz. Może to być tak proste, jak powiedzenie swoim dzieciom „Kocham Cię” każdej nocy, kiedy kładą się spać.
Pozytywna komunikacja niewerbalna
Nie każda komunikacja odbywa się słowami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na uczucia, które Twoje dzieci i partner wyrażają niewerbalnie. Na przykład, Twoje nastoletnie dziecko może nie chcieć z Tobą rozmawiać, ale czasami może szukać pocieszenia w przytulaniu!

Ważne jest również, aby być świadomym wysyłanych wiadomości niewerbalnych. Na przykład uściski, pocałunki i kontakt wzrokowy wysyłają wiadomość, że chcesz być blisko swojego dziecka. Ale zrzędliwy ton głosu lub zmarszczenie brwi, gdy robicie coś razem, może wysłać wiadomość, że nie chcesz tam być.

Pozytywna komunikacja może polegać na poszanowaniu czyjegoś pragnienia, by nie rozmawiać. Na przykład, gdy dzieci zbliżają się do wieku nastoletniego, często chcą więcej prywatności. Ale możesz pozostać w kontakcie ze swoim nastoletnim dzieckiem, zarówno poprzez codzienne czynności, jak i zaplanowany wspólnie czas.

Praca zespołowa i relacje rodzinne
Kiedy twoja rodzina pracuje jako zespół, wszyscy czują się wspierani i mogą wnieść swój wkład. Łatwiej jest pracować w zespole, gdy wszyscy rozumieją, na czym stoją, dlatego warto mieć jasne oczekiwania i granice.

Możesz zachęcić do pracy zespołowej na kilka z poniższych sposobów:

Dziel się obowiązkami domowymi. Nawet bardzo małe dzieci mogą cieszyć się poczuciem przynależności, które wynika z wniesienia wkładu.
Włącz dzieci w podejmowanie decyzji dotyczących zajęć rodzinnych i wakacji. Daj każdemu – w tym małym dzieciom – szansę na wypowiedzenie się, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Spotkania rodzinne mogą być na to dobrym sposobem.
Niech dzieci podejmują niektóre z własnych decyzji, w zależności od umiejętności i dojrzałości dziecka. Na przykład, możesz pozwolić swojemu 12-letniemu dziecku zdecydować, czy ze szkoły do ​​domu wraca pieszo, czy na rowerze.
Stwórzcie wspólnie zasady rodzinne, które jasno określają, w jaki sposób rodzina chce się opiekować i traktować swoich członków. Na przykład: „W naszej rodzinie rozmawiamy ze sobą z szacunkiem”. Takie zasady pomagają wszystkim lepiej się dogadać i sprawiają, że życie rodzinne jest spokojniejsze.
Pracuj razem, aby rozwiązywać problemy. Obejmuje to spokojne słuchanie i myślenie, rozważanie opcji, szanowanie opinii innych ludzi, znajdowanie konstruktywnych rozwiązań i dążenie do kompromisów.

Docenianie siebie nawzajem i relacje rodzinne
Docenianie siebie nawzajem jest podstawą dobrych relacji rodzinnych. Oto kilka sposobów, w jakie możesz to zrobić: Interesuj się życiem innych. Na przykład znajdź czas, aby chodzić na imprezy sportowe, przedstawienia teatralne, pokazy sztuki i tak dalej.
Włącz wszystkich do rozmowy, gdy mówisz o wydarzeniach dnia. Na przykład: „Co było dzisiaj dla ciebie najważniejszym wydarzeniem, Izzy?”


Dziel się rodzinnymi historiami i wspomnieniami. Mogą one pomóc dzieciom docenić rzeczy, które nie są oczywiste lub zapomniane – na przykład osiągnięcia sportowe mamy, gdy była młodsza, lub sposób, w jaki starsza siostra pomagała w opiece nad młodszym bratem po jego urodzeniu.
Uznawajcie nawzajem swoje różnice, talenty i zdolności oraz wykorzystujcie swoje mocne strony. Na przykład, jeśli chwalisz i dziękujesz swojemu nastoletniemu dziecku za wysłuchanie młodszego rodzeństwa, które czyta, dziecko zacznie postrzegać siebie jako pomocnego i troskliwego.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...