Dom & TyZmniejszanie lęku i depresji dzięki aktywności w ogrodzie i zieleni *

Zmniejszanie lęku i depresji dzięki aktywności w ogrodzie i zieleni *

Zmniejszanie lęku i depresji dzięki aktywności w ogrodzie i zieleni *

[subscribe_to_unlock_form]

autor: Shawna Coronado

OGRÓD TERAPEUTYCZNY jest przestrzenią, w której wykonuje się różnorodne prace ogrodnicze odpowiadające na potrzeby psychologiczne, duchowe, fizyczne i społeczne danej osoby. Terapeutyczne ogrodnictwo może być czymś znacznie więcej niż tradycyjnym gospodarowaniem przestrzeni ogrodowej. Może ono obejmować wiele zewnętrznych obszarów krajobrazowych oraz terenów zielonych, ale również czynności, które wykonuje się w ogrodzie lub parku. Odkrywanie naturalnego miejsca podczas wykonywania zielonych aktywności na świeżym powietrzu pozwala terapeutycznie połączyć się z otaczającą przyrodą. Taka forma spędzania czasu potrafi zmienić życie. „Zielone zajęcia” często są dla wielu osób podobnym rodzajem aktywności, jak ogrodnictwo, spacery w parkach lub ogrodach, bieganie, czy jazda na rowerze w otoczeniu natury. Jednak istnieje możliwość, że tego typu aktywności w pewnym sensie poszerzą się, zyskają dodatkowy cel i staną się pracą na rzecz ochrony środowiska.

NEURO PRZEKAŹNIKI MÓZGU W OGRODZIE
Jak wiemy, wykazano, że szczep bakterii glebowych Mycobacterium vaccae wyzwala uwalnianie serotoniny, podczas gdy dana osoba ma bezpośredni kontakt z ziemią, na przykład kiedy skóra dotyka gleby. Jednak istnieje również kolejny dowód na to, że poziom dopaminy w mózgu wzrasta, w czasie kiedy bierzemy udział w zielonych aktywnościach.
Zarówno serotonina, jak i dopamina są neuroprzekaźnikami ośrodka przyjemności, które są związane ze szczęściem, przyjemnością i uczuciem miłości. Serotonina w szczególności reguluje nastrój, wpływa na poprawę pamięci i impulsu. Natomiast dopamina jest ściśle związana z euforią, przyjemnością i motywacją. Jest ona również odpowiedzialna za tak zwane magiczne odczucia „zakochiwania się”. W momencie, gdy depresja jest spowodowana brakiem równowagi chemicznej, często wiąże się to ze zbyt niskim poziomem dopaminy w mózgu.

ŚWIATŁO SŁONECZNE I SEROTONINA
Innym sprawdzonym stymulatorem serotoniny jest światło słoneczne. Ćwicząc na świeżym powietrzu w ogrodzie lub spacerując codziennie na świeżym powietrzu, wystawiasz się na działanie światła dziennego. Dobrą praktyką jest przebywanie w otoczeniu światła dziennego bez okularów przeciwsłonecznych przez 20 minut każdego dnia.
Dr David Edelberg potwierdza w swojej książce The Triple Whammy Cure, że poprawa poziomu serotoniny może obniżyć poziom stresu. Mimo że opracowanie dotyczy większości ludzi, w szczególności skupia się na zdrowiu kobiet. Dr Edelberg twierdzi, że im więcej serotoniny posiadasz, tym lepiej jesteś w stanie tolerować wszystkie rodzaje ekstremalnego stresu. Sugeruje również, że kobiety mają mniej serotoniny niż mężczyźni, co czyni je bardziej podatnymi na problemy związane ze stresem. Autor zachęca wszystkich do codziennego spędzania czasu w otoczeniu światła słonecznego.

Ekspozycja na światło słoneczne również wydaje się być skutecznym sposobem leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD) związanych z zimą. Ten szczególny rodzaj depresji jest związany ze zmianami pór roku, zaczynając od zanikania światła dziennego jesienią i rozciągając się przez cały sezon, aż do większej ekspozycji na światło dzienne po zimie. SAD wysysa energię i może sprawić, że poczujesz się smutny, pozbawiony wszelkich sił. Wykonywanie zielonych aktywności na świeżym powietrzu przy regularnej ekspozycji na światło dzienne ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.
Istnieją pewne schorzenia oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, które pogarszają się właśnie po wystawianiu się na codzienne promienie słoneczne. Jeśli podejrzewasz, że tego typu lub podobne schorzenie dotknęło również Ciebie, skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj zanim spędzisz więcej czasu na słońcu. Ponadto bardzo ważne jest nakładanie kremu z filtrem podczas pracy na świeżym powietrzu. Ma to bardzo ważne znaczenie nawet w pochmurne dni. Promienie słoneczne są silne i z łatwością potrafią pogorszyć stan skóry, nawet, gdy się tego nie spodziewasz.

ANGAŻOWANIE SIĘ W ZIELONE DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z NATURĄ
Według strony statystycznej Centers for Disease Control and Prevention, dane z National Health and Nutrition Examination Surveys z lat 2005-2008 pokazują, że stosowanie antydepresantów znacznie wzrosło: „Około 1 na 10 Amerykanów w wieku 12 lat i starszych przyjmuje leki przeciwdepresyjne”. Nie ma wątpliwości, że piętno związane z chorobami psychicznymi zanika, co w razie potrzeby zachęca do odpowiedniego leczenia. Jednak największe znaczenie ma poznanie nowych sposobów zmniejszania uzależnienia od farmaceutyków.
Możliwe jest zmniejszenie lęku, depresji i związanych z nimi zażywania leków poprzez zwiększenie aktywności zielonych, umożliwiając ludziom znalezienie alternatywnej drogi do ich osobistego stylu życia. „Mind” to organizacja w Wielkiej Brytanii, która drogą online pomaga milionom ludzi. Uczy się radzenia sobie z lękiem, depresją i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Mind zapewnia również wsparcie za pośrednictwem lokalnych oddziałów oraz prowadzi badania nad leczeniem za pośrednictwem Uniwersytetu w Essex.

W jednym z takich raportów, „Ekoterapia — zielony program zdrowia psychicznego”, 94% badanych stwierdziło, że ich zdaniem zielone ćwiczenia poprawiły ich zdrowie psychiczne w pozytywny sposób. Ponadto badanie wykazało, że uczestnicy czuli, że ich zdrowie fizyczne poprawiło się dzięki spacerom na świeżym powietrzu. Respondenci zgłaszali również obniżony poziom depresji i czuli się mniej zmęczeni i spięci po wyjściu na zewnątrz, z podwyższonym nastrojem i poczuciem własnej wartości.
Innymi słowy, zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak ogrodnictwo i spacery, mogą znacząco wpłynąć na stan umysłu, wyzwalając poziom dopaminy i serotoniny oraz łącząc duszę człowieka z naturalnym środowiskiem zewnętrznym.

ŻYJĄC UWAŻNIE
Jedną z wielu zalet ogrodu i natury jest to, że idealnie nadaje się do ćwiczenia uważności. Kiedy twój umysł jest przepełniony myślami o pracy, finansach i rodzinie, nie ma lepszego lekarstwa na zresetowanie myśli niż pielenie lub pielęgnacja roślin. Ogrodnictwo skutecznie pochłania nasze umysły, dzięki czemu lepiej skupiamy się na teraźniejszości. Trudności życiowe odchodzą na dalszy plan, gdy zajmujemy się konkretnym zadaniem.
Rośliny potrzebują miłości. Pielęgnowanie ich wymaga nie tylko udziału rąk przy pracy, czy narządu wzroku, ale również naszych serc, zaangażowania się. W ogrodzie możemy usłyszeć rozmowy ptaków, wiatr szumiący w drzewach, piękno i kolor kwiatów. Dotykamy gleby i roślin. Doświadczamy wspaniałości otaczającej natury dotykając roślin, gleby, smakując zbiorów truskawek, czy innych owoców lub warzyw. Ogrodnictwo stymuluje wszystkie zmysły, a jego aktem jest dawanie czegoś od siebie komuś bardzo ważnemu – Matce Ziemi.
Życie w uważności często definiuje się jako „życie chwilą”. Bez wątpienia ekologiczne ogrodnictwo stwarza środowisko, w którym wręcz trzeba żyć chwilą. Pojedyncza aktywność ogrodnicza, jak mało co może pomóc wyciszyć niespokojny umysł i pozwolić na oczyszczenie się z negatywnych myśli.
Dodatkową korzyścią płynącą z uważności jest to, że rytmiczne zadania w ogrodzie często zmuszają twoje myśli do błądzenia. Pielenie i pielęgnowanie ogrodu stymuluje twój umysł do dryfowania przez większe lub mniejsze problemy, które nasz mózg próbuje rozwiązać. Czasami może to wywołać mentalne uwolnienie się z blokady, w której tkwiliśmy wpatrując się ślepo w komputer zaledwie kilka minut wcześniej.

UTRATA PAMIĘCI I DEPRESJA
Kiedy mamy problemy z utratą pamięci, życie w uważności może stać się trudne. Szczególnie występujące wśród osób cierpiących na depresję, utrata pamięci krótkotrwałej lub epizody mgły mózgowej potrafią być niezwykle uciążliwe. Inne stany, takie jak choroba Alzheimera i demencja, również często są związane z nastrojami depresyjnymi spowodowanymi brakiem zdolności do zapamiętywania lub wykonywania ostatnich czynności związanych z pamięcią krótkotrwałą. Obserwowanie przyjaciela lub członka rodziny cierpiącego na zaburzenia pamięci, bez wątpienia jest bardzo bolesne. Jednak czynności takie, jak ogrodnictwo i terapia ogrodnicza mogą zdecydowanie pomóc powrócić do intensywniejszego i szczęśliwszego życia.
Podczas gdy epizody pamięci krótkotrwałej i mgły mózgowej mogą wystąpić w każdym wieku, codzienna terapia ogrodnicza może mieć znaczenie, szczególnie u osób starszych z depresją i demencją. Wykazano, że terapia ogrodnicza i przebywanie w ogrodach skutecznie poprawiają sen, pobudzenie i funkcje poznawcze u pacjentów z demencją. Terapia poznawcza, terapia ogrodnicza może pomóc komuś w nauce nowych umiejętności i odzyskaniu utraconych umiejętności poprzez pomoc w odbudowie ścieżek mózgowych. Ogólnie rzecz biorąc, terapia ogrodnicza jest metodą leczniczą mającą na celu poprawę pamięci i interakcji społecznych z ograniczonymi niekorzystnymi skutkami ubocznymi. Poprawa poziomu stresu, dobrego samopoczucia i samooceny jest również możliwa dzięki terapii ogrodniczej.

Chociaż nie ma natychmiastowego lekarstwa na klinicznie zdiagnozowaną depresję, istnieją sposoby na wykorzystanie przestrzeni ogrodu, aby poprawić stan zdrowia. Często ludzie, którzy mają schorzenia wpływające na pamięć krótkotrwałą, nadal mają sprawną pamięć długotrwałą. Na przykład wielu pacjentów z chorobą Alzheimera pamięta muzykę i programy telewizyjne z dzieciństwa. Słuchając piosenek z dzieciństwa, twarze stają się rozleniwione i podekscytowane, a pacjenci zaczynają śpiewać przypominając sobie dokładny tekst utworu. Mając to na uwadze, spróbuj zbudować specjalny ogród pozwalający na zaangażowanie pozytywnych wspomnień, przeznaczony w szczególności dla osób, które mają problemy z pamięcią. Odtwórz rośliny, kwiaty, meble ogrodowe i doświadczenia z życia na świeżym powietrzu. Pozwolą one wyzwolić pięć zmysłów z niezapomnianymi dla danej osoby zapachami, dźwiękami i scenami. Może to pomóc w stymulacji pamięci długotrwałej. Na przykład wąchanie róż z różanego ogrodu z czasów dzieciństwa pozwala otworzyć myśli poznawcze.

Przegląd wielu badań z 2011 r., „Environmental Science & Technology”, wykazał, że w porównaniu z przebywaniem w pomieszczeniu, wykonywanie zielonych ćwiczeń na świeżym powietrzu w środowisku naturalnym działa silnie na budowanie bardziej pozytywnych stanów psychicznych wśród badanych, którzy poczuli się ponownie naładowani. Stan depresyjny, złość i dezorientacja się zmniejszyły.
Nawet jeśli nie cierpisz na depresję, lęk lub utratę pamięci, powinieneś włączyć te czynności do swojego stylu życia. Dbanie o siebie emocjonalnie jest tak samo ważne jak nasza opieka fizyczna, a dzięki wskazówkom lekarza ogród może zmienić nasze nastawienie na pozytywne.

Fragment z The Wellness Garden autorstwa Shawny Coronado z ShawnaCoronado.com

O autorze
Shawna Coronado to odnosząca sukcesy autorka, blogerka, fotografka i prezenterka medialna prowadząca zdrowy styl życia, ekologiczne ogrodnictwo i gotowanie przeciwzapalne, która prowadzi kampanie na rzecz dobra społecznego. Wraz ze swoimi inicjatywami związanymi z ogrodnictwem i zielonym stylem życia, Shawna troszczy się o promowanie i nauczanie zdrowego stylu życia. Zdiagnozowano u niej ciężką chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Ta diagnoza skłoniła ją do edukowania odbiorców o korzystnej diecie, żywności i praktykach zdrowotnych za pośrednictwem jej organicznych żywych mediów. Marzy, że pozwoli to na aktywność większej liczby osób cierpiących na podobne schorzenia. Jej udane zdjęcia i historie dotyczące stylu życia w zdrowiu były pokazywane zarówno w Internecie, jak i poza nim w wielu międzynarodowych czasopismach domowych i ogrodniczych oraz w wielu książkach.

Wystąpiła w ogólnokrajowej telewizji i radiu w programach PBS, WGN News, FOX News, NPR i nie tylko. Została wyróżniona jako Chicago Tribune „Niezwykła kobieta”, została uznana za jedną z 10 najlepszych blogerek w kraju w funkcji Lepsze domy i ogrody, 8 najlepszych ogrodników do obserwowania na Twitterze oraz #1 Garden Blogger na Twitterze przez Cyzja. Możesz dowiedzieć się więcej o Shawnie na www.shawnacoronado.com.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Shawny Coronado.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie CircleREI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...