Badanie Ohio University pokazuje, że witamina D3 może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu uszkodzeniom układu sercowo-naczyniowego.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców sugeruje, że trochę więcej światła słonecznego może pomóc odwrócić uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego.
[subscribe_to_unlock_form]
Badanie pokazuje, że witamina D3, która jest wytwarzana przez organizm naturalnie, gdy skóra jest wystawiona na działanie słońca, może znacząco naprawić uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego spowodowane kilkoma chorobami, w tym nadciśnieniem, cukrzycą i miażdżycą. Suplementy witaminy D3 są również dostępne bez recepty.
Badanie przeprowadzone przez Marvina i Ann Dilley White Chair i wybitnego profesora dr Tadeusza Malinskiego oraz dwóch doktorantów, Alamzeba Khana i Hazema Dawoud, zostało opublikowane w International Journal of Nanomedicine.
„Ogólnie rzecz biorąc, witamina D3 jest związana z kościami. Jednak w ostatnich latach w warunkach klinicznych wielu pacjentów po zawale serca będzie miało niedobór D3. Nie oznacza to, że niedobór spowodował zawał serca, ale zwiększył ryzyko zawału” – powiedział Malinski. „Używamy nanoczujników, aby zobaczyć, dlaczego witamina D3 może być korzystna, zwłaszcza dla funkcji i odbudowy układu sercowo-naczyniowego”.
Zespół Malinskiego opracował unikalne metody i systemy pomiarów przy użyciu nanoczujników, które mają około 1000 razy mniejszą średnicę niż ludzki włos, do śledzenia wpływu witaminy D3 na pojedyncze komórki śródbłonka, istotny element regulacyjny układu sercowo-naczyniowego. Głównym odkryciem tych badań jest to, że witamina D3 jest silnym stymulatorem tlenku azotu (NO), który jest główną cząsteczką sygnałową w regulacji przepływu krwi i zapobieganiu tworzeniu się skrzepów w układzie krążenia. Dodatkowo witamina D3 znacząco obniżyła poziom stresu oksydacyjnego w układzie sercowo-naczyniowym.
Co najważniejsze, badania te pokazują, że leczenie witaminą D3 może znacząco naprawić uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego spowodowane kilkoma chorobami, w tym nadciśnieniem, miażdżycą i cukrzycą, jednocześnie zmniejszając ryzyko zawału serca. Badania przeprowadzone na komórkach kaukaskich Amerykanów i Afroamerykanów, przyniosły podobne wyniki dla obu grup etnicznych.
„Nie ma wielu, jeśli w ogóle, znanych systemów, które można wykorzystać do przywrócenia komórek śródbłonka układu krążenia, które są już uszkodzone, a witamina D3 może to zrobić” – powiedział Malinski. „To bardzo niedrogie rozwiązanie do naprawy układu sercowo-naczyniowego. Nie musimy opracowywać nowego leku. Już to mamy.”
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio, są pierwszymi, które identyfikują molekularny mechanizm przywracania funkcji uszkodzonego śródbłonka w układzie sercowo-naczyniowym wywołanego przez witaminę D3. Chociaż obserwacje przeprowadzono przy użyciu komórkowego modelu nadciśnienia, wpływ witaminy D3 na dysfunkcyjny śródbłonek jest znacznie szerszy. Dysfunkcja śródbłonka jest wspólnym mianownikiem kilku chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie tych związanych ze zdarzeniami niedokrwiennymi.
Dlatego autorzy sugerują, że witamina D3 może mieć znaczenie kliniczne w odbudowie dysfunkcjonalnego śródbłonka serca po zawale serca, śródbłonka włośniczkowego po niedokrwieniu mózgu (udaru), hipowolemii, waskulopatii, cukrzycy i miażdżycy. Ta sugestia jest silnie poparta kilkoma badaniami klinicznymi, które wskazują, że witamina D3 w dawkach wyższych niż obecnie stosowane w leczeniu chorób kości, może być bardzo korzystna w leczeniu dysfunkcyjnego układu sercowo-naczyniowego.
„Profesor Malinksi cieszy się międzynarodową reputacją dzięki wybitnym i innowacyjnym badaniom związanym z układem sercowo-naczyniowym” – powiedział dziekan Wydziału Sztuki i Nauki Uniwersytetu Ohio, Robert Frank. „Najnowsza praca jest kolejnym przykładem jego wpływu na tę dziedzinę”.
Badania Malinskiego dotyczące nanomedycyny, rozwoju i zastosowania nanoczujników oraz nanobiotechnologii są regularnie publikowane w czasopismach naukowych, takich jak Nature, Lancet, Circulation, Diabetes i Hypertension. Oprócz badań Malinski prowadzi zaawansowane zajęcia z chemii na Uniwersytecie Ohio. Maliński otrzymał ponad 35 nagród i wyróżnień z całego świata. Obejmuje to Medal Marii Curie za badania biomedyczne, Wielki Złoty Medal w dziedzinie medycyny od Francuskiego Towarzystwa Literatury Artystyczno-Naukowej, a w 2016 r. prestiżową Nagrodę im. Albrechta J. Fleckensteina przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Kardiologii za jego wkład w fundamentalne badania w kardiologii.
Uniwersytet Ohio
Ohio University stara się być najlepszą skoncentrowaną na studentach, transformacyjną społecznością edukacyjną w Ameryce, gdzie studenci realizują swoją obietnicę, poszerzają wiedzę, osiągają doskonałość, a absolwenci stają się światowymi liderami. OHIO zobowiązuje się do wspierania, przyjmowania i celebrowania różnorodności we wszystkich jej formach. Nasz główny kampus, zlokalizowany w Atenach, jest jednym z najlepszych w kraju i kształci rocznie ponad 21 000 studentów. Ponad 10 000 dodatkowych studentów jest obsługiwanych przez pięć regionalnych kampusów w środkowym i południowo-wschodnim Ohio, a także programy edukacyjne online. Odwiedź www.ohio.edu, aby uzyskać więcej informacji.
Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
[/subscribe_to_unlock_form]