Dom & TyDom & TyPorady dotyczące konserwacji pralki i suszarki, które wszyscy właściciele domów powinni znać*

Porady dotyczące konserwacji pralki i suszarki, które wszyscy właściciele domów powinni znać*

Porady dotyczące konserwacji pralki i suszarki, które wszyscy właściciele domów powinni znać*

Konserwacja pralki i suszarki nie tylko zapewnia czyste, suche ubrania, ale może pomóc w zapobieganiu zalaniom lub pożarom. Na szczęście konserwacja nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani narzędzi. Oto, co należy wiedzieć, aby konserwacja pralki i suszarki przebiegała sprawnie i bezpiecznie.

[subscribe_to_unlock_form]

Pierz ubrania we właściwy sposób

Większość z nas uważa, że wie, jak prać ubrania, ale częste błędy mogą prowadzić do awarii pralki lub, co gorsza, do wycieków, które powodują kosztowne szkody. Zanim rozpoczniesz kolejny załadunek prania, upewnij się, że robisz to we właściwy sposób.

Zacznij od sprawdzenia, czy między pralką a ścianą są co najmniej cztery cale. Jeśli pralka jest bliżej, może to spowodować zagięcia w wężach, a w konsekwencji pęknięcia i zalanie. Następnie przetestuj pralkę, wywierając nacisk na jej rogi, aby upewnić się, że jest równo postawiona, pralka, która nie jest może drgać, skakać lub nawet przesuwać się po podłodze podczas cyklu wirowania, uszkadzając urządzenie, podłogę lub oba.

Trzeba też uważać, gdy jest się gotowym do rozpoczęcia załadunku. Unikaj wkładania do pralki zbyt wielu ubrań – nigdy nie napełniaj urządzenia więcej niż w trzech czwartych – i używaj odpowiedniej ilości wody do wielkości wsadu. Przeładowanie pralki może spowodować jej zalanie, a napełnienie jej zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody może zmniejszyć jej wydajność.

Wreszcie, należy używać odpowiedniego rodzaju detergentu do pralki. Jeśli posiadasz pralkę o wysokiej wydajności, używaj detergentu o wysokiej wydajności (szukaj marek oznaczonych HE). Instrukcja obsługi powinna określać, jakiego rodzaju detergentu wymaga Twoja pralka, aby działała jak najlepiej. Znajdzie się tam również informacja, ile detergentu należy użyć. Nie należy odbiegać od podanej ilości. Zbyt duża ilość detergentu może spowodować zużycie, pozostawić resztki, a nawet spowodować zalanie pralki.

Po każdym załadunku usuń mokre ubrania tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec powstawaniu pleśni i stęchłych zapachów. Należy również pozostawić otwartą pokrywę lub drzwi pralki pomiędzy załadunkami, aby osuszyć urządzenie. Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, przetrzyj gumową uszczelkę, aby usunąć z niej wodę i pozostałości.

Regularnie czyść pralkę

Pralka nie wyczyści Twoich ubrań, jeśli jest brudna. Regularnie czyść swoje urządzenie, zaczynając od filtra.  Filtr, znajdujący się zwykle w środkowej kolumnie wewnątrz pralki, może gromadzić zanieczyszczenia, które zmniejszają wydajność urządzenia.

Gdy jest już czysty, przejdź do bębna. Możesz kupić środek do czyszczenia pralki, postępować zgodnie z instrukcjami produktu lub użyć octu i sody oczyszczonej. Jeśli wybierzesz metodę DIY, dodaj dwie filiżanki octu do pustej pralki (bez ubrań) i uruchom normalny cykl z ustawieniem gorącej wody. Po tym cyklu, dodaj jedną i pół filiżanki sody do bębna i ponownie uruchom cykl z gorącą wodą. Wytrzyj bęben po zakończeniu drugiego cyklu i pozwól mu wyschnąć.

Każda z tych metod działa dobrze niezależnie od tego, czy masz pralkę ładowaną od przodu czy od góry. Jednak jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, będziesz musiał podjąć dodatkowy krok w postaci czyszczenia uszczelki, gumowego pierścienia, który biegnie wzdłuż otworu bębna pralki, za pomocą szmatki zwilżonej octem.

Aby zapobiec powstawaniu pleśni i utrzymać najlepszy zapach, powtarzaj ten proces raz w miesiącu.

Bądź proaktywny w stosunku do swojej pralki

Pęknięte i wadliwe węże stwarzają największe ryzyko wycieków, które prowadzą do uszkodzeń. Aby zminimalizować ryzyko, raz w miesiącu sprawdzaj węże. Wymień wszystkie, które mają pęknięcia lub wybrzuszenia i poszukaj przecieków wokół końcówek węży. Nawet jeśli wydają się być w dobrym stanie, wymień wszystkie węże po trzech do pięciu latach jako środek proaktywny.

Chcesz mieć dodatkową ochronę? Umieść tacę ociekową pod pralką, zwłaszcza tą na drugim piętrze, aby powstrzymać wycieki. A jeśli nie zamierzasz używać pralki przez dłuższy czas – na przykład w zimie, gdy odwiedzasz rodzinę – wyłącz przepływ wody do pralki. Stałe, niepotrzebne ciśnienie może powodować przecieki.

Susz ubrania we właściwy sposób

Tak, istnieje dobry i zły sposób suszenia ubrań. Używanie niewłaściwych ustawień może spowodować zużycie suszarki. Aby chronić ubrania i suszarkę, zachowaj ustawienie wysokiej temperatury dla ręczników, koców i innych ciężkich tkanin, a dla lżejszych tkanin wybierz ustawienia delikatne i stałego prasowania.

Przeładowanie i niedoładowanie suszarki również może spowodować niepotrzebne zużycie. Jeśli przeładujesz swoją suszarkę, będzie musiała dłużej pracować, aby wysuszyć ładunek. I odwrotnie, jeśli uruchomisz ją bez pełnego załadunku, suszarka nadal musi przejść przez pełny cykl, aby wysuszyć ubrania, ale teoretycznie będziesz suszył więcej ładunków, ponieważ nie wypełniasz bębna.

Na koniec rozważ rezygnację z arkuszy do suszenia, które mogą pozostawiać za sobą potencjalnie łatwopalne pozostałości. Gdy się gromadzą, iskra może je zapalić i wywołać pożar, zwłaszcza jeśli nie czyścisz sitka.

Utrzymuj swoją suszarkę w czystości

Jak podaje amerykańska administracja przeciwpożarowa, każdego roku około 2900 pożarów związanych z suszarkami powoduje średnio pięć zgonów, 100 obrażeń i 35 milionów dolarów strat materialnych. Ponad jedna trzecia tych pożarów jest spowodowana nagromadzeniem się kłaczków w suszarce lub jej otworze wentylacyjnym. Możesz zmniejszyć swoje ryzyko poświęcając kilka minut po każdym załadunku na wyczyszczenie sita z kłaczków.

Aby to zrobić, wyjmij sito z suszarki i po prostu wytrzyj palcami nagromadzone kłaczki. Dodaj krok i opłucz sito ciepłą wodą z mydłem co miesiąc. Możesz też przepuścić je przez zmywarkę. Z czasem mogą gromadzić się potencjalnie łatwopalne resztki proszków do prania lub płynów do płukania tkanin, co stwarza zagrożenie pożarowe i zmniejsza wydajność suszarki. Częste mycie eliminuje te pozostałości.

Co najmniej raz na trzy miesiące, należy poddać suszarkę głębszemu czyszczeniu poprzez usunięcie sita i odkurzenie szczeliny, w której się ono znajduje. Dodatkowo, odkurzaj syfon suszarki, jeśli jest w niego wyposażony.

Czyść wentylator suszarki

Oprócz usuwania kłaczków z sita, najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pożaru suszarki jest czyszczenie jej otworu wentylacyjnego. Planuj czyścić go przynajmniej raz w roku, lub częściej jeżeli jest mocno eksploatowana. Zadanie jest dość proste, nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi i może być wykonane w mniej niż godzinę.

Najpierw odciągnij suszarkę od ściany, upewniając się, że zostawiasz sobie dużo miejsca do pracy za nią. Następnie, odłącz suszarkę. Możesz potrzebować śrubokręta do poluzowania zacisku, który trzyma przewód powietrza z tyłu suszarki. Zdobądź go, jeśli jest potrzebny.

Usuń przewód od suszarki i ściany przez odkręcanie zacisku lub usuwanie metalowej foliowej taśmy kanałowej trzymającej go w miejscu i sprawdź przewód pod kątem jakichkolwiek uszkodzeń. Napraw małe rozdarcia za pomocą metalowej taśmy foliowej z listą UL. W przypadku stwierdzenia większych rozdarć lub uszkodzeń należy całkowicie wymienić przewód. Zakładając, że przewód jest w dobrym stanie, należy użyć odkurzacza z przystawką szczelinową, aby odessać kłaczki i zanieczyszczenia, uważając, aby nie uszkodzić boków przewodu.

Można również zakupić zestawy do czyszczenia przewodów wentylacyjnych suszarki, które pomogą dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Nie zapomnij odkurzyć miejsca, w którym przewód łączy się z suszarką i ścianą.

Ponownie zmontowuj urządzenie poprzez ponowne przyłączenie przewodu do suszarki i ściany, podłączenie go i przekręcenie zaworu. Zakończ zadanie uruchamiając pustą suszarkę na ustawieniu puchu, aby sprawdzić przepływ powietrza.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

[/subscribe_to_unlock_form]

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...