Rejs może być przyjemnym, relaksującym sposobem na spędzenie wakacji, ale urlop spędzony z grypą wcale nie jest wypoczynkiem. Ponieważ wiele osób może mieć ze sobą bliski kontakt na statkach wycieczkowych, wirusy układu oddechowego, w tym grypa, mogą łatwo rozprzestrzeniać się podczas rejsów. Chociaż nie jest to rzadkie, ostatnie epidemie grypy na statkach wycieczkowych skłoniły CDC do przypomnienia podróżnym o zaszczepieniu się na grypę i podjęciu innych działań zapobiegawczych, zarówno przed, jak i podczas rejsu.
Przed wyruszeniem w rejs upewnij się, że jesteś na bieżąco ze szczepieniami „przeciwko grypie” – mówi dr Nancy Cox, dyrektor CDC ds. grypy. „Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z lekarzem co najmniej 4 do 6 tygodni przed podróżą w celu omówienia ewentualnych szczepień, których możesz potrzebować lub leków, które powinieneś wziąć podczas podróży”.
Epidemie chorób układu oddechowego podczas rejsów wycieczkowych, w tym wywołane przez wirusy grypy, nie są rzadkością. Podróżujący statkiem wycieczkowym pochodzą zarówno z półkuli północnej, jak i południowej, gdzie występują przeciwne sezony grypowe. Oznacza to, że epidemie grypy na statkach wycieczkowych mogą występować przez cały rok. CDC zaleca coroczną szczepionkę przeciw grypie jako pierwszy i najważniejszy krok w ochronie przed wirusami grypy. Osoby biorące udział w letnim rejsie, które zostały zaszczepione w poprzednim sezonie, będą nadal chronione i nie będą musiały ponownie się szczepić aż do nadchodzącego sezonu grypowego. Jednak zaszczepić się powinny osoby, które nie były szczepione w poprzednim sezonie i planują podróżować latem. Ważne jest, aby zaszczepić się co najmniej 2 tygodnie przed rejsem, ponieważ tyle zajmuje wykształcenie się przeciwciał.
Typowy statek wycieczkowy przewozi około 2000 pasażerów i 800 członków załogi, ale pojemność statków wycieczkowych stale rośnie i może przekroczyć 5000 pasażerów oraz 2000 członków załogi. „Zaszczepienie się na grypę jest równie ważne dla personelu statku wycieczkowego”, mówi Cox, „aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pasażerów i siebie nawzajem”.
Osoby chore na grypę mogą zarażać innych począwszy od 1 dnia przed wystąpieniem objawów i do 5 do 7 dni po zachorowaniu. Oznacza to, że pasażerowie i członkowie załogi mogą przenosić grypę na kogoś innego, zanim sami zorientują się, że są chorzy.
Oprócz szczepień, podczas podróży ważne są również codzienne działania profilaktyczne, takie jak częste mycie rąk mydłem i wodą oraz zakrywanie kaszlu i kichania chusteczką higieniczną, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazków. Objawy grypy mogą obejmować niektóre lub wszystkie z poniższych: gorączkę lub uczucie gorączki, dreszcze, kaszel, ból gardła, katar lub zatkany nos, bóle mięśni lub ciała, ból głowy, zmęczenie (zmęczenie), a czasami biegunkę lub wymioty. Nie każdy chory na grypę będzie miał gorączkę. Osoby, które doświadczają któregokolwiek z tych objawów podczas rejsu, powinny odwiedzić placówkę medyczną statku.
Przeszkolony personel medyczny może ocenić stan zdrowia pasażerów, zapewnić opiekę i w razie potrzeby przepisać leki przeciwwirusowe. Leki przeciwwirusowe to leki na receptę (tabletki, syropy lub proszek do inhalacji), które mogą złagodzić chorobę i skrócić czas jej trwania. Leki przeciwwirusowe są najskuteczniejsze, jeśli są stosowane wcześnie, najlepiej w ciągu pierwszych 2 dni od wystąpienia objawów. Personelowi medycznemu statku wycieczkowego zaleca się jak najszybsze leczenie pasażerów, którzy mają ciężki przebieg choroby lub są narażeni na wysokie ryzyko powikłań pogrypowych, za pomocą leków przeciwwirusowych.
- Podróżni, którzy zachorują podczas rejsu, powinni dużo odpoczywać i pozostać w swoim pokoju, z dala od innych pasażerów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
- Podróżni, którzy niedawno zachorowali lub zachorowali w czasie planowanej podróży, powinni odłożyć podróż do czasu, aż poczują się lepiej. CDC szczególnie zaleca ludziom odczekanie co najmniej 24 godzin po ustąpieniu gorączki bez stosowania leków przeciwgorączkowych przed podróżą.
- Podróżowanie w czasie choroby może narazić Twoje zdrowie na ryzyko lub narazić innych wokół Ciebie na ryzyko zachorowania. Podczas choroby pasażerowie powinni jak najbardziej ograniczyć kontakt z innymi, aby ich nie zarazić. Personel statku wycieczkowego często oddziela chorych pasażerów od innych pasażerów na czas ich choroby.
- Podróżni, którzy nadal są chorzy pod koniec rejsu, powinni rozważyć opóźnienie dalszej podróży samolotami, autobusami lub pociągami, aby uniknąć zarażenia innych.
Aby uzyskać więcej informacji na temat zapobiegania chorobom grypowym i zarządzania nim podczas podróży, odwiedź stronę CDC dotyczącą grypy sezonowej i podróży http://wwwnc.cdc.gov/travel/page/seasonal-flu-travel.htm. Aby uzyskać zalecenia CDC dotyczące działań, które należy podjąć przed wyruszeniem w rejs, zobacz Rejs statkiem wycieczkowym: Zalecenia z informacji zdrowotnych dotyczących podróży międzynarodowych na stronie http://wwwnc.cdc.gov/travel/page/air-travel-cruise-ships.html. Więcej informacji na temat grypy, w tym najnowsze informacje na temat grypy, można znaleźć na stronie www.cdc.gov/flu.
Informacje dostępne na dziendobrywellness.pl, w tym tekst, grafika i inne materiały, służą wyłącznie celom informacyjnym. Poleganie na jakichkolwiek informacjach zawartych w dziendobrywellness.pl odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W artykule może pojawić się sponsorowane lokowanie produktu. Odwiedzający tę stronę internetową przyjmuje do wiadomości, że informacje dostępne na lub za pośrednictwem dziendobrywellness.pl nie są i nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej. Prawa autorskie Circle REI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.