Umysł3 sposoby, w jakie stres wpływa na organizm. Miesiąc świadomości stresu *

3 sposoby, w jakie stres wpływa na organizm. Miesiąc świadomości stresu *

3 sposoby, w jakie stres wpływa na organizm. Miesiąc świadomości stresu *

Czy ostatnie wyzwanie w pracy spowodowało ucisk w żołądku? Czy ciągłe martwienie się o zdrowie bliskiej osoby powoduje, że sam jesteś fizycznie chory? Każdy w pewnym momencie odczuwa skutki stresu. Jednak nie każdy radzi sobie ze stresem w najlepszy sposób.


„Często zestresowani ludzie szukają ulgi poprzez alkohol, tytoń lub narkotyki, ale to tylko pogarsza sprawę” – mówi Richard Purvis, specjalista ds. zdrowia i dobrego samopoczucia oraz autor Rekalibracji: Sześć sekretów resetowania swojego wieku.


„Zamiast łagodzić stres, te toksyczne substancje mają tendencję do utrzymywania ciała w stanie stresu, powodując jeszcze więcej problemów fizycznych”.

Kwiecień to Miesiąc Świadomości Stresu, dobry czas, aby zastanowić się, w jaki sposób wymagania i niepokoje codziennego życia obciążają nie tylko nasze umysły, ale także nasze ciała.
Oczywiście stres nie zawsze jest czymś złym. Służy pozytywnemu celowi.


„Stres pomaga zachować czujność i przygotować nas do uniknięcia niebezpieczeństwa” — mówi Purvis. „Ale stres staje się negatywnym czynnikiem, gdy dana osoba staje w obliczu ciągłych wyzwań bez żadnego czasu na ulgę lub relaks”.


W rezultacie, jak mówi, ludzie stają się przepracowani, mogą wystąpić lęki i choroby związane ze stresem. Wysiłek powoduje, że cierpimy na takie dolegliwości jak bóle głowy, rozstrój żołądka, podwyższone ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej i problemy ze snem. Stres może siać spustoszenie w naszych ciałach.

Układ mięśniowo-szkieletowy. Kiedy doświadczamy stresu, napięcie mięśni jest naturalne. „To sposób, w jaki organizm chroni przed urazami i bólem” — mówi Purvis. Zwykle mięśnie rozluźniają się, gdy stresujące wydarzenie minie. Ale chroniczny stres utrzymuje mięśnie w ciągłym stanie czujności. „Kiedy mięśnie są napięte przez długi czas, wyzwalane są inne reakcje w ciele”. Przewlekłe napięcie mięśni ramion, szyi i głowy może prowadzić do napięciowych bólów głowy i migren.

Układ oddechowy. Stres powoduje, że ludzie ciężej oddychają. „To nie jest problem dla większości ludzi” – mówi Purvis. „Ale jeśli cierpisz na astmę lub chorobę płuc, taką jak rozedma płuc, uzyskanie niezbędnego tlenu może być trudne”. Niektóre badania pokazują, że silne zdarzenia stresowe – takie jak śmierć bliskiej osoby – mogą wywołać ataki astmy, w których drogi oddechowe między nosem a płucami zwężają się. Ponadto szybki oddech związany ze stresem – lub hiperwentylacją – może u niektórych osób wywołać atak paniki.


Układ pokarmowy. Czasami osoby zestresowane jedzą znacznie więcej niż zwykle. Czasami zjedzą znacznie mniej. Żaden sposób nie jest zdrowy. „Możesz mieć zgagę lub refluks żołądkowy, jeśli zjesz więcej lub różnego rodzaju żywności, jeśli zwiększysz ilość spożywanego alkoholu lub tytoniu”, mówi Purvis. Kiedy jesteś zestresowany, mózg wysyła sygnały ostrzegawcze do żołądka. Twój żołądek może reagować „motylami”, nudnościami lub bólem. „Poważny stres może powodować wymioty, biegunkę lub zaparcia” – dodaje. „Jeśli stres stanie się przewlekły, mogą pojawić się wrzody lub silny ból brzucha”.

Więc co należy zrobić? Purvis zwraca uwagę, że stres jest naturalnym zjawiskiem w życiu i zdarza się każdemu.

„Ponieważ nie możesz uniknąć pracy, rachunków lub innych doświadczeń życiowych, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest nauczenie się radzenia sobie ze stresem” – twierdzi. „Nie unikniesz całkowicie stresu, ale możesz zminimalizować efekty, jedząc zdrowo, regularnie ćwicząc, śpiąc wystarczająco dużo i ogólnie dbając o siebie”.


O Richardzie Purvisie

Richard Purvis, autor książki „Rekalibracja: Sześć sekretów resetowania swojego wieku”(www.richardpurvisauthor.com) jest specjalistą od zdrowia i dobrego samopoczucia z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie odżywiania, ćwiczeń, przeciwdziałania starzeniu się i ogólnego dobrego samopoczucia. Jest obecnym dyrektorem generalnym Skin Moderne Inc. Był założycielem takich firm wellness, jak Nutrimax, Nutritbrands i Skin Nutrition. Był także współzałożycielem Noggin Nosh.

Informacje dostępne na www.dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w www.dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem www.dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Udostepnij:

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

REKLAMA

spot_img

Popularne

REKLAMA

spot_img

Podobne Posty

Mąka bambusowa przepisy i jej właściwości dla zdrowia

Mąka bambusowa to najnowsza innowacja wykonana ze świeżych, młodych...

Czy plastik negatywny może uratować planetę?*

To, że przemysł kosmetyczny ma problem z opakowaniami, nie...

Suplementy treningowe: czy naprawdę zwiększają wydajność?*

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej z każdego powtórzenia i...

Co warto wiedzieć o ćwiczeniach i jak zacząć*

Ćwiczenie polega na podejmowaniu aktywności fizycznej i zwiększaniu częstości...